Intercept (8.x-1.0-beta20) - en to da translation catalogue (214 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Language
da: Sprog

en: Audience
da: Publikum

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Requested
da: Efterspurgt

en: Item Name
da: Elementets navn

en: Last Updated
da: Sidst opdateret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Image
da: Billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Terms and Conditions
da: Handelsbetingelser

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time
da: Tid

en: View
da: Vis

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Total
da: I alt

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Off
da: Afbrudt

en: From
da: Fra

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Revisions
da: Versioner

en: User role
da: Brugerrolle

en: Vote
da: Stem

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Disclaimer
da: Fraskrivelse

en: Maximum
da: Maksimum

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: Customer
da: Kunde

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Desc
da: Faldende

en: By
da: Af

en: Group name
da: Navn

en: Example
da: Eksempel

en: Events
da: Begivenheder

en: End
da: Slut

en: Role
da: Rolle

en: Deny
da: Afvis

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Profile
da: Profil

en: Close
da: Luk

en: Votes
da: Stemmer

en: Duration
da: Varighed

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Approved
da: Godkendt

en: minutes
da: minutter

en: Clear
da: Ryd

en: Display name
da: Display

en: Parameters
da: Parametre

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Select list
da: Valgliste

en: author
da: forfatter

en: Revert
da: Gendan

en: Hours
da: Timer

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Results
da: Resultater

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Changed
da: Ændret

en: Denied
da: Nægtet

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Analysis
da: Analyse

en: Apply
da: Udfør

en: Examples
da: Eksempler

en: Copy
da: Kopier

en: Simple
da: Simpel

en: Canceled
da: Annulleret

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Usage
da: Brug

en: Loading
da: Indlæser

en: Check in
da: Frigiv

en: Feedback
da: Tilbagemelding

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Offset
da: Forskydning

en: types
da: typer

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Any
da: Nogen

en: User Role
da: Brugerrolle

en: Emails
da: E-mails

en: Go back
da: Gå tilbage

en: About
da: Om

en: Scan
da: Indlæs

en: Member
da: Medlem

en: I agree
da: Jeg accepterer

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Route
da: Rute

en: Registered
da: Oprettet

en: No response
da: Intet svar

en: Dates
da: Datoer

en: Rule
da: Regel

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Card number
da: Kortnummer

en: Flags
da: Flag

en: Reservation ID
da: Reservationsnummer

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Created by
da: Oprettet af

en: Locations
da: Lokationer

en: location
da: lokation

en: The name of the selected flag makes a good label.
da: Navnet på det valgte flag er en god etiket.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: Scheduled
da: Planlagt

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: And
da: Og

en: View name
da: Navn

en: No user
da: Ingen bruger

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Upcoming
da: Kommende

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Attendance
da: Deltagelse

en: Attended
da: Deltog

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Archived
da: Arkiveret

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge et engangs-login-link, som enten er blevet brugt eller ikke længere er gyldigt. Brug formularen herunder til at anmode om et nyt.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Terms of Service
da: Forretningsbetingelser

en: Rooms
da: Værelser

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Asc
da: Stigende

en: Change handler
da: Skift handler

en: Registrations
da: Tilmeldinger

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: There is no @label yet.
da: Der er ingen @label endnu.

en: Reference type
da: Referencetype

en: Time type
da: Tidstype

en: 24 hour time
da: 24 timer

en: 12 hour time
da: 12 timer

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Create referenced entities if they don't already exist
da: Opretter refererede entities hvis de ikke allerede eksisterer

en: REST export
da: REST eksport

en: Sort settings
da: Sortering

en: Inaccessible
da: Utilgængelig

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Date (e.g. @format)
da: Dato (f.eks. @format)

en: Time type: @time_type
da: Tidstype: @time_type

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
da: Bundle som er knyttet til de auto-oprettede entities.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
da: Dette felt understøtter tokens. @browse_tokens_link
