Input add attributes module (1.0.1) - en to uk translation catalogue (29 entries)

en: list
uk: список

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Number
uk: Число

en: Time
uk: Час

en: Text
uk: Текст

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Separator
uk: Розділювач

en: Fields
uk: Поля

en: Month
uk: Місяць

en: Week
uk: Тиждень

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Max
uk: Мах

en: Telephone
uk: Телефон

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Step
uk: Крок

en: Min
uk: Мін

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: Wrapper HTML element
uk: HTML-теґ обгортки

en: Customize field HTML
uk: Персоналізувати HTML-розмітку поля

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Wrapper attributes
uk: Атрибути обгортки
