Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to cs translation catalogue (503 entries)

en: photos
cs: fotografie

en: sets
cs: sady

en: list
cs: seznam

en: tags
cs: tagy

en: Forms
cs: Formuláře

en: Focus
cs: Aktivní pole

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Images
cs: Obrázky

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: user
cs: uživatel

en: toolbar
cs: lišta nástrojů

en: select
cs: vybrat

en: Pages
cs: Stránky

en: enabled
cs: zapnuto

en: enable
cs: povolit

en: delete
cs: smazat

en: title
cs: nadpis

en: size
cs: velikost

en: value
cs: hodnota

en: Status
cs: Stav

en: Administer
cs: Spravovat

en: Register
cs: Registrovat

en: Markup
cs: Značkování

en: approve
cs: schválit

en: Approve
cs: Schválit

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: approval
cs: schválení

en: denial
cs: odmítnutí

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Gross
cs: Brutto

en: Item
cs: Položka

en: Transactions
cs: Transakce

en: Private
cs: Soukromé

en: content
cs: obsah

en: Development
cs: Vývoj

en: Groups
cs: Skupiny

en: Is
cs: Je

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Replies
cs: Odpovědí

en: Closed
cs: Zavřená

en: yes
cs: ano

en: Subscribers
cs: Registrovaní

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: closed
cs: zavřené

en: Actions
cs: Akce

en: disabled
cs: vypnuto

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Subscribe
cs: Přihlásit

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: administrator
cs: administrátor

en: deny
cs: zakázat

en: Age
cs: Věk

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Public
cs: Veřejná

en: page
cs: stránka

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: optional
cs: volitelné

en: required
cs: vyžadováno

en: Article
cs: Článek

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Articles
cs: Články

en: Administration
cs: Administrace

en: footer
cs: patička

en: Comments
cs: Komentáře

en: Currency
cs: Měna

en: Priority
cs: Priorita

en: More
cs: Více

en: Action
cs: Akce

en: Cost
cs: Náklady

en: Quantity
cs: Množství

en: On
cs: Zapnuto

en: For
cs: Pro

en: Purchased
cs: Prodáno

en: new
cs: novinka

en: error
cs: chyba

en: Tags
cs: Štítky

en: random
cs: náhodný

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Logging
cs: Zápis do logu

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Ash
cs: Ash (Popel)

en: Aquamarine
cs: Aquamarine (Akvamarín)

en: Greenbeam
cs: Greenbeam (Zelená vlna)

en: Mediterrano
cs: Mediterrano (Středozemní červená)

en: Mercury
cs: Mercury (Rtuť)

en: Nocturnal
cs: Nocturnal (Noční)

en: Olivia
cs: Olivia (Olivová zelená)

en: Servers
cs: Servery

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Resources
cs: Zdroje

en: Project
cs: Projekt

en: Categories
cs: Kategorie

en: Download
cs: Stáhnout

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: core
cs: jádro

en: view
cs: zobrazit

en: unpublished
cs: skryto

en: updated
cs: aktualizováno

en: Overview
cs: Přehled

en: all
cs: vše

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Links
cs: Odkazy

en: Search
cs: Hledat

en: Hourly
cs: Každou hodinu

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: None
cs: Žádné

en: Scheme
cs: Schéma

en: default
cs: výchozí

en: Logs
cs: Logy

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: Response
cs: Odpověď

en: Password
cs: Heslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weather
cs: Počasí

en: Country
cs: Země

en: Place
cs: Místo

en: Weight
cs: Váha

en: Overcast
cs: Zataženo

en: rain
cs: déšť

en: Calm
cs: bezvětří

en: North
cs: severní

en: Northeast
cs: severovýchodní

en: East
cs: východní

en: Southeast
cs: jihovýchodní

en: South
cs: jižní

en: Southwest
cs: Jihozápadní

en: West
cs: Západní

en: Northwest
cs: Severozápadní

en: Variable
cs: Proměnná

en: Quote
cs: Citace

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Center
cs: Na střed

en: Container
cs: Kontejner

en: Types
cs: Typy

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Synonyms
cs: Synonyma

en: Required
cs: Povinné

en: none
cs: žádné

en: Category
cs: Kategorie

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: category
cs: kategorie

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: username
cs: uživatel

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Core
cs: Jádro

en: Time
cs: Čas

en: week
cs: týden

en: remove
cs: odstranit

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: History
cs: Historie

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Modules
cs: Moduly

en: forum
cs: fórum

en: forums
cs: diskusní fóra

en: key
cs: klíč

en: link
cs: odkaz

en: Display
cs: Zobrazit

en: search
cs: vyhledávání

en: Teaser
cs: Úvodník

en: never
cs: nikdy

en: mail
cs: pošta

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: actions
cs: akce

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: style
cs: styl

en: aggregator
cs: agregátor

en: theme
cs: téma vzhledu

en: Component
cs: Komponenta

en: Components
cs: Komponenty

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Unknown
cs: Neznámý

en: type
cs: typ

en: Mail
cs: E-mail

en: User
cs: Uživatel

en: action
cs: akce

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: file
cs: soubor

en: status
cs: stav

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: no
cs: ne

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Expanded
cs: Rozbaleno

en: All
cs: Vše

en: hours
cs: hodiny

en: days
cs: dny

en: Post
cs: Příspěvek

en: Year
cs: Rok

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Mission
cs: Cíle

en: Database
cs: databáze

en: Module
cs: Modul

en: Host
cs: Hostitel

en: Never
cs: Nikdy

en: Footer
cs: Patička

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Locale
cs: Lokalizace

en: Contains
cs: Obsahuje

en: configure
cs: nastavení

en: Items
cs: Položky

en: Nodes
cs: Uzly

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: download
cs: stažení

en: Month
cs: Měsíc

en: Domain
cs: Doména

en: Address
cs: Adresa

en: email
cs: e-mail

en: Code
cs: Kód

en: quote
cs: poplatek

en: next
cs: další

en: node
cs: uzel

en: directory
cs: adresář

en: Directory
cs: Adresář

en: group
cs: skupina

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Start
cs: Začátek

en: Verbose
cs: Detailní výpis

en: Downloads
cs: Stažení souborů

en: Forum
cs: Fórum

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Attributes
cs: Atributy

en: Deny
cs: Zakázat

en: Class
cs: Třída

en: String
cs: Řetězec

en: Users
cs: Uživatelé

en: Clicks
cs: Kliknutí

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Checkout
cs: Objednat

en: description
cs: popisek

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Install
cs: Instalovat

en: Tools
cs: Nástroje

en: Option
cs: Možnost

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Filters
cs: Filtry

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Random
cs: Náhodný

en: Template
cs: Šablona

en: Profile
cs: Profil

en: module
cs: modul

en: text
cs: Text

en: Process
cs: Zpracovat

en: anonymous
cs: anonym

en: Expires
cs: Expiruje

en: expired
cs: vypršelo

en: filters
cs: filtry

en: Operation
cs: Operace

en: reply
cs: odpovědět

en: Function
cs: Funkce

en: Weeks
cs: Týdnů

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Labels
cs: Názvy

en: Folder
cs: Složka

en: comments
cs: komentáře

en: second
cs: vteřina

en: seconds
cs: sekund

en: minute
cs: minuta

en: minutes
cs: minuty

en: Key
cs: Klíč

en: block
cs: blok

en: message
cs: zpráva

en: Messages
cs: Zprávy

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Teasers
cs: Upoutávky

en: Countries
cs: Země

en: Feeds
cs: Zdroje

en: Sources
cs: Zdroje

en: 1 item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: next ›
cs: následující ›

en: Source
cs: Zdroj

en: published
cs: zveřejněno

en: Undo
cs: Zpět

en: Expired
cs: Ukončena platnost

en: Languages
cs: Jazyky

en: Activity
cs: Aktivita

en: Lists
cs: Seznamy

en: Query
cs: Dotaz

en: day
cs: den

en: month
cs: měsíc

en: year
cs: rok

en: hour
cs: hodina

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: body
cs: tělo

en: Posts
cs: Příspěvků

en: Controls
cs: Ovládání

en: author
cs: autor

en: Empty
cs: Prázdný

en: any
cs: nějaký

en: Days
cs: Dnů

en: Months
cs: Měsíce

en: Extend
cs: Rozšíření

en: profile
cs: profil

en: Hours
cs: Hodin

en: Seconds
cs: Sekund

en: Binary
cs: Binární

en: Blogs
cs: Blogy

en: Style
cs: Styl

en: Forums
cs: Fórum

en: Website
cs: Webová stránka

en: Session
cs: Relace

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: permission
cs: oprávnění

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: options
cs: možnosti

en: Cart
cs: Nákupní košík

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: Completed
cs: Dokončené

en: names
cs: jména

en: Testing
cs: Testování

en: completed
cs: dokončeno

en: Authentication
cs: Ověření

en: Gray
cs: Šedý

en: width
cs: šířka

en: height
cs: výška

en: Formats
cs: Formáty

en: previous
cs: předchozí

en: New
cs: Nové

en: Next ›
cs: Následující ›

en: image
cs: obrázek

en: Themes
cs: Témata vzhledu

en: Translations
cs: Překlady

en: Developer
cs: Vývojář

en: Story
cs: Článek

en: Minutes
cs: Minuty

en: comment
cs: komentář

en: Join
cs: Připojit se

en: Unpublished
cs: Skryto

en: by
cs: od

en: Hits
cs: Zobrazení

en: sticky
cs: přilepit

en: Sticky
cs: Přilepení

en: cancel
cs: zrušit

en: Tabs
cs: Záložky

en: disable
cs: vypnout

en: date
cs: datum

en: responses
cs: odpovědi

en: Select
cs: Vybrat

en: is
cs: je

en: Information
cs: Informace

en: Variables
cs: Proměnné

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Translation
cs: Překlad

en: Blocks
cs: Bloky

en: Menus
cs: Menu

en: fieldset
cs: skupina polí

en: collapsed
cs: sbaleno

en: Form
cs: Formulář

en: Publish
cs: Zveřejnit

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: years
cs: roky

en: weeks
cs: týdny

en: Permission
cs: Oprávnění

en: arguments
cs: argumenty

en: Green
cs: Zelená

en: Profiles
cs: Profily

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Mapping
cs: Mapování

en: Extension
cs: Přípona

en: Services
cs: Služby

en: Keys
cs: Klíče

en: Service
cs: Služba

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Screenshot
cs: Ukázka

en: Expand
cs: Rozbalit

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Available
cs: K dispozici

en: Aggregate
cs: Agregovat

en: Sizes
cs: Rozměry

en: Addresses
cs: Adresy

en: empty
cs: prázdné

en: taxonomy
cs: taxonomie

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: Values
cs: Hodnoty

en: html
cs: HTML

en: Years
cs: Roky

en: Context
cs: Kontext

en: Pager
cs: Stránkovač

en: contains
cs: obsahuje

en: quotes
cs: citáty

en: import
cs: importovat

en: types
cs: typy

en: Any
cs: Libovolný

en: daily
cs: denně

en: weekly
cs: týdně

en: Emails
cs: Emaily

en: Domains
cs: Domény

en: Synchronize
cs: Synchronizovat

en: Errors
cs: Chyby

en: nodes
cs: uzly

en: Formatter
cs: Formátovač

en: Metric
cs: Metrická

en: Release
cs: Verze

en: database
cs: databáze

en: Enter
cs: Zadat

en: VAT
cs: DPH

en: Importing
cs: Probíhá import

en: start
cs: začátek

en: Dates
cs: Data

en: Validator
cs: Validátor

en: Subtotal:
cs: Mezisoučet:

en: monthly
cs: měsíčně

en: Widgets
cs: Widgety

en: expanded
cs: rozbaleno

en: Admin
cs: Administrátor

en: permissions
cs: oprávnění

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: host
cs: hostitel

en: Toolbar
cs: Panel nástrojů

en: Draft
cs: Koncept

en: Tests
cs: Testy

en: Initializing.
cs: Inicializuji.

en: form
cs: formulář

en: alert
cs: upozornění

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Displays
cs: Zobrazení

en: filter
cs: filtr

en: Usernames
cs: Uživatelská jména

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Compact
cs: Kompaktní

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: folder
cs: složka

en: language
cs: jazyk

en: Locales
cs: Locale

en: Names
cs: Názvy

en: Styles
cs: Styly

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Alert
cs: Upozornění

en: Authorized
cs: Autorizován

en: time
cs: čas

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Library
cs: Knihovna

en: Fulfillment
cs: Splnění

en: features
cs: vlastnosti

en: hash
cs: hodnota hash

en: Unique
cs: Unikátní

en: domain
cs: doména

en: Dependencies
cs: Závislosti

en: profiles
cs: profily

en: Entities
cs: Entity

en: attribute
cs: atribut

en: E-mails
cs: E-maily

en: draft
cs: koncept

en: markup
cs: značkování

en: item | items
cs[0]: položka
cs[1]: položky
cs[2]: položek

en: Pane
cs: Panel

en: weather
cs: počasí

en: statistics
cs: statistika

en: teasers
cs: upoutávky

en: titles
cs: nadpisy

en: blocks
cs: bloky

en: Reduce
cs: Omezit

[ctx: Validation]
en: Range
cs: Rozsah
