Knowledge (8.x-1.3) - en to oc translation catalogue (150 entries)

en: Home
oc: Acuèlh

en: Title
oc: Títol

en: Status
oc: Estatut

en: Approve
oc: Aprovar

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: Closed
oc: Tampat

en: Actions
oc: Accions

en: Cancel
oc: Anullar

en: Description
oc: Descripcion

en: more
oc: mai

en: Enabled
oc: Activat

en: Administration
oc: Administracion

en: Action
oc: Accion

en: Last updated
oc: Darrièra mesa a jorn

en: new
oc: novèl

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Overview
oc: Vista d'ensemble

en: Edit
oc: Modificar

en: Links
oc: Ligams

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Daily
oc: Quotidian

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: None
oc: Pas cap

en: Message
oc: Messatge

en: Weight
oc: Pes

en: Link
oc: Ligam

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: Field
oc: Camp

en: Label
oc: Etiqueta

en: Preview
oc: Apercebut

en: Save
oc: Enregistrar

en: Default
oc: Per defaut

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Open
oc: Dobèrt

en: Add
oc: Apondre

en: View
oc: Veire

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: Keywords
oc: Mots claus

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: type
oc: tipe

en: User
oc: Utilizaire

en: Content type
oc: Tipe de contengut

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Update options
oc: Metre a jorn las opcions

en: Block
oc: Blòt

en: Page
oc: Pagina

en: Pager ID
oc: ID de la paginacion

en: Roles
oc: Ròtles

en: Score
oc: Marca

en: Published
oc: Publicat

en: Filter
oc: Filtrar

en: Field name
oc: Nom del camp

en: Fields
oc: Camps

en: Count
oc: Descompte

en: Mode
oc: Mòde

en: Items
oc: Elements

en: Authored by
oc: Escrich per

en: Company
oc: Societat

en: Role
oc: Ròtle

en: fields
oc: camps

en: Flag
oc: Senhalar un contengut

en: Sort by
oc: Triar per

en: Created date
oc: Data de creacion

en: Updated date
oc: Data de mesa a jorn

en: Authoring information
oc: Informacions de publicacion

en: Authored on
oc: Redigit lo

en: Leave blank for %anonymous.
oc: Daissatz void per %anonymous.

en: Hidden
oc: Amagat

en: Approved
oc: Aprovat

en: ‹ previous
oc: ‹ precedent

en: next ›
oc: seguent ›

en: The update has been performed.
oc: La mesa a jorn es estada efectuada.

en: author
oc: autor

en: Entity
oc: Entitat

en: Revert
oc: Restablir

en: Author Name
oc: Nom de l'autor

en: Promote
oc: Promòure en pagina d'acuèlh

en: Revisions for %title
oc: Revisions per « %title »

en: Product
oc: Produit

en: Changed
oc: Modificat

en: Date created
oc: Data de creacion

en: Not published
oc: Pas publicat

en: Revision of %title from %date
oc: Revision de %title del %date

en: Output format
oc: Format de sortida

en: Default value
oc: Valor per defaut

en: Apply
oc: Aplicar

en: Permalink
oc: Ligam permanent

en: Form
oc: Formulari

en: Permission
oc: Dreit

en: Anonymous posters may not enter their contact information
oc: Los utilizaires anonimes pòdon pas picar lor coordenadas

en: Anonymous posters may leave their contact information
oc: Los utilizaires anonimes pòdon daissar lors coordenadas

en: Anonymous posters must leave their contact information
oc: Los utilizaires anonimes devon daissar lors coordenadas

en: Language code
oc: Còde de la lenga

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz tornar a la version del %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz suprimir la version del %revision-date ?

en: « first
oc: « primièr

en: last »
oc: darrièr »

en: Context
oc: Contèxte

en: Keyword
oc: Mot clau

en: Offset
oc: Decalatge

en: About
oc: A prepaus

en: Translate
oc: Traduire

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Title only
oc: Títol solament

en: Display type
oc: Tipe d'afichatge

en: Citation
oc: Citacion

en: Uses
oc: Usatges

en: Posted in
oc: Postat sus

en: No role
oc: Aucun ròtle

en: Post date
oc: Data de publicacion

en: Created year + month
oc: Annada + mes de creacion

en: Created year
oc: Annada de creacion

en: Created month
oc: Mes de creacion

en: Created day
oc: Jorn de creacion

en: Created week
oc: Setmana de creacion

en: No user
oc: Aucun utilizaire

en: Show teaser-style link
oc: Afichar un ligam resumit

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: Language settings
oc: Paramètres lingüistics

en: - All -
oc: - Tot -

en: Copy of the revision from %date.
oc: Copiar la version del %date.

en: Structure
oc: Estructura

en: Edit URL
oc: Modificar URL

en: Date changed
oc: Data de modificacion

en: The block cannot be placed in this region.
oc: Lo blòt pòt pas èsser plaçat dins aquela region.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
oc: Avís : Assigneu-lo solament als ròtles de confiança; aqueste permés a implicacions en la seguretat.

en: Entity ID
oc: Identificant (ID) de l'entitat

en: Author textfield
oc: Camp tèxte autor

en: The roles of the user.
oc: Los ròtles de l'utilizaire.

en: Weight for @block block
oc: Pes del blòt @block

en: View reports, updates, and errors.
oc: Veire los rapòrts, las mesas a jorn, e las errors.

en: Hash
oc: Hachage

[ctx: Sort order]
en: Numerical
oc: Numeric

en: Enable to override this field's links.
oc: Activar per suplantar los ligams del camp.

en: Author uid
oc: uid de l'autor

en: Date in the form of CCYYMMDD.
oc: Data jos la forma AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
oc: Data jos la forma AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
oc: Data jos la forma AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
oc: Data jos la forma MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
oc: Data jos la forma JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
oc: Data jos la forma SS (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
oc: Utilizar los paramètres RSS per defaut del site
