Islandora (8.x-1.0) - en to tr translation catalogue (66 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Actions
tr: Eylemler

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: File
tr: Dosya

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Update
tr: Güncelle

en: Audio
tr: Ses

en: file
tr: dosya

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Published
tr: Yayında

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Term
tr: Terim

en: Authored by
tr: Yazan

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: node
tr: düğüm

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Source
tr: Kaynak

en: Changed
tr: Değişti

en: Apply
tr: Uygula

en: Index
tr: Dizin

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Bundles
tr: Paketler

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: File system
tr: Dosya sistemi

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Manage members
tr: Üyeleri yönet

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Image style
tr: Resim stili

en: media
tr: medya

en: Add media
tr: Medya ekle

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Node operations bulk form
tr: Düğüm işlemleri toplu formu

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: Image field display format settings
tr: Görsel alanı gösterme biçimi ayarları

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Add a new @entity_type.
tr: Yeni @entity_type ekle.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
tr: Henüz @entity_type yok. @add_link

en: The user ID of the author.
tr: Yazarın kullanıcı ID'si.

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Term from URL
tr: URL’den terim
