Drupal QuickBooks Integration (8.x-1.0-rc1) - en to sk translation catalogue (27 entries)

en: Operations
sk: Operácie

en: Remove
sk: Odstrániť

en: Refresh
sk: Obnoviť

en: Terms
sk: Termíny

en: Invoice
sk: Faktúra

en: Payment
sk: Platba

en: here
sk: tu

en: Display label
sk: Zobraziť nadpis

en: Payment method
sk: Spôsob platby

en: sync
sk: synchronizácia

en: Percentage
sk: Percent

en: Rate
sk: Sadzba

en: VAT
sk: DPH

en: Tax
sk: Daň

en: Component name
sk: Názov komponentu

en: Tax type
sk: Typ dane

en: Add rate
sk: Pridať sadzbu

en: Territory
sk: Územie

en: Territories
sk: Územia

en: Rates
sk: Sadzby

en: Round tax at the order item level
sk: Zaokrúhľovanie dane na úrovni položky objednávky

en: Used to identify the applied tax in order summaries.
sk: Slúži na identifikáciu uplatnenej dane v súhrnoch objednávok.

en: The tax type will be used if both the customer and the store belong to one of the territories.
sk: Typ dane sa použije, ak zákazník aj obchod patria do jedného z území.

en: Add territory
sk: Pridať územie

en: Please add at least one rate.
sk: Pridajte aspoň jednu sadzbu.

en: Please add at least one territory.
sk: Pridajte aspoň jedno územie.

en: Consumption tax
sk: Spotrebná daň
