Indiana University Paragraphs (2.0.3) - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Language
pt: Idioma

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: File
pt: Ficheiro

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: True
pt: Verdadeiro

en: View
pt: Mostrar

en: Section
pt: Secção

en: Text
pt: Texto

en: All
pt: Todos

en: Done
pt: Operação concluída

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Published
pt: Publicado

en: Items
pt: Itens

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Banner
pt: Faixa

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Tab
pt: Separador

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Video
pt: Vídeo

en: Document
pt: Documento

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Separadores

en: Webform
pt: Formulário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Columns
pt: Colunas

en: Panel
pt: Painel

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Ligação "mais"

en: Headline
pt: Título

en: Attribution
pt: Créditos

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Column
pt: Coluna

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: hide
pt: esconder

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: features
pt: funcionalidades

en: Add media
pt: Adicionar media

en: feature
pt: funcionalidade

en: Master
pt: Principal

en: Media name
pt: Nome do Media

en: Media Embed
pt: Incorporação de media

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um ficheiro ou documento carregado, como um PDF.

en: Reduced height
pt: Altura reduzida

en: An SVG file is a scalable vector graphic.
pt: Um arquivo SVG é um gráfico vetorial escalável.
