Intercept (8.x-1.0-alpha31) - en to ja translation catalogue (205 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Audience
ja: 読者

en: more
ja: 続き

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Tag
ja: タグ

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Manage
ja: 管理

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Keywords
ja: キーワード

en: Total
ja: 合計

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Off
ja: オフ

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: User role
ja: 役割

en: Vote
ja: 投票

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Maximum
ja: 最大

en: Card Number
ja: カード番号

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Customer
ja: 顧客

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Group name
ja: グループ名

en: Events
ja: イベント

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Role
ja: 役割

en: Deny
ja: 拒否

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Argument
ja: 引数

en: Template
ja: テンプレート

en: Profile
ja: プロフィール

en: Votes
ja: 投票

en: Duration
ja: 期間

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Approved
ja: 承認済み

en: minutes
ja: 分

en: Display name
ja: 表示名

en: Features
ja: フィーチャー

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Select list
ja: 選択リスト

en: author
ja: 投稿者

en: Revert
ja: 戻す

en: Hours
ja: 時

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Results
ja: 結果

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Permissions
ja: 権限

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Analysis
ja: 解析

en: Apply
ja: 適用

en: Examples
ja: 例

en: Simple
ja: 簡単

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Mapping
ja: マッピング

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: types
ja: タイプ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Any
ja: いずれか

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: Emails
ja: メールアドレス

en: About
ja: アバウト

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Route
ja: ルート

en: Embed
ja: エンベッド

en: No response
ja: 応答がない

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Dates
ja: 日付

en: Rule
ja: ルール

en: Card number
ja: カード番号

en: Reservation
ja: 予約

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Bundle
ja: バンドル

en: Created by
ja: 作成者

en: Locations
ja: 場所

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Abbreviation
ja: 略語

en: View name
ja: ビューの名前

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Attendance
ja: 参加者

en: Attended
ja: 参加した

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Full content
ja: 全文

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: My Reservations
ja: 予約

en: Room
ja: 部屋

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: View used to select the entities
ja: エンティティの選択に使用するビュー

en: There is no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: Reference type
ja: 参照タイプ

en: Time type
ja: 時間のタイプ

en: 24 hour time
ja: 24時間

en: 12 hour time
ja: 12時間

en: Reference method
ja: 参照方法

en: An entity field containing a path alias and related data.
ja: パスエイリアスと関連するデータを含むエンティティフィールド。

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: Sort settings
ja: 並び順の設定

en: Room Reservations
ja: 部屋の予約

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Date (e.g. @format)
ja: 日付 (例 @format)

en: Time type: @time_type
ja: 時間のタイプ: @time_type

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ja: 自動作成エンティティに割り当てられるバンドル。

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。 @browse_tokens_link

en: Min placeholder
ja: 最小のプレースホルダー

en: Max placeholder
ja: 最大のプレースホルダー
