Drupal QuickBooks Integration (8.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: Remove
fr: Retirer

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Terms
fr: Termes

en: Invoice
fr: Facture

en: Payment
fr: Paiement

en: here
fr: ici

en: Account type
fr: Type de compte

en: Display label
fr: Afficher le libellé

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Rate
fr: Taux

en: VAT
fr: TVA

en: Saving...
fr: Enregistrement en cours...

en: Tax
fr: Taxe

en: GST
fr: TPS

en: Component name
fr: Nom du composant

en: Tax type
fr: Type de taxe

en: Add rate
fr: Ajouter un taux

en: Territory
fr: Territoire

en: Territories
fr: Territoires

en: Rates
fr: Tarifs

en: Round tax at the order item level
fr: Arrondir la taxe au niveau du total de la commande

en: Used to identify the applied tax in order summaries.
fr: Utilisé pour identifier la taxe appliquée dans les récapitulatifs de commandes.

en: The tax type will be used if both the customer and the store belong to one of the territories.
fr: Le type de taxe sera utilisé si le client et le magasin appartiennent à l'un des territoires.

en: Add territory
fr: Ajouter un territoire

en: Please add at least one rate.
fr: Veuillez ajouter au moins un taux.

en: Please add at least one territory.
fr: Veuillez ajouter au moins un territoire.

en: Consumption tax
fr: Taxe de consommation
