Kamihaya CMS (1.36.0) - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: On
hi: चालू

en: view
hi: देखें

en: Country
hi: देश

en: Image
hi: चित्र

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Views
hi: द्रश्य

en: Teaser
hi: टीज़र

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Node
hi: नोड

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Footer
hi: पादलेख

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Media
hi: मीडिया

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Example
hi: उदाहरण

en: Teaser List
hi: उपसंहार सूची

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Condition
hi: अवस्था

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Messages
hi: संदेश

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Empty
hi: खाली

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: People
hi: कर्मचारी

en: Video
hi: वीडियो

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: by
hi: द्बारा

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: @count minutes
hi: @count मिनट

en: @count hours
hi: @count घंटे

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Editor
hi: संपादक

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Promote to front page
hi: मुखपृष्ठ पर ले जाएँ

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: And
hi: और

en: Compact
hi: सघन

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना
