Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to he translation catalogue (533 entries)

en: photos
he: תמונות

en: sets
he: סטים

en: list
he: רשימה

en: tags
he: תגיות

en: cloud
he: ענן

en: Forms
he: טפסים

en: Focus
he: פוקוס

en: Home
he: דף הבית

en: Slideshow
he: מצגת שקופיות

en: Title
he: כותרת

en: Body
he: תוכן

en: Images
he: תמונות

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: user
he: משתמש

en: toolbar
he: סרגל כלים

en: plugins
he: הרחבות

en: select
he: בחירה

en: Pages
he: עמודים

en: function
he: פונקציות

en: enabled
he: פעיל

en: weight
he: גובה

en: plugin
he: חיבור

en: enable
he: אפשר

en: context
he: הקשר

en: delete
he: מחיקה

en: title
he: כותרת

en: size
he: גודל

en: value
he: ערך

en: Status
he: מצב

en: Administer
he: ניהול

en: Register
he: הרשמה

en: Markup
he: מרקאפ

en: Prefix
he: קידומת

en: Suffix
he: סיומת

en: approve
he: אשר

en: E-mail
he: אימייל

en: Approve
he: אשר

en: Delete
he: מחיקה

en: Submit
he: שלח

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: approval
he: אישור

en: denial
he: דחיה

en: Attribute
he: מאפיין

en: Value
he: ערך

en: Username
he: שם משתמש

en: Gross
he: ברוטו

en: Item
he: פריט

en: Payer
he: המשלם

en: Transactions
he: פעולות

en: By
he: על ידי

en: Private
he: פרטי

en: content
he: תוכן

en: Development
he: פיתוח

en: Groups
he: קבוצות

en: Group
he: קבוצה

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: Replies
he: תגובות

en: Closed
he: סגור

en: subscribe
he: הרשמה

en: yes
he: סוגים

en: Subscribers
he: מנויים

en: List
he: רשימה

en: Faces
he: פרצופים

en: Subject
he: נושא

en: closed
he: נסגר

en: Actions
he: פעולות

en: disabled
he: מושבת

en: Confirm
he: אישור

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Subscribe
he: הרשמה

en: Unsubscribe
he: בטל רישום

en: manager
he: מנהל

en: administrator
he: מנהל

en: unsubscribe
he: בטל הרשמה

en: deny
he: לא אפשרי

en: admin
he: מנהל

en: Manager
he: מנהל

en: Age
he: גיל

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Public
he: ציבורי

en: Audience
he: קהל יעד

en: Log
he: יומן פעילות

en: page
he: דף

en: more
he: עוד

en: Enable
he: הפעלה

en: Disable
he: השבתה

en: Article
he: כתבה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Articles
he: מאמרים

en: Administration
he: ניהול

en: footer
he: חלק תחתון (פוטר)

en: Comments
he: תגובות

en: Priority
he: עדיפות

en: More
he: עוד

en: Action
he: פעולה

en: Cost
he: עלות

en: Quantity
he: כמות

en: Purchaser
he: קונה

en: On
he: פעיל

en: For
he: עבור

en: unknown
he: אחר

en: Purchased
he: נקנה

en: new
he: חדש

en: error
he: שגיאות

en: Tags
he: תגיות

en: random
he: אקראי

en: Taxonomy
he: סיווגים

en: Logging
he: רישום ביומן

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Ash
he: אפר

en: Aquamarine
he: ירוק-כחלחל

en: Bluemarine
he: כחול ים

en: Greenbeam
he: קרן ירוקה

en: Mediterrano
he: מזרח תיכון

en: Mercury
he: כספית

en: Nocturnal
he: לילי

en: Olivia
he: אוליביה

en: Homepage
he: עמוד הבית

en: License
he: רישיון

en: Resources
he: מקורות

en: project
he: פרוייקט

en: Projects
he: פרוייקטים

en: Project
he: פרוייקט

en: Categories
he: קטגוריות

en: Download
he: הורדה

en: Version
he: גירסה

en: Go
he: קדימה

en: view
he: צפיה

en: unpublished
he: לא מפורסם

en: updated
he: עודכן

en: Overview
he: סקירה

en: all
he: הכל

en: File
he: קובץ

en: Tag
he: תגית

en: Login
he: כניסה

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Size
he: גודל

en: Links
he: קישורים

en: Search
he: חיפוש

en: Reset
he: איתחול

en: Daily
he: יומי

en: Weekly
he: שבועי

en: Monthly
he: פעם בחודש

en: None
he: ללא

en: Scheme
he: סכמה

en: default
he: ברירת מחדל

en: Test
he: בדיקה

en: Logs
he: לוגים

en: Number
he: מספר

en: Message
he: הודעה

en: Response
he: תשובה

en: Password
he: סיסמה

en: - None -
he: - ללא -

en: Country
he: מדינה

en: Weight
he: משקל

en: Variable
he: משתנה

en: Link
he: קישור

en: Image
he: תמונה

en: Center
he: מרכז

en: Container
he: מיכל

en: Types
he: סוגים

en: Hierarchy
he: היררכיה

en: Single
he: יחיד

en: Multiple
he: מרובה

en: Synonyms
he: שמות נרדפים

en: Required
he: נדרש

en: none
he: ללא

en: Category
he: קטגוריה

en: Feed
he: פיד

en: Name
he: שם

en: edit
he: עריכה

en: Import
he: יבוא

en: Export
he: יצוא

en: categories
he: סיווגים

en: category
he: קטגוריה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: username
he: כינוי

