Intercept (8.x-1.0-beta23) - en to ro translation catalogue (184 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Approve
ro: Aprobă

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Last Updated
ro: Ultima actualizare

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: view
ro: afișează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: Updated
ro: Actualizat

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: days
ro: zile

en: Active
ro: Activ

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Off
ro: Oprit

en: From
ro: De la

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Revisions
ro: Revizii

en: User role
ro: Rol utilizator

en: Vote
ro: Votează

en: Authored by
ro: Autor

en: Maximum
ro: Maxim

en: Card Number
ro: Numărul cardului

en: Customer
ro: Client

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: By
ro: De

en: Events
ro: Evenimente

en: End
ro: Sfârşit

en: Role
ro: Rol

en: Deny
ro: Interzice

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Profile
ro: Profil

en: Votes
ro: Voturi

en: Duration
ro: Durată

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Approved
ro: Aprobat

en: Clear
ro: Elimină

en: Display name
ro: Nume de afișare

en: Parameters
ro: Parametri

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Select list
ro: Listă selecție

en: author
ro: autor

en: Revert
ro: Revenire

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Results
ro: Rezultate

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Changed
ro: Schimbat

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title șters.

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Analysis
ro: Analiză

en: Apply
ro: Aplică

en: Examples
ro: Exemple

en: Copy
ro: Copiază

en: Canceled
ro: Anulate

en: Any user
ro: Orice utilizator

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Usage
ro: Utilizare

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Offset
ro: Decalaj

en: types
ro: tipuri

en: Selection type
ro: Tipul de selecție

en: Any
ro: Orice

en: User Role
ro: Rol Utilizator

en: Emails
ro: E-mail-uri

en: Go back
ro: Înapoi

en: About
ro: Despre

en: Sort direction
ro: Direcție de sortare

en: Route
ro: Rută

en: Embed
ro: Încorporat

en: Dates
ro: Date

en: Card number
ro: Număr card

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Bundle
ro: Pachet

en: Created by
ro: Creat de

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ro: Aţi încercat utilizarea unui link one-time care a expirat. Vă rugăm solicitaţi unul nou utilizând formularul de mai jos.

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: And
ro: Și

en: View name
ro: Numele vizualizării

en: No user
ro: Niciun utilizator

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Archived
ro: Arhivat

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ro: Ați încercat să folosiți o legătură pentru autentificare o-singură-dată care fie a fost utilizată, fie nu mai este validă. Vă rugăm solicitați o legătură nouă folosind formularul de mai jos.

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Exposed
ro: Expus

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Change handler
ro: Schimbați handler-ul

en: View used to select the entities
ro: View folosit pentru a selecta entitățile

en: There is no @label yet.
ro: Deocamdată @label nu există.

en: Reference type
ro: Tipul referinței

en: Time type
ro: Tipul de timp

en: 24 hour time
ro: 24 ore

en: 12 hour time
ro: 12 ore

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: Create referenced entities if they don't already exist
ro: Creează entitățile referite dacă acestea nu există deja

en: REST export
ro: Export REST

en: Sort settings
ro: Setări de sortare

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Date (e.g. @format)
ro: Dată (ex. @format)

en: Time type: @time_type
ro: Tipul de timp: @time_type

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ro: Bundle atribuit entităților create automat.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ro: Acest câmp acceptă simbulurile: @browse_tokens_link
