Intercept (8.x-1.0-alpha42) - en to fa translation catalogue (168 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Approve
fa: موافقت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Audience
fa: مخاطب

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: view
fa: مشاهده

en: Tag
fa: برچسب

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: Manage
fa: مدیریت

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: User Name
fa: نام کاربر

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Active
fa: فعال

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Off
fa: خاموش

en: From
fa: از

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: User role
fa: نقش کاربر

en: Vote
fa: رای

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Card Number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Customer
fa: مشتری

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Group name
fa: نام گروه

en: Events
fa: رویدادها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Role
fa: نقش

en: Deny
fa: رد کردن

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Argument
fa: آرگومان

en: Template
fa: قالب

en: Profile
fa: نمایه

en: Votes
fa: آراء

en: Duration
fa: مدت

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Approved
fa: تایید شده

en: minutes
fa: دقیقه

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: author
fa: نویسنده

en: Revert
fa: بازگشت

en: Hours
fa: ساعت

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Results
fa: نتایج

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: Revision
fa: بازبینی

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Apply
fa: تایید

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Copy
fa: کپی

en: Simple
fa: ساده

en: Canceled
fa: لغو شد

en: Mapping
fa: نگاشت

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: Usage
fa: کاربرد

en: Offset
fa: جابجایی

en: Featured
fa: ویژه

en: types
fa: انواع

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Any
fa: هر

en: Go back
fa: بازگشت به عقب

en: About
fa: درباره

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Route
fa: مسیر

en: Embed
fa: جایگذاری

en: No response
fa: پاسخی دریافت نشد

en: Organizations
fa: سازمان‌ها

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Rule
fa: قانون

en: Card number
fa: شماره‌ی کارت اعتباری

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Bundle
fa: بسته

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: And
fa: و

en: View name
fa: نام نما

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: کپی نسخه %date

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Event Title
fa: عنوان رویداد

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: @name is required.
fa: @name اجباری است.

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: Create referenced entities if they don't already exist
fa: اگر موجود نیست عناصر ارجاع داده شده را ایجاد کن

en: Sort settings
fa: تنظیمات مرتب‌سازی

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل
