Knowledge (8.x-1.3) - en to uk translation catalogue (232 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Closed
uk: Закрито

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Audience
uk: Аудиторія

en: more
uk: ще

en: Article
uk: Стаття

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Action
uk: Дія

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: new
uk: новий

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Open
uk: Відкрито

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Updated
uk: Оновлено

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Total
uk: Всього

en: type
uk: тип

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Created
uk: Створено

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Pager ID
uk: ID сторінкового навіґатора

en: Roles
uk: Ролі

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Mode
uk: Режим

en: Items
uk: Елементи

en: Authored by
uk: Автор

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Customers
uk: Покупці

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Customer
uk: Покупець

en: Desc
uk: Спад

en: Frequency
uk: Частота

en: Company
uk: Компанія

en: General
uk: Загальне

en: Start
uk: Початок

en: Note
uk: Примітка

en: Quality
uk: Якість

en: Role
uk: Роль

en: fields
uk: поля

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Original
uk: Оригінал

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Approval
uk: Підтвердження

en: Approved
uk: Схвалено

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Revert
uk: Відновити

en: Business
uk: Бізнес

en: Author Name
uk: Ім'я автора

en: Promote
uk: Вивести на головну

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Scope
uk: Область

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Product
uk: Товар

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Completed
uk: Завершено

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Percentage
uk: Відсотки

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Default value
uk: Базове значення

en: Apply
uk: Застосувати

en: Publisher
uk: Видавець

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: Form
uk: Форма

en: Permission
uk: Повноваження

en: Anonymous posters may not enter their contact information
uk: Анонімні дописувачі можуть не вказувати свою контактну інформацію

en: Anonymous posters may leave their contact information
uk: Анонімні дописувачі можуть вказувати свою контактну інформацію

en: Anonymous posters must leave their contact information
uk: Анонімні дописувачі повинні вказувати свою контактну інформацію

en: Language code
uk: Код мови

en: Unlink
uk: Прибрати посилання

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Context
uk: Контекст

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Offset
uk: Зміщення

en: Approver
uk: Підтверджувач

en: About
uk: Про модуль

en: Translate
uk: Перекласти

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Title only
uk: Тільки назва

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Citation
uk: Цитування

en: Uses
uk: Використання

en: Posted in
uk: Опубліковане

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: No role
uk: Без ролі

en: Link settings
uk: Налаштування посилання

en: Internal
uk: Внутрішнє

en: Correct
uk: Виправити

en: Partner
uk: Партнер

en: Current User
uk: Поточний користувач

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: Created year
uk: Рік створення

en: Created month
uk: Місяць створення

en: Created day
uk: День створення

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: No user
uk: Користувач відсутній

en: Show teaser-style link
uk: Показувати посилання у вигляді анонса

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: - All -
uk: - Усе -

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Fix
uk: Виправити

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Assigned To
uk: Призначене на

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Structure
uk: Структура

en: Progress
uk: Поступ

en: Moderation state
uk: Стан модерації

en: Edit URL
uk: URL редагування

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: The block cannot be placed in this region.
uk: Блок не може бути розташований в цій області.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
uk: Увага: Надавати тільки довіреним ролям; це повноваження пов’язане з безпекою.

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Author textfield
uk: Текстове поле автора

en: The roles of the user.
uk: Ролі користувача.

en: Waves
uk: Хвилі

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: Weight for @block block
uk: Вага блоку @block

en: View reports, updates, and errors.
uk: Перегляд звітів, оновлень та помилок.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Hash
uk: Геш

en: Wave
uk: Хвиля

en: Asc
uk: Зрост

[ctx: Sort order]
en: Numerical
uk: Число

en: Enable to override this field's links.
uk: Увімкніть для перезапису посилань цього поля.

en: Author uid
uk: Uid автора

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
uk: Використовувати базові RSS-налаштування сайту

en: Candidate
uk: Кандидат

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Custom output for TRUE
uk: Власний текст для ІСТИНИ

en: Custom output for FALSE
uk: Власний текст для ХИБНОСТІ

en: Approved status
uk: Стан схвалення

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
uk: Залиште нуль, тільки якщо не виникає проблем з сторінковим навігатором цього поля. Якщо на одній сторінці застосовується кілька сторінкових навігаторів, потрібно вказати більше значення, але так щоб не було конфліктів в межах масиву ?page= . Великі значення додадуть багато ком до URL-адрес, тому за можливості уникайте цього.

en: Pager ID: @id
uk: ID сторінкового навіґатора: @id

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: Overriding default settings
uk: Перевизначення базових налаштувань

en: Target Entity Type ID
uk: ID типу цільової сутності

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Display the author name.
uk: Відображати ім’я автора.

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
uk: Розмістіть блок <span class="visually-hidden">у області %region</span>

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: Changed year + month
uk: Рік + місяць зміни

en: Changed year
uk: Рік зміни

en: Changed month
uk: Місяць зміни

en: Changed day
uk: День зміни

en: Changed week
uk: Тиждень зміни

en: @label (disabled)
uk: @label (вимкнено)

en: Reuse
uk: Перевикористати

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

en: @interval hence
uk: @interval віднині
