Intercept (8.x-1.0-beta6) - en to hi translation catalogue (159 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: Requested
hi: अनुरोधित

en: Item Name
hi: वस्तु का नाम

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: view
hi: देखें

en: Tag
hi: अंकितक

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Email
hi: ईमेल

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: From
hi: से

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Revisions
hi: संशोधन

en: User role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: Vote
hi: मतदान करें

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Disclaimer
hi: अस्वीकरण

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: By
hi: द्वारा

en: Example
hi: उदाहरण

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Role
hi: भूमिका

en: Deny
hi: निषेध करें

en: Argument
hi: तर्क

en: Template
hi: फर्मा

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Close
hi: बंद करे

en: Votes
hi: मत

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: author
hi: लेखक

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Results
hi: परिणाम

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Changed
hi: बदल गया

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: Apply
hi: लागू करें

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: types
hi: प्रकार

en: About
hi: के बारे में

en: Member
hi: सदस्य

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Route
hi: मार्ग

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Bundle
hi: पोटली

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
hi: आपने एक बार इस्तेमाल करने वाली कडी से आने की कोशिश की है। यह कडी पहले से इस्तेमाल की जा चुकी है। आप कृपया नयी कडी मगवायें।

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: And
hi: और

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Change handler
hi: हैंडलर बदलें

en: There is no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं है

en: Reference type
hi: संदर्भ प्रकार

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि

en: Create referenced entities if they don't already exist
hi: यदि वे पहले से मौजूद नहीं हैं तो संदर्भित इकाइयाँ बनाएँ

en: Sort settings
hi: क्रमबद्ध व्यवस्था

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: Date (e.g. @format)
hi: दिनांक (जैसे @format)

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
hi: बंडल ऑटो-निर्मित इकाइयों  को सौंपा।
