Islandora (2.13.0) - en to hu translation catalogue (105 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: yes
hu: igen

en: List
hu: Lista

en: Actions
hu: Műveletek

en: Action
hu: Művelet

en: File
hu: Fájl

en: File path
hu: Fájlútvonal

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Visible
hu: Látható

en: Display
hu: Megjelenítés

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Files
hu: Fájlok

en: file
hu: fájl

en: no
hu: nem

en: Node
hu: Tartalom

en: Create
hu: Létrehozás

en: All
hu: Mind

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Event type
hu: Eseménytípus

en: Term
hu: Kifejezés

en: Term ID
hu: Kifejezésazonosító

en: Advanced
hu: Haladó

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Model
hu: Modell

en: Desc
hu: Csökk

en: node
hu: tartalom

en: Kind
hu: Típus

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Source
hu: Forrás

en: or
hu: vagy

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Facets
hu: Finomítók

en: Facet
hu: Finomító

en: Content Type
hu: Tartalomtípus

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: is
hu: &nbsp;

en: Descriptions
hu: Leírások

en: Grid
hu: Rács

en: Children
hu: Gyermekek

en: Usage
hu: Használat

en: Local
hu: Helyi

en: Offset
hu: Eltolás

en: Results per page
hu: Eredmények oldalanként

en: About
hu: Leírás

en: and
hu: és

en: Namespace
hu: Névtér

en: pixels
hu: képpont

en: Queue
hu: Várólista

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: MIME type
hu: MIME típus

en: File system
hu: Fájlrendszer

en: is not
hu: nem egyezik

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Taxonomy Term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Manage members
hu: Tagok kezelése

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Upload destination
hu: Feltöltési célkönyvtár

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
hu: A végső fájlok tárolási helyének kiválasztása. A privát fájlok tárolása sokkal nagyobb terhelést jelent, mint a nyilvános fájloké, de a fájlokhoz korlátozott hozzáférést tesz lehetővé ezen a mezőn belül.

en: media
hu: média

en: Initializing...
hu: Előkészítés…

en: Add media
hu: Média hozzáadása

en: Asc
hu: Növ

en: Entity Bundle
hu: Mezőköteg

en: Master
hu: Mester

en: Field mappings
hu: Mező leképezések

en: View Mode
hu: Nézetmód

en: Media type
hu: Médiatípus

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: No label
hu: Nincs címke

en: Node operations bulk form
hu: Tartalmak tömeges műveleteit lehetővé tevő űrlap

en: Muted: %muted
hu: Némított: %muted

en: Muted
hu: Némított

en: Upload location
hu: Feltöltés helye

en: Add a new @entity_type.
hu: Egy új @entity_type hozzáadása.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
hu: Nincs még @entity_type. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
hu: Méret: %width x %height pixel

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
hu: Fájl megjelenítése HTML5 audio címke használatával.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
hu: Fájl megjelenítése HTML5 video címke használatával.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
hu[0]: Megfelelő jogosultság hiányában @count elem nem került törlésre.
hu[1]: Megfelelő jogosultság hiányában @count elem nem került törlésre.
