Islandora (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (83 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Actions
uk: Дії

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: File
uk: Файл

en: File path
uk: Шлях до файла

en: Reset
uk: Скинути

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Update
uk: Оновити

en: Audio
uk: Звук

en: file
uk: файл

en: Node
uk: Матеріал

en: Create
uk: Створити

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Event type
uk: Тип події

en: Off
uk: Вимкнено

en: Published
uk: Опубліковано

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: File size
uk: Розмір файла

en: Term
uk: Термін

en: Authored by
uk: Автор

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Desc
uk: Спад

en: Members
uk: Учасники

en: node
uk: матеріал

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Source
uk: Джерело

en: Video
uk: Відео

en: Changed
uk: Змінено

en: Apply
uk: Застосувати

en: Index
uk: Індекс

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Additional arguments
uk: Додаткові аргументи

en: Offset
uk: Зміщення

en: About
uk: Про модуль

en: Queue
uk: Черга

en: Bundles
uk: Пакети

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: File system
uk: Файлова система

en: Mimetype
uk: Тип Mime

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Taxonomy Term
uk: Термін таксономії

en: Add member
uk: Додати учасника

en: Manage members
uk: Керувати учасниками

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: media
uk: медіа

en: Event Type
uk: Тип події

en: Add media
uk: Додати медіа

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Asc
uk: Зрост

en: Entity Bundle
uk: Пакет сутності

en: Master
uk: Головне

en: Source Field
uk: Вихідне поле

en: Derivative
uk: Похідний

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: External URI
uk: Зовнішній URI

en: Media type
uk: Тип носія

en: Node operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з матеріалом

en: REST export
uk: REST-експорт

en: Image field display format settings
uk: Налаштування формату відображення поля зображення

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Add a new @entity_type.
uk: Додати новий тип сутності @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
uk: Тип сутності @entity_type поки що відсутній. @add_link

en: The user ID of the author.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором.

en: The thumbnail of the media item.
uk: Мініатюра для об'єкту медіа.

en: The time the media item was created.
uk: Час створення медіа-об'єкта.

en: The time the media item was last edited.
uk: Час останнього редагування медіа-об'єкта.

en: Use local files for reusable media.
uk: Використовувати локальні файли для багаторазових медіа.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Term from URL
uk: Термін із URL
