Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to eo translation catalogue (298 entries)

en: photos
eo: fotoj

en: sets
eo: aroj

en: list
eo: listo

en: tags
eo: etikedoj

en: cloud
eo: nubo

en: Forms
eo: Formularoj

en: Focus
eo: Fokuso

en: Home
eo: Hejmo

en: Slideshow
eo: Bildoserio

en: Title
eo: Titolo

en: Body
eo: Korpo

en: Images
eo: Bildoj

en: Previous
eo: Antaŭa

en: Next
eo: Sekva

en: user
eo: uzanto

en: plugins
eo: kromprogramoj

en: Pages
eo: Paĝoj

en: function
eo: funkcio

en: enable
eo: ŝaltu

en: delete
eo: forigu

en: title
eo: Titolo

en: size
eo: dimensio

en: Status
eo: Stato

en: Administer
eo: Administru

en: Prefix
eo: Prefikso

en: Suffix
eo: Sufikso

en: E-mail
eo: Retpoŝto

en: Delete
eo: Forigu

en: Submit
eo: Mi aliĝas

en: Operations
eo: Operacioj

en: Content
eo: Enhavo

en: Value
eo: Valoro

en: Username
eo: Uzantnomo

en: By
eo: De

en: content
eo: enhavo

en: Groups
eo: Grupoj

en: Type
eo: Tipo

en: Author
eo: Aŭtoro

en: Replies
eo: Respondoj

en: Closed
eo: Fermita

en: List
eo: Listo

en: Subject
eo: Temo

en: closed
eo: fermita

en: Actions
eo: Agoj

en: disabled
eo: malŝaltita

en: Confirm
eo: Konfirmu

en: Cancel
eo: Nuligu

en: Remove
eo: Forigu

en: deny
eo: malpermesi

en: Description
eo: Priskribo

en: Language
eo: Lingvo

en: Log
eo: Loglibro

en: more
eo: pli

en: Article
eo: Artikolo

en: Disabled
eo: Malŝaltita

en: Enabled
eo: Ŝaltita

en: Articles
eo: Artikoloj

en: Administration
eo: Administrado

en: Comments
eo: Komentoj

en: More
eo: Pli

en: Action
eo: Ago

en: On
eo: Ŝaltita

en: new
eo: nova

en: error
eo: eraro

en: Tags
eo: Etikedoj

en: Taxonomy
eo: Taksonomio

en: drupal
eo: drupalo

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: Ash
eo: Cindro

en: Aquamarine
eo: Marakvo

en: Bluemarine
eo: Blua maro

en: Greenbeam
eo: Verda radio

en: Mediterrano
eo: Mediteraneo

en: Mercury
eo: Merkuro

en: Nocturnal
eo: Noktema

en: Homepage
eo: Hejmpaĝo

en: Categories
eo: Kategorioj

en: Download
eo: Elŝutu

en: Version
eo: Versio

en: view
eo: rigardi

en: updated
eo: ĝisdatigita

en: Overview
eo: Superrigardo

en: File
eo: Dosiero

en: Edit
eo: Redaktu

en: Date
eo: Dato

en: Size
eo: Grandeco

en: Links
eo: Ligiloj

en: Search
eo: Serĉu

en: Reset
eo: Restarigu

en: Daily
eo: Ĉiutage

en: Weekly
eo: Ĉiusemajne

en: None
eo: Neniu

en: default
eo: defaŭlto

en: Logs
eo: Loglibroj

en: Message
eo: Mesaĝo

en: Password
eo: Pasvorto

en: Captcha
eo: Captacha

en: - None -
eo: - Neniu -

en: Country
eo: Lando

en: Weight
eo: Pezo

en: Variable
eo: Variablo

en: Link
eo: Ligilo

en: Image
eo: Bildo

en: Types
eo: Tipoj

en: Hierarchy
eo: Hierarkio

en: Single
eo: Unuopa

en: Multiple
eo: Multopa

en: Synonyms
eo: Sinonimoj

en: Required
eo: Bezonata

en: root
eo: radiko

en: Parent
eo: Patro

en: Parents
eo: Gepatroj

en: none
eo: neniu

en: Category
eo: Kategorio

en: Settings
eo: Agordoj

en: Name
eo: Nomo

en: edit
eo: redakti

en: up
eo: supren

en: Import
eo: Importu

en: Book
eo: Libro

en: Export
eo: Eksportu

en: Field
eo: Kampo

en: category
eo: kategorio

en: Outline
eo: Skemo

en: Label
eo: Etikedo.

