Indiana University Paragraphs (2.2.2) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: File
pt: Arquivo

en: None
pt: Nenhum

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: View
pt: Ver

en: Audio
pt: Áudio

en: Section
pt: Seção

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Done
pt: Concluído

en: Block
pt: Bloco

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Items
pt: Itens

en: Medium
pt: Médio

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Tab
pt: Aba

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Metadata
pt: Metadados

en: Document
pt: Documento

en: Tabs
pt: Abas

en: Upload Images
pt: Enviar Imagens

en: Columns
pt: Colunas

en: More link
pt: Link "mais"

en: Column
pt: Coluna

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: hide
pt: esconder

en: Card
pt: Cartão

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Statistic
pt: Estatística

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
pt: Conteúdo limitado a @limit caracteres, restam: <strong>@remaining</strong>

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Media Embed
pt: Incorporar Mídia

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.
