Intercept (2.0.17) - en to hu translation catalogue (201 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Audience
hu: Közönség

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: On
hu: Be

en: Requested
hu: Igényelt

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Tag
hu: Címke

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Image
hu: Kép

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Terms and Conditions
hu: Felhasználói szerződés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Time
hu: Idő

en: View
hu: Megtekintés

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Event
hu: Esemény

en: Updated
hu: Frissítve

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Status:
hu: Állapot:

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Created
hu: Létrehozva

en: days
hu: napok

en: View arguments
hu: A nézet paraméterei

en: Off
hu: Ki

en: From
hu: Honnan

en: Published
hu: Közzétéve

en: Location
hu: Helyszín

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Revisions
hu: Változatok

en: User role
hu: Felhasználói szerepkör

en: Vote
hu: Szavazat

en: Authored by
hu: Szerző

en: Disclaimer
hu: Korlátozott felelősségi nyilatkozat

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Customer
hu: Vevő

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: By
hu: Beküldő:

en: Group name
hu: Csoportnév

en: Events
hu: Események

en: Deny
hu: Tiltott

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Argument
hu: Argumentum

en: Template
hu: Sablon

en: Profile
hu: Profil

en: Votes
hu: Szavazatok

en: Duration
hu: Időtartam

en: Location name
hu: Helyszín neve

en: Location(s)
hu: Hely(ek)

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Approved
hu: Elfogadott

en: minutes
hu: perc

en: Clear
hu: Törlés

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Features
hu: Jellemzők

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Hours
hu: Órák

en: Results
hu: Eredmények

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Availability
hu: Foglaltság

en: No results found
hu: Nincs találat

en: Changed
hu: Módosítva

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Analysis
hu: Elemzés

en: Examples
hu: Példák

en: Copy
hu: Másolás

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Any user
hu: Bármely felhasználó

en: Request
hu: Felkérés

en: Series
hu: Sorozat

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Loading
hu: Betöltés

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Organization
hu: Szervezet

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Featured
hu: Kiemelt

en: types
hu: típusok

en: Selection type
hu: Kiválasztás típusa

en: Any
hu: Bármelyik

en: User Role
hu: Felhasználói szerepkör

en: Fees
hu: Díjak

en: Emails
hu: E-mailek

en: Go back
hu: Vissza

en: About
hu: Leírás

en: Guest
hu: Vendég

en: Scan
hu: Átvizsgál

en: Member
hu: Tag

en: I agree
hu: Elfogadom

en: Sort direction
hu: Rendezés iránya

en: Route
hu: Útvonal

en: No response
hu: Nincs válasz

en: Attendees
hu: Résztvevők

en: Dates
hu: Dátumok

en: Rule
hu: Szabály

en: Recommended
hu: Ajánlott

en: Card number
hu: Kartyaszám

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Current user
hu: Jelenlegi felhasználó

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Scheduled
hu: Időzítve

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
hu: Ez az egyszer használatos bejelentkezési hivatkozás lejárt. Az alábbi űrlapon új hivatkozás igényelhető.

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: - Any -
hu: – Bármelyik –

en: And
hu: És

en: View name
hu: Nézet neve

en: No user
hu: Nincs felhasználó

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Like
hu: Tetszik

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Neutral
hu: semleges

en: Middle name
hu: Középső név

en: Agreement
hu: Egyezmény

en: Attendance
hu: Részvétel

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Archived
hu: Archivált

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
hu: Ez az egyszer használatos bejelentkezési hivatkozás már fel lett használva, vagy érvényessége lejárt. Az alábbi űrlapon új hivatkozás igényelhető.

en: Exposed
hu: Felfedett

en: Rooms
hu: Szobák

en: Saved
hu: Mentve

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Capacity
hu: Kapacitás

en: Change handler
hu: Kezelő módosítása

en: Date & Time
hu: Dátum és időpont

en: Closing time
hu: Zárási idő

en: Registrations
hu: Regisztrációk

en: You are already registered for this event.
hu: E felhasználó már regisztrált erre az eseményre.

en: View used to select the entities
hu: Az entitások kiválasztásához használt nézet

en: Primary Image
hu: Elsődleges kép

en: There is no @label yet.
hu: Nincsen még @label.

en: Reference type
hu: Hivatkozás típusa

en: Guests
hu: Vendégek

en: Time type
hu: Időtípus

en: 24 hour time
hu: 24 órás

en: 12 hour time
hu: 12 órás

en: Reference method
hu: Hivatkozási mód

en: Create referenced entities if they don't already exist
hu: A hivatkozott entitások létrehozása, ha még nem léteznek

en: Sort settings
hu: Rendezés beállításai

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: Date (e.g. @format)
hu: Dátum (pl. @format)

en: Time type: @time_type
hu: Idő típus: @time_type

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
hu: Automatikusan létrehozott entitásokhoz tartozó mezőköteg.

en: Configuration was saved.
hu: Beállítás elmentve.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
hu: Ez a mező támogatja a vezérjeleket. @browse_tokens_link

en: Min placeholder
hu: Minimum helykitöltője

en: Max placeholder
hu: Maximum helykitöltője

en: enter
hu: belépés
