Intercept (8.x-1.0-beta13) - en to nl translation catalogue (255 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Register
nl: Registreren

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Audience
nl: Doelgroep

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: Requested
nl: Aangevraagd

en: Item Name
nl: Itemnaam

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Overview
nl: Overzicht

en: Tag
nl: Label

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Image
nl: Afbeelding

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Terms and Conditions
nl: Algemene voorwaarden

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Total
nl: Totaal

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: days
nl: dagen

en: Active
nl: Actief

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: View arguments
nl: Argumenten bekijken

en: Off
nl: Uit

en: From
nl: Van

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Revisions
nl: Revisies

en: User role
nl: Gebruikersrol

en: Vote
nl: Stemmen

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Card Number
nl: Kaartnummer

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Customer
nl: Klant

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: By
nl: Door

en: Group name
nl: Groepsnaam

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Events
nl: Evenementen

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Role
nl: Rol

en: Deny
nl: Weigeren

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Profile
nl: Profiel

en: Close
nl: Sluiten

en: Votes
nl: Stemmen

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Location(s)
nl: Locatie(s)

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: minutes
nl: minuten

en: Clear
nl: Wissen

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Select list
nl: Selectielijst

en: author
nl: auteur

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Hours
nl: Uren

en: Check Availability
nl: Beschikbaarheid controleren

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Results
nl: Resultaten

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: No results found
nl: Geen resultaat gevonden

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Denied
nl: Afgewezen

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Analysis
nl: Analyse

en: Apply
nl: Toepassen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: Any user
nl: Elke gebruiker

en: Request
nl: Verzoek

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Usage
nl: Gebruik

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: types
nl: typen

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Any
nl: Elke

en: User Role
nl: Gebruikersrol

en: Fees
nl: Extra kosten

en: Emails
nl: E-mails

en: Go back
nl: Ga terug

en: About
nl: Over

en: Scan
nl: Scannen

en: Member
nl: Lid

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: Registered
nl: Ingeschreven

en: Embed
nl: Inbedden

en: No response
nl: Geen antwoord

en: Organizations
nl: Organisaties

en: Attendees
nl: Deelnemers

en: Dates
nl: Datums

en: Rule
nl: Regel

en: Search customer
nl: Zoek klant

en: Card number
nl: Kaartnummer

en: Reservation
nl: Reservering

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Locations
nl: Locaties

en: location
nl: locatie

en: Current user
nl: Huidige gebruiker

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Scheduled
nl: Gepland

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
nl: U probeerde een eenmalige login-link te gebruiken die verlopen is. Vraag een nieuwe link aan met het onderstaande formulier.

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: - Any -
nl: - Elk -

en: And
nl: En

en: View name
nl: Overzichtsnaam

en: No user
nl: Geen gebruiker

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Upcoming
nl: Binnenkort

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Neutral
nl: Neutraal

en: Middle name
nl: Tussenvoegsel

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Attendance
nl: Opkomst

en: Attended
nl: Aanwezig geweest

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
nl: De gebruikte eenmalige login-link is reeds eerder gebruikt, of niet meer geldig. Vraag een nieuwe link aan met het onderstaande formulier.

en: Find and manage people interacting with your site.
nl: Vind en beheer personen die gebruik maken van de website.

en: Exposed
nl: Zichtbaar gemaakt

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Terms of Service
nl: Algemene voorwaarden

en: Event Type
nl: Type evenement

en: Reservations
nl: Reserveringen

en: My Reservations
nl: Mijn reserveringen

en: Rooms
nl: Kamers

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Room
nl: Kamer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nl: Gebruikersaccounts, rollen en toegangsrechten beheren.

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Asc
nl: Oplopend

en: Event ID
nl: Gebeurtenis-ID

en: Equipment
nl: Uitrusting

en: @name is required.
nl: @name is verplicht.

en: Save template
nl: Template opslaan

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: Customer Rating
nl: Klantbeoordeling

en: Change handler
nl: Handler wijzigen

en: Date & Time
nl: Datum & Tijd

en: Closing time
nl: Sluitingstijd

en: Registrations
nl: Inschrijvingen

en: You are already registered for this event.
nl: U bent reeds geregistreerd voor deze gebeurtenis.

en: View used to select the entities
nl: Overzicht voor selectie van entiteiten

en: Add to Calendar
nl: Toevoegen aan kalender

en: Primary Image
nl: Hoofdafbeelding

en: There is no @label yet.
nl: Er is nog geen @label.

en: Preview link
nl: Voorbeeldweergave-link

en: Reference type
nl: Referentietype

en: Time type
nl: Tijdstype

en: 24 hour time
nl: 24-uursnotatie

en: 12 hour time
nl: 12-uursnotatie

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: An entity field containing a path alias and related data.
nl: Een entiteitsveld dat een alias en gerelateerde gegevens bevat.

en: Create referenced entities if they don't already exist
nl: Maak de gerefereerde entiteiten aan als deze nog niet bestaan

en: REST export
nl: REST-export

en: Registrant
nl: Ingeschrevene

en: Attendee
nl: Deelnemer

en: Sort settings
nl: Sorteerinstellingen

en: View own @type
nl: Eigen @type bekijken

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: Date (e.g. @format)
nl: Datum (bijv. @format)

en: Time type: @time_type
nl: Tijdtype: @time_type

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Name or email contains
nl: Naam of e-mail bevat

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
nl: Bundel toegewezen aan de automatisch aangemaakte entiteiten.

en: Configuration was saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
nl: Dit veld ondersteunt tokens. @browse_tokens_link

en: Min placeholder
nl: Min-token

en: Max placeholder
nl: Max-token

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected item will be the default instead of "Any".
nl: Leeglaten voor 'Alle'. Anders zal het eerste item de standaard zijn in plaats van 'Alle'.

en: Select %entity_types
nl: Selecteer %entity_types

en: Select @entity_types
nl: Selecteer @entity_types

en: Selection handler
nl: Selectie-handler

en: Selection handler settings
nl: Instellingen voor Selectie-handler
