Intercept (8.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (274 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Audience
uk: Аудиторія

en: more
uk: ще

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Requested
uk: Потрібно

en: Item Name
uk: Назва позиції

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: Tag
uk: Теґ

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Terms and Conditions
uk: Умови користування

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Schedule
uk: Розклад

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: Manage
uk: Керування

en: Teaser
uk: Анонс

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Total
uk: Всього

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: days
uk: дні(в)

en: Active
uk: Активно

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: View arguments
uk: Аргументи виду

en: Off
uk: Вимкнено

en: From
uk: Від

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Revisions
uk: Редакції

en: User role
uk: Роль користувача

en: Vote
uk: Голосувати

en: Authored by
uk: Автор

en: Maximum
uk: Максимум

en: Card Number
uk: Номер карти

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Customer
uk: Покупець

en: Phone
uk: Телефон

en: Customer Search
uk: Пошук покупців

en: Address
uk: Адреса

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: By
uk: від

en: Group name
uk: Назва групи

en: Example
uk: Приклад

en: Events
uk: Події

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Role
uk: Роль

en: Deny
uk: Заборонити

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Argument
uk: Аргумент

en: Template
uk: Шаблон

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: Votes
uk: Голоси

en: Duration
uk: Тривалість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Approved
uk: Схвалено

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Clear
uk: Очистка

en: Display name
uk: Назва

en: Features
uk: Властивості

en: Parameters
uk: Параметри

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Select list
uk: Список вибору

en: author
uk: автор

en: Revert
uk: Відновити

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Listing
uk: Перелік

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Results
uk: Результати

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: View Details
uk: Переглянути подробиці

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Availability
uk: Доступність

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Changed
uk: Змінено

en: Denied
uk: Заборонене

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Analysis
uk: Аналіз

en: Apply
uk: Застосувати

en: Examples
uk: Приклади

en: Copy
uk: Копіювати

en: Simple
uk: Просте

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Any user
uk: Будь-який користувач

en: Request
uk: Запит

en: Use
uk: Використовувати

en: Date range
uk: Період часу

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Series
uk: Серіал

en: Barcode
uk: Штрих-код

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Usage
uk: Використання

en: Feedback
uk: Зворотній зв'язок

en: Lookup
uk: Пошук

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Offset
uk: Зміщення

en: Featured
uk: Пов’язане

en: types
uk: типи

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: Any
uk: Байдуже

en: User Role
uk: Роль користувача

en: Fees
uk: Внески

en: Emails
uk: Повідомлення електронної пошти

en: Upcoming Events
uk: Майбутні події

en: Go back
uk: Назад

en: About
uk: Про модуль

en: Guest
uk: Гість

en: Scan
uk: Сканувати

en: Member
uk: Учасник

en: SMS
uk: СМС

en: I agree
uk: Я погоджуюсь

en: Sort direction
uk: Напрям впорядкування

en: Route
uk: Маршрут

en: Registered
uk: Зареєстрований

en: Embed
uk: Вбудоване

en: No response
uk: Немає відповіді

en: Organizations
uk: Організації

en: Attendees
uk: Учасники

en: Dates
uk: Дати

en: Rule
uk: Правило

en: Card number
uk: Номер картки

en: Flags
uk: Прапори

en: Reservation
uk: Резервування

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Bundle
uk: Пакет

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Locations
uk: Місця розташування

en: location
uk: місце розташування

en: The name of the selected flag makes a good label.
uk: Назва вибраного прапора вікористати як етикетку.

en: Current user
uk: Поточний користувач

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Recurrence
uk: Повторення

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: - Any -
uk: - Усі -

en: And
uk: Та

en: View name
uk: Назва виду

en: No user
uk: Користувач відсутній

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Recurring
uk: Періодично

en: Upcoming
uk: Невдовзі

en: Like
uk: Схоже на

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Neutral
uk: Середня

en: Middle name
uk: По-батькові

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Agreement
uk: Угода

en: Attendance
uk: Участь

en: Account Summary
uk: Виклад облікового запису

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use this relationship type.
uk: Прапор %type не існує. Ви повинні спочатку <a href="@create-url">створити прапор %type</a>, перш ніж мати можливість використовувати цей тип зв'язку.

en: Location Name
uk: Назва місця

en: Archived
uk: Архівовано

en: Full content
uk: Повний вміст

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Evaluation
uk: Розрахунок

en: Event Type
uk: Тип події

en: Rooms
uk: Кімнати

en: Saved
uk: Збережено

en: Notification Settings
uk: Параметри сповіщення

en: Room
uk: Кімната

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Capacity
uk: Місткість

en: Event Title
uk: Заголовок події

en: Asc
uk: Зрост

en: Equipment
uk: Обладнання

en: Master
uk: Головне

en: @name is required.
uk: @name є обов'язковим.

en: Save template
uk: Зберегти шаблон

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Change handler
uk: Змінити обробник

en: Date & Time
uk: Дата та час

en: Closing time
uk: Час завершення

en: Limit results to only those entity flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a entity.
uk: Обмежити результат тільки тими сутностями, які позначені прапором; Або показати інформацію про прапор, встановлений на сутності.

en: View used to select the entities
uk: Вид, що використовується для вибору сутностей

en: Primary Image
uk: Основне зображення

en: There is no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Event title
uk: Заголовок події

en: Reference type
uk: Тип посилання

en: Time type
uk: Тип часу

en: 24 hour time
uk: 24 годинний

en: 12 hour time
uk: 12 годинний

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: An entity field containing a path alias and related data.
uk: Поле сутності, що містить синонім шляху та пов'язані дані.

en: Create referenced entities if they don't already exist
uk: Створювати сутності за посиланням, якщо вони ще не були створені до того

en: REST export
uk: REST-експорт

en: Attendee
uk: Присутній

en: Sort settings
uk: Налаштування впорядкування

en: View own @type
uk: Перегляд власного типу @type

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: Date (e.g. @format)
uk: Дата (приклад: @format)

en: Time type: @time_type
uk: Тип часу: @time_type

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Name or email contains
uk: Ім'я чи електронна адреса містять

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
uk: Пакет призначений до автоматично створених сутностей.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
uk: Це поле підтримує замінники. @browse_tokens_link

en: Min placeholder
uk: Заповнювач мінімуму

en: Max placeholder
uk: Заповнювач максимуму

en: Event registration operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з реєстраціями на подію
