Knowledge (8.x-1.3) - en to it translation catalogue (200 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: more
it: altro

en: Article
it: Articolo

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Action
it: Azione

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: new
it: nuovo

en: Yes
it: Sì

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Total
it: Totale

en: type
it: tipo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Created
it: Creato

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: Roles
it: Ruoli

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Count
it: Numero

en: Mode
it: Modalità

en: Items
it: Elementi

en: Authored by
it: Creato da

en: Merge
it: Fusione

en: Customers
it: Clienti

en: Customer
it: Cliente

en: Desc
it: Disc

en: Company
it: Azienda

en: General
it: Generale

en: Start
it: Inizio

en: Role
it: Ruolo

en: fields
it: campi

en: Flag
it: Contrassegno

en: Original
it: Originale

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Hidden
it: Nascosto

en: Approved
it: Approvato

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: Promote
it: Promozione

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Permissions
it: Permessi

en: Scope
it: Portata

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Product
it: Prodotto

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Completed
it: Completato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Percentage
it: Percentuale

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Output format
it: Formato di output

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Publisher
it: Editore

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Permission
it: Permesso

en: Anonymous posters may not enter their contact information
it: Gli anonimi non possono inserire informazioni sul contatto

en: Anonymous posters may leave their contact information
it: Gli anonimi possono inserire informazioni sul contatto

en: Anonymous posters must leave their contact information
it: Gli anonimi devono inserire informazioni sul contatto

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Context
it: Contesto

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Translate
it: Traduci

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Display type
it: Tipo di display

en: Citation
it: Citazione

en: Uses
it: Usa

en: Posted in
it: Inserito in

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: No role
it: Nessun ruolo

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: Correct
it: Corretto

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: No user
it: Nessun utente

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Structure
it: Struttura

en: Moderation state
it: Stato moderazione

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The block cannot be placed in this region.
it: Il blocco non può essere posizionato in questa regione.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
it: Attenzione: garantire esclusivamente agli utenti fidati; questo permesso ha implicazioni per la sicurezza del sito.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Author textfield
it: Campo autore

en: The roles of the user.
it: I ruoli dell'utente.

en: Waves
it: Wave

en: Weight for @block block
it: Peso per il blocco @block

en: View reports, updates, and errors.
it: Visualizza resoconti, aggiornamenti ed errori.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: Use site default RSS settings
it: Usa le impostazioni predefinite del sito per gli RSS

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Approved status
it: Stato di approvazione

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si rilevino problemi con i paginatori collegati a questo campo, si consiglia di lasciare questo valore a 0. Se si usano paginatori multipli sulla stessa pagina, è possibile che si debba impostare un valore più alto per evitare conflitti all'interno dell'array ?page=. Valori alti, aggiungeranno molte virgole all'URL, quindi evitarli se possibile.

en: Pager ID: @id
it: ID paginatore: @id

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Overriding default settings
it: Impostazioni predefinite sovrascritte

en: Target Entity Type ID
it: ID del tipo di entità di destinazione

en: Display the author name.
it: Visualizzare il nome dell'autore.

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
it: Posiziona il blocco <span class="visually-hidden">nella regione %region</span>

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Changed year + month
it: Anno + mese di modifica

en: Changed year
it: Anno di modifica

en: Changed month
it: Mese di modifica

en: Changed day
it: Giorno di modifica

en: Changed week
it: Settimana di modifica
