Islandora Defaults (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Subject
fr: Objet

en: On
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Teaser
fr: Accroche

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Published
fr: Publié

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Date Created
fr: Date de création

en: Model
fr: Modèle

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Binary
fr: Binaire

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Offset
fr: Décalage

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Extent
fr: étend

en: Rights
fr: Droits

en: Fulltext search
fr: Recherche en texte intégral

en: Master
fr: Principal

en: Member of
fr: Membre de

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: Search Content
fr: Rechercher du contenu

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Alternative Title
fr: Titre alternatif

en: Date Issued
fr: Date de publication

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
fr: Lien de menu calculé pour le nœud (disponible uniquement pendant l'enregistrement du nœud).

en: Please enter some keywords to search.
fr: Veuillez saisir quelques mots-clés pour effectuer la recherche.

en: Displaying results @start - @end of @total
fr: Affichage des résultats @start - @end sur @total
