Intercept (8.x-1.0-beta21) - en to tr translation catalogue (218 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Last Updated
tr: Son Güncellenme

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Terms and Conditions
tr: Sözleşme Koşulları

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Time
tr: Zaman

en: View
tr: Görüntüle

en: Teaser
tr: Özet

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Total
tr: Toplam

en: Status:
tr: Durum:

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: days
tr: gün

en: Active
tr: Etkin

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: Off
tr: Kapalı

en: From
tr: Kimden

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Revisions
tr: Sürümler

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: Vote
tr: Oy ver

en: Authored by
tr: Yazan

en: Disclaimer
tr: Feragatname

en: Maximum
tr: En fazla

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Customer
tr: Müşteri

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: By
tr: Yazar:

en: Example
tr: Örnek

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Role
tr: Rol

en: Deny
tr: Yasakla

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Argument
tr: Değişken

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Votes
tr: Oylar

en: Duration
tr: Süre

en: Location(s)
tr: Konum(lar)

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Approved
tr: Onaylı

en: minutes
tr: dakika

en: Clear
tr: Temizle

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: author
tr: yazar

en: Revert
tr: Geri al

en: Hours
tr: Saat

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: Denied
tr: Reddedildi

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Analysis
tr: Analiz

en: Apply
tr: Uygula

en: Examples
tr: Örnekler

en: Copy
tr: Kopyala

en: Simple
tr: Basit

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: Request
tr: İstek

en: Barcode
tr: Ürün Kodu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Usage
tr: Kullanım

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: types
tr: tipler

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Any
tr: Herhangi

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Emails
tr: E-postalar

en: Go back
tr: Geri dön

en: About
tr: Hakkında

en: Scan
tr: Tara

en: Member
tr: Üye

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Route
tr: Yol

en: Embed
tr: Göm

en: Dates
tr: Tarihler

en: Rule
tr: Kural

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Locations
tr: Konumlar

en: location
tr: konum

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Delete all revisions
tr: Tüm sürümleri sil

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
tr: Süresi geçmiş bir tek-seferlik giriş bağlantısını kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yeni bir tane isteyin.

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: And
tr: Ve

en: View name
tr: Görünüm adı

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Like
tr: Beğen

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Location Name
tr: Konum Adı

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
tr: Kullanılmış veya artık geçerli olmayan bir tek-seferlik giriş bağlantısı kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yenisini isteyiniz.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Rooms
tr: Odalar

en: Notification Settings
tr: Bildirim Ayarları

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Load More
tr: Daha Fazla Getir

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: Registrations
tr: Kayıtlar

en: View used to select the entities
tr: Varlıkları seçmek için kullanılan görünüm

en: There is no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: Time type
tr: Saat tipi

en: 24 hour time
tr: 24 saatlik biçim

en: 12 hour time
tr: 12 saatlik biçim

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Create referenced entities if they don't already exist
tr: Eğer yoksa, başvurulan varlıkları oluştur

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: Sort settings
tr: Sıralama ayarları

en: Inaccessible
tr: Erişilemez

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: Date (e.g. @format)
tr: Tarih (örn: @format)

en: Time type: @time_type
tr: Saat tipi: @time_type

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
tr: Paket otomatik oluşturulan varlıklara atandı

en: Min placeholder
tr: Min yer tutucusu

en: Max placeholder
tr: Maks yer tutucusu