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Summary
he: תקציר

en: Core
he: ליבה

en: Time
he: זמן

en: Views
he: היבטים

en: remove
he: הסר

en: View
he: צפיה

en: Format
he: פורמט

en: History
he: היסטוריה

en: tag
he: טאג

en: Dimensions
he: מימדים

en: Modules
he: רכיבים

en: forum
he: קבוצת דיון

en: link
he: קישור

en: Display
he: תצוגה

en: Menu
he: תפריט

en: search
he: חיפוש

en: Teaser
he: תקציר

en: never
he: אף פעם

en: mail
he: דואר

en: Updated
he: עודכן

en: actions
he: פעולות

en: Text
he: טקסט

en: Theme
he: ערכת עיצוב

en: Layout
he: פריסה

en: aggregator
he: צובר

en: theme
he: ערכת נושא

en: Component
he: רכיב

en: Versions
he: גירסאות

en: Components
he: רכיבים

en: Statistics
he: סטטיסטיקות

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Titles
he: כותרות

en: blog
he: בלוג

en: type
he: סוג

en: Mail
he: מייל

en: User
he: משתמש

en: action
he: פעולה

en: Configure
he: הגדרות

en: Email
he: דוא"ל

en: Files
he: קבצים

en: file
he: קובץ

en: status
he: מצב

en: Error
he: שגיאה

en: Options
he: אפשרויות

en: no
he: לא

en: Created
he: נוצר

en: Node
he: פריט תוכן

en: Expanded
he: מורחב

en: All
he: הכל

en: days
he: ימים

en: Post
he: הודעה

en: Year
he: שנה

en: Block
he: בלוק

en: Page
he: דף

en: Breadcrumb
he: שביל ניווט

en: Logo
he: לוגו

en: Mission
he: משימה

en: Site
he: אתר

en: Database
he: בסיס נתונים

en: Drupal
he: דרופל

en: Module
he: מודול

en: Host
he: שם שרת

en: Never
he: לעולם

en: Footer
he: כותרת תחתונה

en: Privatemsg
he: הודעה פרטית

en: Custom
he: מותאם

en: Roles
he: תפקידים

en: Comment
he: תגובה

en: Hostname
he: שם שרת

en: Published
he: מפורסם

en: Cacheable
he: בר הטמנה

en: Filter
he: סינון

en: Locale
he: תרגום

en: Contains
he: מכיל

en: items
he: פריטים

en: configure
he: הגדרות

en: Items
he: פריטים

en: Nodes
he: פריטי תוכן

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Maximum
he: מקסימום

en: download
he: הורדה

en: home
he: דף הבית

en: Month
he: חודש

en: Widget
he: וידג'ט

en: groups
he: קבוצות

en: Domain
he: דומיין

en: Address
he: כתובת

en: email
he: דוא"ל

en: Code
he: קוד

en: operations
he: פעולות

en: next
he: הבא

en: Members
he: חברים

en: node
he: פריט תוכן

en: Directory
he: סיפרייה

en: group
he: קבוצה

en: Week
he: שבוע

en: Day
he: יום

en: Start
he: התחלה

en: Forum
he: פורום

en: Configuration
he: הגדרות

en: Attributes
he: מאפיינים

en: Role
he: תפקיד

en: Deny
he: חסוֹם

en: Messaging
he: שליחת מסרים

en: Blog
he: בלוג

en: reset
he: אתחול

en: String
he: מחרוזת

en: Users
he: חברי האתר

en: Clicks
he: הקלקות

en: Cache
he: מטמון

en: Argument
he: ארגומנט

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Checkout
he: לרכישה

en: description
he: תיאור

en: Provider
he: ספק

en: Install
he: התקנה

en: Tools
he: כלים

en: Tab
he: לשונית

en: Option
he: אפשרות

en: Arguments
he: ארגומנטים

en: Operator
he: אופרטור

en: Filters
he: מסננים

en: Optional
he: אופציונאלי

en: Random
he: אקראי

en: Profile
he: פרופיל חבר

en: text
he: טקסט

en: expired
he: פג תוקף

en: filters
he: מסננים

en: Operation
he: פעולה

en: reply
he: תשובה

en: Function
he: פונקציה

en: Defaults
he: ברירות מחדל

en: Collapsed
he: מכווץ

en: Labels
he: תוויות

en: Folder
he: תיקיה

en: comments
he: תגובות

en: Confirmation
he: אישור

en: second
he: שניה

en: minute
he: דקה

en: Key
he: מפתח

en: block
he: בלוק

en: message
he: הודעה

en: Messages
he: מסרים

en: Token
he: אסימון

en: Countries
he: מדינות

en: Feeds
he: הזנות

en: Sources
he: מקורות

en: 1 item | @count items
he[0]: פריט אחד
he[1]: @count פריטים

en: menu
he: תפריט

en: next ›
he: לעמוד הבא ›

en: Source
he: מקור

en: published
he: פורסם

en: Undo
he: ביטול

en: tokens
he: אסימונים

en: Expired
he: פג תוקפם

en: Languages
he: שפות

en: Features
he: פיצ'רים

en: Feature
he: תכונה

en: activity
he: פעילות

en: Activity
he: פעילות

en: Lists
he: רשימות

en: Limit
he: גבול

en: Query
he: שאילתה

en: day
he: יום

en: month
he: חודש

en: year
he: שנה

en: hour
he: שעה

en: Hour
he: שעה

en: Minute
he: דקות

en: Second
he: שניה

en: body
he: גוף

en: Posts
he: הודעות

en: author
he: מחבר/ת

en: Entity
he: יישות

en: Empty
he: ריק

en: any
he: הכל

