JSON Field Utils (1.0.0-alpha13) - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Quote
ja: 料金

en: Image
ja: 画像

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Text
ja: テキスト

en: Icons
ja: アイコン

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Upload image
ja: 画像アップロード

en: Block
ja: ブロック

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Position
ja: ポジション

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: Tabs
ja: タブ

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Embed
ja: エンベッド

en: pixels
ja: ピクセル

en: Row
ja: 行

en: Add tab
ja: タブの追加

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Responsive image
ja: レスポンシブ画像

en: Maximum dimensions
ja: 最大画像サイズ

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ja: アップロードされた画像を格納するディレクトリを、Drupal の files ディレクトリからの相対パスで指定してください。

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ja: 空欄の場合は、PHPの最大アップロードサイズである @size が限度となります。

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ja: この画像サイズより大きな画像は縮小されます。
