Json table (1.0.28) - en to uk translation catalogue (55 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Yes
uk: Так

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: - None -
uk: - Немає -

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Text
uk: Текст

en: Options
uk: Опції

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Area
uk: Область

en: Block
uk: Блок

en: Database
uk: База даних

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Comment
uk: Коментар

en: Fields
uk: Поля

en: Mode
uk: Режим

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Bar
uk: Смуга

en: Line
uk: Рядок

en: Medium
uk: Середній

en: Code
uk: Код

en: Table
uk: Таблиця

en: mode
uk: режим

en: Manual
uk: Вручну

en: Custom header
uk: заголовок, Що Настроюється,

en: Block ID
uk: ID блоку

en: Document
uk: Документ

en: Tree
uk: Дерево

en: Chart type
uk: Тип графіка

en: Default value
uk: Базове значення

en: Read
uk: Прочитано

en: About
uk: Про модуль

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Column
uk: Колонка

en: Step
uk: Крок

en: Direction
uk: Напрям

en: Histogram
uk: Гістограма

en: Pie
uk: Кругова діаграма

en: Circle
uk: Коло

en: Remove column
uk: Вилучити стовпчик

en: Remove row
uk: Вилучити рядок

en: Add column
uk: Додати колонку

en: Bubble
uk: Бульбашка

en: Scatter
uk: Розсіювання

en: Defined
uk: Визначено

en: Actor
uk: Актор

en: Type: @type
uk: Тип: @type

en: Show grid
uk: Показати сітку

en: Start/End
uk: Початок/кінець

en: Combo
uk: Розкривний список

en: Direction: @direction
uk: Напрямок: @direction
