Kontainer media (1.1.0) - en to de translation catalogue (29 entries)

en: Remove
de: Entfernen

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Label
de: Beschriftung

en: Dimensions
de: Abmessungen

en: Original image
de: Originalbild

en: Width
de: Breite

en: Media
de: Medien

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Reference
de: Referenz

en: Machine name
de: Systemname

en: Autocomplete matching
de: Autovervollständigungsvergleich

en: Base URI
de: Basis-URI

en: Template id
de: Template-ID

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Image style
de: Bildstil

en: None (original image)
de: Keine (Originalbild)

en: Media type
de: Medientyp

en: Type of item to reference
de: Zu referenzierender Elementtyp

en: Placeholder for URL
de: Platzhalter für URL

en: Placeholder for link text
de: Platzhalter für Linktext

en: Entity reference autocomplete display format settings
de: Anzeigeformat-Einstellungen für Autovervollständigung der Entitätsreferenz

en: Link format settings
de: Linkformat-Einstellungen

en: Responsive image style
de: Responsiver Bildstil

en: Responsive image style: @responsive_image_style
de: Responsiver Bildstil: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
de: Einen responsiven Bildstil auswählen.

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
de: Das Laden des responsiven Bildstils „@style", beim Anzeigen des responsiven Bildes  fehlgeschlagen.

en: Configure Responsive Image Styles
de: Responsive Bildstile konfigurieren

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
de: Maximale Anzahl an Autovervollständigungsvorschlägen.
