Knowledge (8.x-1.3) - en to hu translation catalogue (226 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Closed
hu: Lezárt

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Audience
hu: Közönség

en: more
hu: tovább

en: Article
hu: Cikk

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Action
hu: Művelet

en: Last updated
hu: Legutóbb frissítve

en: new
hu: új

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Daily
hu: Napi

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havonta

en: None
hu: Nincs

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Open
hu: Nyitott

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Updated
hu: Frissítve

en: Content Types
hu: Tartalomtípusok

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: type
hu: típus

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Created
hu: Létrehozva

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Pager ID
hu: Lapozó azonosító

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Score
hu: Eredmény

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Revisions
hu: Változatok

en: Field name
hu: Mező neve

en: Fields
hu: Mezők

en: Count
hu: Mennyiség

en: Mode
hu: Mód

en: Items
hu: Tételek

en: Authored by
hu: Szerző

en: Merge
hu: Egyesít

en: Customers
hu: Vevők

en: Id
hu: Azonosító

en: Customer
hu: Vevő

en: Desc
hu: Csökk

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Company
hu: Cég

en: General
hu: Általános

en: Start
hu: Kezdete

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Role
hu: Szerepkör

en: fields
hu: mezők

en: Flag
hu: Jelölő

en: Original
hu: Eredeti

en: Do nothing
hu: Ne történjen semmi

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Leave blank for %anonymous.
hu: Üresen hagyandó ha %anonymous.

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Approval
hu: Elfogadás

en: Approved
hu: Elfogadott

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: The update has been performed.
hu: A frissítés végrehajtva.

en: author
hu: szerző

en: Entity
hu: Entitás

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Author Name
hu: Szerző neve

en: Promote
hu: Közzététel

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Scope
hu: Hatókör

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Product
hu: Termék

en: Changed
hu: Módosítva

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Not published
hu: Rejtett

en: Percentage
hu: Százalék

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Output format
hu: Kimenet formája

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Form
hu: Űrlap

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Anonymous posters may not enter their contact information
hu: A névtelen hozzászólók nem adhatnak meg kapcsolati adatokat

en: Anonymous posters may leave their contact information
hu: A névtelen hozzászólók megadhatják a kapcsolati adataikat

en: Anonymous posters must leave their contact information
hu: A névtelen hozzászólóknak kötelező a kapcsolati adatok megadása

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Unlink
hu: Hivatkozás eltávolítása

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Context
hu: Szövegkörnyezet

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Offset
hu: Eltolás

en: About
hu: Leírás

en: Translate
hu: Fordítás

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Title only
hu: Csak cím

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Citation
hu: Idézet

en: Uses
hu: Használat

en: Posted in
hu: Hozzászólás ehhez

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: No role
hu: Nincs szerepkör

en: Link settings
hu: Hivatkozásbeállítások

en: Correct
hu: Helyes

en: Current User
hu: Aktuális felhasználó

en: @interval ago
hu: @interval ideje

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: Created month
hu: Létrehozás hónapja

en: Created day
hu: Létrehozás napja

en: Created week
hu: Létrehozás hete

en: No user
hu: Nincs felhasználó

en: Show teaser-style link
hu: Bevezető jellegű hivatkozás megjelenítése

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Language settings
hu: Nyelvi beállítások

en: - All -
hu: – Mind –

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Fix
hu: Javítás

en: Author name
hu: Szerző neve

en: Links per page
hu: Egy oldalon megjelenő linkek száma

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Structure
hu: Felépítés

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Moderation state
hu: Moderációs állapot

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: The block cannot be placed in this region.
hu: A blokk nem helyezhető el ebbe a régióba.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
hu: Figyelmeztetés: Ezt csak a megbízható szerepköröknek szabad megadni, mert biztonsági következményekkel jár.

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Author textfield
hu: Szerző szövegmező

en: The roles of the user.
hu: A felhasználó szerepkörei.

en: Contributor
hu: Közreműködő

en: Weight for @block block
hu: @block blokk súlya

en: View reports, updates, and errors.
hu: Jelentések megtekintése, frissítések és hibák.

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: Asc
hu: Növ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hu: Számszerű

en: Enable to override this field's links.
hu: Kattinthatóvá teszi, ezzel felülírja a mező hivatkozását.

en: Author uid
hu: Szerző egyedi azonosítója

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hu: A dátum ÉÉÉÉHHNN formátumban.

en: Date in the form of YYYYMM.
hu: A dátum ÉÉÉÉHH formátumban.

en: Date in the form of YYYY.
hu: A dátum ÉÉÉÉ formátumban.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hu: A dátum HH formátumban (01–12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hu: A dátum NN formátumban (01–31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hu: A dátum WW formátumban (01–53).

en: Use site default RSS settings
hu: A webhely alapértelmezett RSS beállításainak használata

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Custom output for TRUE
hu: Egyéni kimenet IGAZ esetén

en: Custom output for FALSE
hu: Egyéni kimenet HAMIS esetén

en: Approved status
hu: Elfogadás állapota

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Last saved
hu: Utoljára mentve

en: Not saved yet
hu: Nem volt még mentve

en: Proposed
hu: Javasolt

en: Lists (Views)
hu: Listák (Nézetek)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
hu: Az ehhez a mezőhöz tartozó lapozók kielégítő működése esetén ezt az értéket nullán lehet hagyni. Ha viszont egy oldalon több lapozó is használva van, a konfliktus elkerülése végett ezt az értéket növelni kell, hogy ne akadjon össze a <code>?page=array</code> paraméterrel. Nagy értékek sok vesszőt tesznek a webcímbe, ezért kis értékek megadására kell törekedni.

en: Pager ID: @id
hu: Lapozó azonosító: @id

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: Overriding default settings
hu: Alapbeállítások felülbírálata

en: Target Entity Type ID
hu: Cél-entitástípus azonosító

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Display the author name.
hu: A szerző nevének megjelenítése.

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
hu: Blokk elhelyezése <span class="visually-hidden">%region régióban</span>

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: Entity Revision
hu: Entitásváltozat

en: Changed year + month
hu: Megváltozott év és hónap

en: Changed year
hu: Megváltozott év

en: Changed month
hu: Megváltozott hónap

en: Changed day
hu: Megváltozott nap

en: Changed week
hu: Megváltozott hét

en: @label (disabled)
hu: @label (letiltott)

en: Coach
hu: Osztályfőnök

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hu: Archivált

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hu: Vázlat

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hu: Közzétéve

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hu: Archiválás

en: @interval hence
hu: @interval múlva
