Knowledge (8.x-1.0) - en to da translation catalogue (185 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Public
da: Offentlig

en: Audience
da: Publikum

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: new
da: ny

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Overview
da: Overblik

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: Message
da: Meddelelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Updated
da: Opdateret

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Total
da: I alt

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Created
da: Oprettet

en: Update options
da: Opdatering

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Pager-ID

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Revisions
da: Versioner

en: Field name
da: Feltnavn

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Tilstand

en: Items
da: Overskrifter

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Merge
da: Sammenlæg

en: Customers
da: Kunder

en: Customer
da: Kunde

en: Desc
da: Faldende

en: Company
da: Virksomhed

en: General
da: Generelt

en: Note
da: Bemærk

en: Role
da: Rolle

en: fields
da: felter

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Approved
da: Godkendt

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: author
da: forfatter

en: Revert
da: Gendan

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Promote
da: Forfrem

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Scope
da: Dækning

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Product
da: Produkt

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Percentage
da: Procent

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Default value
da: Standardværdi

en: Apply
da: Udfør

en: Form
da: Formular

en: Permission
da: Tilladelse

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: Language code
da: Sprogkode

en: Unlink
da: Fjern link

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Context
da: Kontekst

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Offset
da: Forskydning

en: About
da: Om

en: Translate
da: Oversæt

en: Entity type
da: Entity-type

en: Title only
da: Kun titel

en: Display type
da: Display-type

en: Citation
da: Citat

en: Uses
da: Bruger

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: Link settings
da: Indstillinger for link

en: Internal
da: Internt

en: @interval ago
da: @interval siden

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: No user
da: Ingen bruger

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: - All -
da: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Structure
da: Struktur

en: Progress
da: Fremdrift

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Date changed
da: Dato ændret

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
da: Advarsel: Giv kun til betroede roller; denne tilladelse har sikkerhedsmæssige implikationer.

en: Author textfield
da: Forfatter tekstfelt

en: Contributor
da: Bidragyder

en: View reports, updates, and errors.
da: Se rapporter, opdateringer og fejlmeddelelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Approved status
da: Godkendt status

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: Last saved
da: Sidst gemt

en: Not saved yet
da: Ikke gemt endnu

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: Pager ID: @id
da: Sideskifter ID: @id

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Overriding default settings
da: Tilsidesæt standardindstillinger

en: Target Entity Type ID
da: Target entitetstype ID

en: Display the author name.
da: Vis forfatterens navn.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Changed year + month
da: Opdateret år + måned

en: Changed year
da: Opdateret år

en: Changed month
da: Opdateret måned

en: Changed day
da: Opdateret day

en: Changed week
da: Opdateret uge

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

en: @interval hence
da: om @interval
