JSON Field Utils (1.1.0-alpha11) - en to pt translation catalogue (73 entries)

en: Title
pt: Título

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Top
pt: Topo

en: Rows per page
pt: Linhas por página

en: Text
pt: Texto

en: Icons
pt: Ícones

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: Bottom
pt: Baixo

en: Gallery
pt: Galeria

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Edit description
pt: Editar a descrição

en: General
pt: Geral

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Position
pt: Posição

en: Block Name
pt: Nome do Bloco

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Style
pt: Estilo

en: width
pt: largura

en: height
pt: altura

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Add new item
pt: Adicionar novo item

en: Texts
pt: Textos

en: Tabs
pt: Separadores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Title text
pt: Texto do título

en: Usage
pt: Utilização

en: About
pt: Sobre

en: Column
pt: Coluna

en: Embed
pt: Embebido

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: pixels
pt: píxeis

en: Delete item
pt: Eliminar item

en: Row
pt: Linha

en: Tab title
pt: Título do separador

en: Maximum file size
pt: Tamanho máximo do ficheiro

en: Machine name:
pt: Nome da máquina:

en: Alternative text
pt: Texto Alternativo

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Component name
pt: Nome do componente

en: Responsive image
pt: Imagem responsiva

en: Maximum dimensions
pt: Dimensões máximas

en: Upload directory
pt: Diretoria para carregamentos

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
pt: Um diretório relativo ao diretório de ficheiros do Drupal onde as imagens carregadas serão armazenadas.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
pt: Se isto estiver em branco, então o tamanho do ficheiro será limitado pelo tamanho máximo de carregamento do PHP de @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
pt: Imagens maiores que essas dimensões serão reduzidas.

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> píxeis. Imagens maiores que <strong>@max</strong> píxeis serão redimensionadas.

en: @size limit.
pt: Limite de @size.

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
pt: Separe as extensões com vírgula ou espaço. Cada extensão pode conter caracteres alfanuméricos, '.' E '_', e deve começar e terminar com um caractere alfanumérico.

en: Aligment
pt: Alinhamento

en: Content in columns
pt: Conteúdo em colunas