en: Days
he: ימים

en: Selector
he: סלקטור

en: views
he: היבטים

en: Extend
he: הרחבות

en: profile
he: פרופיל משתמש

en: Hours
he: שעות

en: Seconds
he: שניות

en: role
he: תפקיד

en: Binary
he: בינארי

en: Blogs
he: בלוגים

en: Style
he: סגנון

en: Forums
he: פורומים

en: Session
he: תהליך

en: Permissions
he: הרשאות

en: e-mail
he: דוא"ל

en: roles
he: תפקידים

en: permission
he: הרשאה

en: Membership
he: חברות

en: Plugin
he: פלאגין

en: Duplicate
he: שכפול

en: address
he: כתובת

en: Cart
he: סל קניות

en: Transaction
he: עסקה

en: Subtotal
he: סיכום ביניים

en: Completed
he: נשלם

en: Testing
he: מתבצעת בדיקה

en: Unauthorized
he: לא מורשה

en: Authentication
he: הזדהות

en: Gray
he: אפור

en: width
he: רוחב

en: height
he: גובה

en: Formats
he: תבניות

en: previous
he: קודם

en: New
he: חדש

en: Next ›
he: הבא ›

en: image
he: תמונה

en: images
he: תמונות

en: Themes
he: עיצובים

en: Translations
he: תרגומים

en: Story
he: סיפור

en: Minutes
he: דקות

en: Workspace
he: מרחב עבודה

en: comment
he: תגובה

en: Join
he: הצטרף

en: Unpublished
he: לא מפורסם

en: by
he: ע"י

en: News
he: חדשות

en: Hits
he: כניסות

en: sticky
he: דביק

en: Sticky
he: דביק

en: cancel
he: בטל

en: users
he: משתמשים

en: Tabs
he: לשוניות

en: disable
he: השבתה

en: date
he: תאריך

en: Photo
he: תמונה

en: Select
he: בחר

en: is
he: הוא

en: Administrators
he: מנהלים

en: Information
he: מידע

en: Variables
he: משתנים

en: Plugins
he: פלאגינים

en: Authors
he: מחברים

en: Strings
he: מחרוזות

en: translation
he: תרגום

en: Translation
he: תרגום

en: Blocks
he: בלוקים

en: Menus
he: תפריטים

en: collapsed
he: מכווץ

en: Minimum
he: מינימום

en: Form
he: טופס

en: Publish
he: פרסם

en: Canceled
he: בוטל

en: Permission
he: הרשאה

en: arguments
he: ארגומנטים

en: Profiles
he: פרופילי משתמשים

en: Reply
he: השב

en: Mapping
he: מיפוי

en: Extension
he: הרחבה

en: Server
he: שרת

en: Unavailable
he: לא זמין

en: Screenshot
he: צילום מסך

en: Expand
he: הרחב

en: Administrator
he: מנהל

en: Available
he: זמין

en: Contexts
he: הקשרים

en: Sizes
he: מידות

en: empty
he: ריק

en: taxonomy
he: סיווג במילון

en: Aggregator
he: צובר

en: Duplicates
he: כפילויות

en: Values
he: ערכים

en: Subscriber
he: מנוי

en: Context
he: הקשר

en: Pager
he: דפדוף

en: Featured
he: מובלט

en: contains
he: מכיל

en: types
he: סוגים

en: Any
he: הכל

en: Emails
he: אימיילים

en: string
he: מחרוזת

en: Cardinality
he: כמות

en: Popup
he: פופאפ

en: Member
he: חבר

en: Codes
he: קודים

en: Synchronize
he: סינכרון

en: Untranslated
he: לא מתורגם

en: Errors
he: שגיאות

en: nodes
he: פריטי תוכן (nodes)

en: Formatter
he: פורמט

en: Decline
he: דחייה

en: Element
he: אלמנט

en: Activities
he: פעילויות

en: codes
he: קודים

en: Dates
he: תאריכים

en: Validator
he: מאמת

en: Subtotal:
he: סיכום ביניים:

en: number
he: מספר

en: export
he: ייצוא

en: Sessions
he: מושבים

en: Flags
he: נעיצה לרשימות

en: Admin
he: מנהל

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Boolean
he: בוליאני

en: Bundle
he: חבילה

en: host
he: שם שרת

en: Toolbar
he: סרגל כלים

en: priority
he: עדיפות

en: Project:
he: פרוייקט:

en: Confirmed
he: מאושר

en: messaging
he: שליחת מסרים

en: Localization
he: לוקליזציה

en: locale
he: מיקום

en: Draft
he: טיוטה

en: label
he: תווית

en: Initializing.
he: מאתחל.

en: form
he: טופס

en: alert
he: התראה

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Displays
he: תצוגות

en: filter
he: סינון

en: Usernames
he: שמות משתמש

en: Placeholder
he: שומר מקום

en: Compact
he: קומפקטי

en: Dependency
he: תלות

en: folder
he: תיקייה

en: language
he: שפה

en: Styles
he: סגנונות

en: transactions
he: עסקאות

en: Breadcrumbs
he: פרורי לחם

en: Library
he: ספריה

en: features
he: תכונות

en: hash
he: גיבוב

en: token
he: אסימון

en: Libraries
he: ספריות

en: Dependencies
he: תלויות

en: Entities
he: ישויות

en: E-mails
he: כתובות דוא"ל

en: Shop
he: חנות

en: contexts
he: הקשרים

en: article
he: מאמר

en: teasers
he: תקצירים

en: titles
he: כותרות

en: news
he: חדשות

en: keyboard
he: מקלדת

en: activities
he: פעילויות

en: replies
he: תגובות

[ctx: With components]
en: Extend
he: הרחבות

en: Unmasquerade
he: ביטול התחפשות
