Knowledge (8.x-1.1) - en to nl translation catalogue (192 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Closed
nl: Gesloten

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Audience
nl: Doelgroep

en: more
nl: meer

en: Article
nl: Artikel

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Action
nl: Actie

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: new
nl: nieuw

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Content Types
nl: Inhoudstypen

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Total
nl: Totaal

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: All
nl: Alle

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Pager ID
nl: Paginering-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Count
nl: Aantal

en: Mode
nl: Modus

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Merge
nl: Samenvoegen

en: Customers
nl: Klanten

en: Id
nl: ID

en: Customer
nl: Klant

en: Desc
nl: Aflopend

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Company
nl: Bedrijf

en: General
nl: Algemeen

en: Start
nl: Begin

en: Note
nl: Notitie

en: Quality
nl: Kwaliteit

en: Role
nl: Rol

en: fields
nl: velden

en: Flag
nl: Vlag

en: Original
nl: Origineel

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Approval
nl: Goedkeuring

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: author
nl: auteur

en: Entity
nl: Entiteit

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Business
nl: Zakelijk

en: Author Name
nl: Auteursnaam

en: Promote
nl: Promoten

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Scope
nl: Bereik

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Apply
nl: Toepassen

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Form
nl: Formulier

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Anonymous posters may not enter their contact information
nl: Anonieme berichtenschrijvers mogen geen contactinformatie invoeren

en: Anonymous posters may leave their contact information
nl: Anonieme berichtenschrijvers mogen contactinformatie invoeren

en: Anonymous posters must leave their contact information
nl: Anonieme berichtenschrijvers moeten contactinformatie invoeren

en: Language code
nl: Taalcode

en: Unlink
nl: Link verwijderen

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: About
nl: Over

en: Translate
nl: Vertalen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Title only
nl: Alleen de titel

en: Display type
nl: Weergavetype

en: Citation
nl: Citaat

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Posted in
nl: Geplaatst in

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Link settings
nl: Linkinstellingen

en: Internal
nl: Interne

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Created year + month
nl: Aangemaakt jaar + maand

en: Created year
nl: Jaar van aanmaak

en: Created month
nl: Maand van aanmaak

en: Created day
nl: Dag van aanmaak

en: Created week
nl: Week van aanmaak

en: No user
nl: Geen gebruiker

en: Show teaser-style link
nl: Teaser-stijl link weergeven

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: - All -
nl: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Author name
nl: Naam auteur

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Structure
nl: Structuur

en: Progress
nl: Voortgang

en: Moderation state
nl: Moderatiestatus

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
nl: Let op: alleen toevoegen aan rollen die u vertrouwt; dit toegangsrecht kan schadelijke gevolgen hebben voor de beveiliging van het systeem.

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Author textfield
nl: Tekstveld auteur

en: View reports, updates, and errors.
nl: Rapporten, updates en foutmeldingen bekijken.

en: Changed date
nl: Aanpassingsdatum

en: Asc
nl: Oplopend

[ctx: Sort order]
en: Numerical
nl: Numeriek

en: Enable to override this field's links.
nl: Links van dit veld mogen worden overschreven.

en: Author uid
nl: Auteur-uid

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
nl: Gebruik de standaard RSS-instellingen van de website

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Approved status
nl: Goedgekeurde status

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Last saved
nl: Laatst opgeslagen

en: Not saved yet
nl: Nog niet opgeslagen

en: Lists (Views)
nl: Lijsten (Overzichten)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
nl: Laat dit op 0 staan, tenzij er problemen zijn met pagineringen gerelateerd aan dit veld. Indien meerdere pagineringen op een pagina worden gebruikt, kan het nodig zijn dit getal te verhogen zodat het niet conflicteert in de ?page= array. Hoge waarden voegen een groot aantal komma's toe in de URL, dus vermijd dit indien mogelijk.

en: Pager ID: @id
nl: Paginerings-ID: @id

en: Target entity type
nl: Doelentiteitstype

en: Overriding default settings
nl: Standaardinstellingen overschrijven

en: Target Entity Type ID
nl: Doel-entiteitstype-ID

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Display the author name.
nl: De auteursnaam weergeven.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: Changed year + month
nl: Jaar + maand is aangepast

en: Changed year
nl: Jaar is veranderd

en: Changed month
nl: Maand is veranderd

en: Changed day
nl: Dag wijziging

en: Changed week
nl: Weekwijziging

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu
