Knowledge (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (176 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Audience
id: Pemirsa

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: Last updated
id: Update terakhir

en: new
id: baru

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Overview
id: Sekilas

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: Keywords
id: Kata kunci

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Created
id: Dibuat

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Pager ID
id: ID pejer

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Items
id: Item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Customer
id: Pelanggan

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: General
id: Umum

en: Start
id: Mulai

en: Role
id: Peran

en: fields
id: bidang

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Approved
id: Disetujui

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Promote
id: Promosikan

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Scope
id: Lingkup

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Percentage
id: Persentase

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Form
id: Formulir

en: Permission
id: Kewenangan

en: Anonymous posters may not enter their contact information
id: Pengunjung anonim tidak boleh mengirim informasi kontaknya

en: Anonymous posters may leave their contact information
id: Pengunjung anonim boleh mengirim informasi kontaknya

en: Anonymous posters must leave their contact information
id: Pengunjung anonim harus mengirim informasi kontaknya

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Unlink
id: Tidak ditautkan

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Context
id: Kontek

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Title only
id: Judul saja

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Posted in
id: Dalam

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Link settings
id: Pengaturan tautan

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Created year + month
id: Tahun dibuat + bulan

en: Created year
id: Tahun dibuat

en: Created month
id: Bulan dibuat

en: Created day
id: Hari dibuat

en: Created week
id: Minggu dibuat

en: No user
id: Tidak ada pengguna

en: Show teaser-style link
id: Tampilkan link gaya ringkasan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Author name
id: Nama penulis

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Structure
id: Struktur

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
id: Peringatan: Berikan hanya untuk pemeran terpercaya; kewenangan ini mempengaruhi keamanan.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Author textfield
id: Field teks Penulis

en: View reports, updates, and errors.
id: Melihat laporan, pembaruan, dan kesalahan.

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Asc
id: Urutan turun

[ctx: Sort order]
en: Numerical
id: numerik

en: Enable to override this field's links.
id: Aktifkan untuk mengganti tautan bidang ini.

en: Author uid
id: Penulis uid

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: Use site default RSS settings
id: Menggunakan pengaturan RSS default situs

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Approved status
id: Status yang disetujui

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
id: Kecuali Anda mengalami masalah dengan pager yang terkait dengan bidang ini, Anda harus meninggalkannya di 0. Jika menggunakan beberapa pager pada satu halaman Anda mungkin perlu mengatur nomor ini ke nilai yang lebih tinggi agar tidak konflik dalam ?page= array. Nilai besar akan menambahkan banyak koma ke URL Anda, jadi hindari jika memungkinkan.

en: Pager ID: @id
id: ID pager: @id

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: Overriding default settings
id: Merubah seting awal

en: Target Entity Type ID
id: Target ID Jenis Entitas

en: Display the author name.
id: Menampilkan nama penulis.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Changed year + month
id: Mengubah tahun + bulan

en: Changed year
id: Mengubah tahun

en: Changed month
id: Mengubah bulan

en: Changed day
id: Mengubah hari

en: Changed week
id: Mengubah minggu
