Islandora (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (59 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: File path
id: Jalur berkas

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Event type
id: Jenis acara

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: URL alias
id: Alias URL

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Term
id: Istilah

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Members
id: Anggota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Source
id: Sumber

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Index
id: Indeks

en: Audio file
id: File Audio

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Bundles
id: Bundel

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: File system
id: Sistem berkas

en: Video file
id: File Video

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Taxonomy Term
id: Istilah Taksonomi

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Add media
id: Tambah media

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Asc
id: Urutan turun

en: Media type
id: Jenis media

en: Node operations bulk form
id: Operasi node bentuk massal

en: Image field display format settings
id: Pengaturan format tampilan bidang gambar

en: Delete media
id: Hapus media

en: Add a new @entity_type.
id: Tambah sebuah @entity_type baru.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
id: Belum ada @entity_type. @add_link

en: The user ID of the author.
id: ID pengguna dari penulis.

en: The thumbnail of the media item.
id: Thumbnail item media.

en: The time the media item was created.
id: Waktu item media dibuat.

en: The time the media item was last edited.
id: Waktu item media terakhir kali diedit.

en: Use local files for reusable media.
id: Gunakan file lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: A locally hosted audio file.
id: File audio yang dihosting secara lokal.

en: A locally hosted video file.
id: File video yang dihosting secara lokal.
