Islandora (8.x-1.0) - en to ro translation catalogue (58 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Delete
ro: Șterge

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: File
ro: Fișier

en: File path
ro: Cale fișier

en: Reset
ro: Resetează

en: Image
ro: Imagine

en: Name
ro: Nume

en: Update
ro: Actualizare

en: file
ro: fisier

en: Node
ro: Nod

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Published
ro: Publicat

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: File size
ro: Dimensiunea fișierului

en: Term
ro: Termen

en: Authored by
ro: Autor

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: node
ro: nod

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Source
ro: Sursă

en: Changed
ro: Schimbat

en: Apply
ro: Aplică

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Bundles
ro: Tipuri

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: File system
ro: Sistem de fișiere

en: Video file
ro: Fișier video

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Taxonomy Term
ro: Termen Taxonomie

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Media type
ro: Tip media

en: Node operations bulk form
ro: Formular pentru operații în masă noduri

en: REST export
ro: Export REST

en: Image field display format settings
ro: Setările formatului de afișare a câmpului imagine

en: Add a new @entity_type.
ro: Adăugați un nou @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ro: Nu există nici un @entity_type încă. @add_link

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.
