JSON Field Utils (1.1.0-alpha7) - en to ro translation catalogue (55 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Edit
ro: Editați

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Quote
ro: Citat

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: Icons
ro: Iconițe

en: Component
ro: Componentă

en: Upload image
ro: Încărcaţi imagine

en: Block
ro: Bloc

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Position
ro: Poziție

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Style
ro: Stil

en: width
ro: lățime

en: height
ro: înălțime

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: Tabs
ro: Taburi

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Title text
ro: Textul titlului

en: About
ro: Despre

en: Column
ro: Coloană

en: Embed
ro: Încorporat

en: pixels
ro: pixeli

en: Delete item
ro: Șterge item

en: Row
ro: Rând

en: Maximum file size
ro: Dimensiunea maximă a fișierului

en: Machine name:
ro: Nume mașină:

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: Image style
ro: Stil imagine

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Responsive image
ro: Imagine adaptivă

en: Maximum dimensions
ro: Dimensiuni maxime

en: Upload directory
ro: Directorul în care sunt stocate încărcările

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ro: Un director relativ directorului de fișiere Drupal, unde vor fi stocate imaginile încărcate.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ro: Dacă este lăsat necompletat, atunci dimensiunea fișierului va fi limitată de dimensiunea maximă de încărcare PHP @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ro: Imaginile mai mari decât aceste dimensiuni vor fi micșorate.

en: Allowed types: @extensions.
ro: Tipuri de fișiere permise: @extensions

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli. Imaginile mai mari de <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate.

en: @size limit.
ro: Limită @size
