Insert (8.x-2.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (33 entries)

en: disabled
uk: вимкнено

en: None
uk: Немає

en: Center
uk: По центру

en: Insert
uk: Вставити

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Gallery
uk: Галерея

en: Media
uk: Медіа

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Select all
uk: Виділити все

en: Allowed HTML tags
uk: Дозволені HTML-теґи

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Style
uk: Стиль

en: Link to file
uk: Посилання на файл

en: pixels
uk: пікселів

en: Per page gallery
uk: Галерея через сторінку

en: Per post gallery
uk: Галерея через матеріал

en: No gallery
uk: Без галереї

en: Default style
uk: Базовий стиль

en: Rotate
uk: Поворот

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: File type detection
uk: Спосіб визначення типу файлу

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
uk: Оберіть, який стиль зображення використовувати для перегляду зображень у вікні colorbox.

en: Default view mode
uk: Усталений режим перегляду

en: Per field in post gallery
uk: Галерея через поле у матеріалі

en: Per field in page gallery
uk: Галерея через поле на сторінці

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Use absolute paths
uk: Використовувати абсолютні шляхи

en: Includes the full URL prefix "@base_url" in all links and image tags.
uk: Додає повний URL-префікс "@base_url" в усі посилання та теґи зображень.

en: Link to file (with icon)
uk: Посилання на файл (з іконкою)

en: The selected text format will not allow it to display images. The text format will need to be changed for this image to display properly when saved.
uk: Обраний текстовий формат не дозволяє відображати зображення. Текстовий формат має бути змінений таким чином, аби це зображення після збереження відображувалось належним чином.

en: Insert Media
uk: Вставити  медіа
