Knowledge (8.x-1.3) - en to hi translation catalogue (148 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Audience
hi: दर्शक

en: more
hi: और भी

en: Article
hi: लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Last updated
hi: आखरी अपडेट

en: new
hi: नवीन

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Monthly
hi: मासिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: type
hi: प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Created
hi: निर्मित

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Roles
hi: भूमिका

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: Mode
hi: प्रकार

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Desc
hi: अवरोही

en: Company
hi: कम्पनी

en: General
hi: सामान्य

en: Start
hi: शुरू

en: Role
hi: भूमिका

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Author Name
hi: लेखक का नाम

en: Promote
hi: पदोन्नति करना

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Permission
hi: अनुमति

en: Anonymous posters may not enter their contact information
hi: बेनाम पोस्टरें अपने सम्पर्क करने का पता न भी डाल सकते हैं।

en: Anonymous posters may leave their contact information
hi: बेनाम पोस्ट करने वाले अपना सम्पर्क पता छोड़ सकते हैं।

en: Anonymous posters must leave their contact information
hi: बेनाम पोस्ट करने वाले अपना सम्पर्क पता डालें।

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Context
hi: संदर्भ

en: About
hi: के बारे में

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Uses
hi: उपयोग

en: Posted in
hi: में प्रकाशित किया गया था

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Structure
hi: ढांचा

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: The block cannot be placed in this region.
hi: ब्लॉक इस क्षेत्र में नहीं रखा जा सकता

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Weight for @block block
hi: @block ब्लॉक के लिए वजन

en: View reports, updates, and errors.
hi: रिपोर्ट, अद्यतन, और त्रुटियों देखें.

en: Hash
hi: हैश

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Custom output for TRUE
hi: TRUE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Custom output for FALSE
hi: FALSE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख
