Knowledge (8.x-1.3) - en to ar translation catalogue (149 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Public
ar: عام

en: Audience
ar: جمهور

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: new
ar: جديد

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Edit
ar: تحرير

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهرياً

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Updated
ar: التحديث

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: type
ar: النوع

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Created
ar: الإنشاء

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: Roles
ar: الأدوار

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Mode
ar: النمط

en: Items
ar: أخبار

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Desc
ar: تنازلي

en: General
ar: عام

en: Start
ar: البداية

en: Role
ar: الدور

en: fields
ar: خانات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Approved
ar: معتمد

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: Promote
ar: رَقِّ

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Product
ar: المنتج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Form
ar: النموذج

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Unlink
ar: فك ارتباط

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Context
ar: السياق

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: Link settings
ar: اعدادات الرابط

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: Author textfield
ar: حقل المؤلف

en: Weight for @block block
ar: وزن الصندوق @block

en: View reports, updates, and errors.
ar: عرض التقارير والتحديثات والأخطاء.

en: Asc
ar: تصاعدي

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

en: Approved status
ar: حالة الموافقة

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Overriding default settings
ar: إعدادات إفتراضية رئيسية

en: @label (disabled)
ar: @label (معطل)
