JSON Field Utils (1.1.0-alpha9) - en to uk translation catalogue (82 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Edit
uk: Редагувати

en: - None -
uk: - Немає -

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Top
uk: Зверху

en: Rows per page
uk: Рядків на сторінку

en: Text
uk: Текст

en: Icons
uk: Іконки

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload image
uk: Відвантажити зображення

en: Block
uk: Блок

en: Bottom
uk: Знизу

en: Gallery
uk: Галерея

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Edit description
uk: Змінити опис

en: General
uk: Загальне

en: Background color
uk: Колір тла

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Position
uk: Позиція

en: Block Name
uk: Назва блоку

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Style
uk: Стиль

en: width
uk: ширина

en: height
uk: висота

en: Allowed file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: Add new item
uk: Додати новий пункт

en: Texts
uk: Тексти

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Head
uk: Голова

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Title text
uk: Текст заголовку

en: Usage
uk: Використання

en: About
uk: Про модуль

en: Column
uk: Колонка

en: Delete image
uk: Вилучити зображення

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Add component
uk: Додати компонент

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: pixels
uk: пікселів

en: Delete item
uk: Видалити позицію

en: Row
uk: Рядок

en: Add tab
uk: Додати вкладку

en: Tab title
uk: Назва вкладки

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Add description
uk: Додати опис

en: Maximum file size
uk: Максимальний розмір файла

en: Machine name:
uk: Машинна назва:

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: Custom classes
uk: Власні класи

en: Item text
uk: Пункт текст

en: Responsive image
uk: Адаптивне зображення

en: Entity title
uk: Заголовок сутності

en: Maximum dimensions
uk: Максимальні розміри

en: Upload directory
uk: Каталог відвантаження

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
uk: Каталог відносно каталогу файлів Drupal, де будуть зберігатися відвантажені зображення.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
uk: Якщо залишити порожнім, то розмір файла буде обмежений максимальним розміром відвантаження PHP, що становить @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
uk: Зображення, які більше ніж ці розміри, будуть зменшені.

en: Allowed types: @extensions.
uk: Дозволені типи: @extensions.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення мають перевищувати <strong>@min</strong> пікселів. Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: @size limit.
uk: Обмеження: @size.

en: Embed type
uk: Тип вбудовування

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
uk: Відокремте розширення комою або пробілом. Кожне розширення може містити абетково-цифрові символи, '.' та '_', і повинно починатися та закінчуватися абетково-цифровим символом.
