Localization client (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Language
id: Bahasa

en: Search
id: Pencarian

en: Save
id: Simpan

en: Text
id: Teks

en: Contains
id: Mengandung

en: Close
id: Tutup

en: Source
id: Sumber

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Translation
id: Terjemahan

en: About
id: Tentang

en: Update settings
id: Pengaturan pembaruan

en: Address of localization server to use
id: Alamat untuk server pelokalan yang digunakan

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
id: Memeriksa bahwa server tententu dapat menangani pengiriman teks jarak jauh. Bahasa yang didukung: %languages.

en: Translate interface
id: Terjemahkan antarmuka

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
id: Memungkinkan untuk menerjemahkan antarmuka Drupal pada halaman.

en: Translation sent and accepted by @server.
id: Terjemahan terkirim dan diterima oleh @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
id: Terjemahan ditolak oleh @server. Alasan: %reason

en: Your API key for @server
id: Kunci API Anda untuk @server
