Knowledge (8.x-1.1) - en to ro translation catalogue (182 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Approve
ro: Aprobă

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Closed
ro: Închis

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Article
ro: Articol

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Action
ro: Acțiune

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: new
ro: nou

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: None
ro: Nimic

en: Message
ro: Mesaj

en: Link
ro: Legătură

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschideți

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Updated
ro: Actualizat

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: type
ro: tip

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Created
ro: Creat

en: Update options
ro: Opțiuni de actualizare

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Pager ID
ro: ID paginator

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Revisions
ro: Revizii

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Count
ro: Contor

en: Mode
ro: Mod

en: Items
ro: Articole

en: Authored by
ro: Autor

en: Customers
ro: Clienţi

en: Customer
ro: Client

en: Desc
ro: Descendent

en: Company
ro: Companie

en: Role
ro: Rol

en: fields
ro: câmpuri

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Original
ro: Originală

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Authoring information
ro: Informații despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsați liber pentru %anonymous.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Approved
ro: Aprobat

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: Author Name
ro: Numele autorului

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Product
ro: Produs

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Dată creată

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Apply
ro: Aplică

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Form
ro: Formular

en: Permission
ro: Permisiune

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ro: Autorii anonimi nu-și pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters may leave their contact information
ro: Autorii anonimi își pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
ro: Autorii anonimi trebuie să-și introducă datele de contact

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Unlink
ro: Înlăturați legătura

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Translate
ro: Traducere

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Title only
ro: Doar titlu

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Uses
ro: Folosește

en: Posted in
ro: Publicat în

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Link settings
ro: Setările legăturii

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Post date
ro: Data postării

en: Created year + month
ro: Anul + luna creării

en: Created year
ro: Anul creării

en: Created month
ro: Luna creării

en: Created day
ro: Ziua creării

en: Created week
ro: Săptămâna creării

en: No user
ro: Niciun utilizator

en: Show teaser-style link
ro: Afișați legătura de la stilul rezumat

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: - All -
ro: - Toate -

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Author name
ro: Nume autor

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Structure
ro: Structură

en: Progress
ro: Progres

en: Moderation state
ro: Starea de moderare

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: Date changed
ro: Dată schimbată

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ro: Avertisment: A se acorda numai rolurilor care prezintă încredere; această permisiune are implicații de securitate.

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Author textfield
ro: Câmp text autor

en: View reports, updates, and errors.
ro: Vizualizați rapoarte, actualizări și erori.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Asc
ro: Ascendent

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ro: Numeric

en: Enable to override this field's links.
ro: Permite suprascrierea legăturilor acestui câmp.

en: Author uid
ro: Uid-ul autorului

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
ro: Utilizează setările RSS implicite ale sitului

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Approved status
ro: Status aprobat

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Last saved
ro: Ultimul salvat

en: Not saved yet
ro: Nesalvat încă

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ro: Dacă nu întâmpinați probleme cu paginatoarele din cauza acestui câmp, ar trebui să lăsați ca această valoare să fie 0. Dacă se utilizează mai multe paginatoare pe aceeași pagină, ar putea fi necesar să setați acest număr la o valoare mai mare, astfel încât acesta să nu intre în conflict cu alte valori din ?page=array. Valorile multiple vor adăuga o mulțime de virgule în URL-uri, acest lucru evitându-se pe cât posibil.

en: Pager ID: @id
ro: ID paginator: @id

en: Target entity type
ro: Tipul de entitate vizat

en: Overriding default settings
ro: Suprascriere setări implicite

en: Target Entity Type ID
ro: ID-ul Tipului de Entitate Vizat

en: Display the author name.
ro: Afișează numele autorului.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Changed year + month
ro: An + lună modificate

en: Changed year
ro: An modificat

en: Changed month
ro: Lună modificată

en: Changed day
ro: Zi modificată

en: Changed week
ro: Săptămână modificată

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
