Knowledge (8.x-1.4) - en to is translation catalogue (114 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Status
is: Staða

en: Approve
is: Samþykkja

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Closed
is: Lokuð

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Public
is: Almenn

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Action
is: Aðgerð

en: Last updated
is: Síðast uppfært

en: new
is: nýtt

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Overview
is: Yfirlit

en: Edit
is: Breyta

en: Links
is: Hlekkir

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Daily
is: Daglega

en: Weekly
is: Vikulega

en: Monthly
is: Mánaðarlega

en: None
is: Engin

en: Message
is: Skilaboð

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Field
is: Svæði

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: URL
is: vefslóð

en: Updated
is: Uppfært

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: type
is: gerð

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Created
is: Stofnað

en: Update options
is: Uppfærsluvalkostir

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Fields
is: Svæði

en: Mode
is: Hamur

en: Items
is: Hlutir

en: Authored by
is: Höfundur

en: Customers
is: Viðskiptavinir

en: Customer
is: Viðskiptavinur

en: Company
is: Fyrirtæki

en: General
is: Almennt

en: Start
is: Hefst

en: Role
is: Hlutverk

en: fields
is: svæði

en: Original
is: Upprunalegt

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Leave blank for %anonymous.
is: Skiljið eftir autt fyrir %anonymous

en: Hidden
is: Falið

en: Approved
is: Samþykkt

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: The update has been performed.
is: Uppfærslan hefur verið framkvæmd.

en: author
is: höfundur

en: Revision
is: Útgáfa

en: Permissions
is: Réttindi

en: Product
is: Vara

en: Date created
is: Dags stofnað

en: Completed
is: Lokið

en: Not published
is: Ekki birt

en: Percentage
is: Prósenta

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Apply
is: Virkja

en: Permission
is: Réttindi

en: Anonymous posters must leave their contact information
is: Nafnlausir höfundar verða að skilja eftir persónuupplýsingar sínar

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Context
is: Samhengi

en: About
is: Um

en: Translate
is: Þýða

en: Display type
is: Birta tegund

en: No role
is: Ekkert hlutverk

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: Language settings
is: Tungumálastillingar

en: - All -
is: - Allt -

en: Structure
is: Uppbygging

en: Date changed
is: Dags breytt

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
is: Aðvörun: Veitið aðeins þeim hlutverkum sem þið treystið; þessi heimild hefur öryggisáhrif.

en: View reports, updates, and errors.
is: Skoða skýrslur, uppfærslur og villur.

[ctx: Sort order]
en: Numerical
is: Töluröð

en: Last saved
is: Síðast vistað
