Intercept Profile (8.x-1.0-alpha16) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Body
fr: Corps

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Closed
fr: Fermé

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Center
fr: Centre

en: Summary
fr: Résumé

en: Event
fr: Évènement

en: Picture
fr: Image

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Gallery
fr: Galerie

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Sort by
fr: Trier par

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Alignment
fr: Alignement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Scan
fr: Parcourir

en: Zipcode
fr: Code postal

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Equipment
fr: Équipement

en: Master
fr: Principal

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: Narrow
fr: Étroit

en: Welcome to [site:name]
fr: Bienvenue sur [site:name]
