Knowledge (8.x-1.4) - en to fa translation catalogue (160 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Approve
fa: موافقت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Audience
fa: مخاطب

en: more
fa: بیشتر

en: Article
fa: مقاله

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Action
fa: عملکرد

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: new
fa: جدید

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Edit
fa: تدوین

en: Links
fa: واصلیها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Monthly
fa: ماهیانه

en: None
fa: هیچ

en: Message
fa: پیغام

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: واصلی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Updated
fa: به‌روز

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: ID
fa: هویت

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Revisions
fa: تنقیح‌ها

en: Field name
fa: نام میدان

en: Fields
fa: میدانها

en: Count
fa: شمارش

en: Mode
fa: سبک

en: Items
fa: عنصر‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: ,
fa: ،

en: Id
fa: هویت

en: Desc
fa: نزولی

en: General
fa: عمومی

en: Role
fa: نقش

en: fields
fa: میدانها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Hidden
fa: پنهان

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Revert
fa: بازگشت

en: Author Name
fa: نام مؤلف

en: Revisions for %title
fa: تنقیح‌های %title

en: Revision
fa: تنقیح

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Duplicate
fa: تکراری

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Revision of %title from %date
fa: تنقیح %title از %date

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Default value
fa: مقدارپیشفرض

en: Apply
fa: تایید

en: Permalink
fa: واصلی ثابت

en: Form
fa: ورقه

en: Permission
fa: مجوز

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fa: افراد ناشناس امکان وارد کردن اطلاعات تماس نداشته باشند.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fa: افراد ناشناس امکان دادن اطلاعات تماس داشته باشند.

en: Anonymous posters must leave their contact information
fa: افراد ناشناس باید اطلاعات تماس بدهند.

en: Language code
fa: کد زبان

en: Unlink
fa: از واصلی خارج کردن

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به تنقیح %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف تنقیح مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Context
fa: زمینه

en: Keyword
fa: کلید کلمه

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Translate
fa: ترجمه

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: No role
fa: بدون نقش

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت تنقیح از %revision-date

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Author name
fa: نام مؤلف

en: Structure
fa: ساختار

en: Edit URL
fa: تدوین آدرس

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The block cannot be placed in this region.
fa: قالبک نمیتواند در این ناحیه قرار داده شود.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fa: هشدار: فقط به نقش‌های مورد اعتماد داده شود: این مجوز پیامدهای امنیتی دارد.

en: Entity ID
fa: هویت عنصر

en: Author textfield
fa: میدانمتن نویسنده

en: Weight for @block block
fa: وزن قالبک @block

en: View reports, updates, and errors.
fa: مشاهده گزارش‌ها، به‌روزرسانی‌ها و خطاها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Asc
fa: صعودی

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

en: Custom output for TRUE
fa: خروجی سفارشی برای TRUE

en: Custom output for FALSE
fa: خروجی سفارشی برای FALSE

en: Last saved
fa: دیدار اخرین بار

en: Lists (Views)
fa: سجلها (نما ها)

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
