Localization client (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (25 entries)

en: Language
fr: Langue

en: Search
fr: Rechercher

en: Save
fr: Enregistrer

en: Text
fr: Texte

en: Contains
fr: Contient

en: Close
fr: Fermer

en: Stats
fr: Statistiques

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Translation
fr: Traduction

en: Skip
fr: Passer

en: About
fr: À propos

en: Update settings
fr: Paramètres de mise à jour

en: Address of localization server to use
fr: Adresse du serveur de traduction à utiliser

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
fr: Le serveur renseigné ne gère pas l'API de soumission distante v2.0.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
fr: La gestion de soumission distante par le serveur spécifié a été vérifiée. Langages supportés : %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
fr: Adresse de serveur de localization invalide. Assurez-vous d'avoir spécifié la bonne adresse serveur.

en: Translate interface
fr: Traduire l'interface

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
fr: Rend possible la traduction de l'interface Drupal depuis les pages.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
fr: You devez fournir une adresse serveur, telle que http://localize.drupal.org

en: Translation sent and accepted by @server.
fr: Traduction envoyée et acceptée par @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
fr: Traduction rejetée par @server. Raison: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
fr: La connection avec @server a échoué avec l'erreur suivante : %error_code: %error_message.

en: Disable on-page translation on the following system paths
fr: Désactivation de la traduction sur la page pour les chemins suivants

en: One per line. Wildcard-enabled. Examples: system/ajax, admin*
fr: Un par ligne. Caractères de substitution acceptés. Exemples : system/ajax, admin*

en: Your API key for @server
fr: Votre clef API pour @server
