Kamihaya CMS (1.27.0) - en to id translation catalogue (126 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: selengkapnya

en: On
id: Pada

en: view
id: tampilan

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Views
id: View

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Content type
id: Jenis konten

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: User picture
id: Foto anggota

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Score
id: Skor

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: 1 day
id: 1 hari

en: Medium
id: Sedang

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Address
id: Alamat

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Directory
id: Direktori

en: Example
id: Contoh

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Align
id: Ratakan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Color
id: Warna

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Position
id: Posisi

en: Profile
id: Profil

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: author
id: penulis

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: People
id: Pengguna

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Style
id: Gaya

en: Cart
id: Keranjang

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: by
id: oleh

en: News
id: Berita

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Apply
id: Terapkan

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: 1 minute
id: 1 menit

en: @count minutes
id: @count menit

en: @count hours
id: @count jam

en: 1 week
id: 1 minggu

en: parent
id: induk

en: Source code
id: Kode sumber

en: Telephone
id: Telepon

en: Offset
id: Letak

en: Promote to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Field mapping
id: Petakan field

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: File download
id: Unduh file

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Video file
id: File Video

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Search form
id: Form pencarian

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Footer Bottom
id: Bagian Bawah Footer

en: Main content
id: Konten utama

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Show as expanded
id: Tampilkan dengan dikembangkan

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: The email address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak valid.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Headings
id: Judul

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Divider
id: Pembatas

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