en: Preview
eo: Antaŭrigardo

en: Save
eo: Konservu

en: Help
eo: Helpo

en: username
eo: uzantnomo

en: password
eo: pasvorto

en: Font
eo: Tiparo

en: Default
eo: Defaŭlto

en: Update
eo: Ĝisdatigu

en: Open
eo: Malfermu

en: Small
eo: Malgranda

en: Large
eo: Granda

en: Sunday
eo: Dimanĉo

en: Monday
eo: Lundo

en: Tuesday
eo: Mardo

en: Wednesday
eo: Merkredo

en: Thursday
eo: Ĵaŭdo

en: Friday
eo: Vendredo

en: Saturday
eo: Sabato

en: Time
eo: Tempo

en: Views
eo: Vidoj

en: View
eo: Vidu

en: History
eo: Historio

en: Modules
eo: Moduloj

en: forum
eo: forumo

en: Menu
eo: Menuo

en: search
eo: serĉu

en: never
eo: neniam

en: mail
eo: poŝto

en: actions
eo: agoj

en: Text
eo: Teksto

en: aggregator
eo: kolektilo

en: theme
eo: haŭto

en: Component
eo: Komponanto

en: Statistics
eo: Statistiko

en: Unknown
eo: Nekonata

en: blog
eo: blogo

en: type
eo: tipo

en: Mail
eo: Retpoŝto

en: User
eo: Uzanto

en: action
eo: ago

en: Configure
eo: Agordu

en: Email
eo: Retmesaĝo

en: Files
eo: Dosieroj

en: file
eo: dosiero

en: status
eo: stato

en: Error
eo: Eraro

en: Created
eo: Kreita

en: Node
eo: Nodo

en: Expanded
eo: Ekspansiigita

en: outline
eo: skemo

en: All
eo: Ĉiuj

en: Post
eo: Afiŝo

en: Year
eo: Jaro

en: Block
eo: Bloko

en: Page
eo: Paĝo

en: Logo
eo: Emblemo

en: Mission
eo: Celaro

en: Drupal
eo: Drupalo

en: Host
eo: Gastiganto

en: Never
eo: Neniam

en: Header
eo: Kaplinio

en: Footer
eo: Piedlinio

en: Custom
eo: Propra

en: Roles
eo: Roloj

en: Comment
eo: Komento

en: Hostname
eo: Gastiganta nomo

en: Published
eo: Publikigita

en: Filter
eo: Filtrilo

en: Locale
eo: Lokaĵaro

en: Fields
eo: Kampoj

en: configure
eo: agordu

en: Items
eo: Eroj

en: Nodes
eo: Nodoj

en: Maximum
eo: Maksimuma

en: help
eo: helpo

en: Month
eo: Monato

en: Code
eo: Kodo

en: node
eo: nodo

en: Day
eo: Tago

en: Forum
eo: Forumo

en: Configuration
eo: Agordoj

en: Deny
eo: Malpermesu

en: Blog
eo: Blogo

en: reset
eo: restarigi

en: String
eo: Signovico

en: Users
eo: Uzantoj

en: Cache
eo: Kaŝmemoro

en: Anonymous
eo: Sennoma

en: Provider
eo: Provizanto

en: Filters
eo: Filtroj

en: Optional
eo: Nedeviga

en: Profile
eo: Profilo

en: module
eo: modulo

en: Operation
eo: Operacio

en: reply
eo: respondu

en: second
eo: dua

en: block
eo: bloko

en: Countries
eo: Landoj

en: Sources
eo: Fontoj

en: 1 item | @count items
eo[0]: @count ero
eo[1]: @count eroj

en: menu
eo: menuo

en: next ›
eo: sekva ›

en: update
eo: ĝisdatigi

en: published
eo: publikigita

en: Undo
eo: Malfaru

en: Languages
eo: Lingvoj

en: Features
eo: Ecoj

en: Hour
eo: Horo

en: Minute
eo: Minuto

en: Second
eo: Sekundo

en: Posts
eo: Afiŝoj

en: any
eo: iu ajn

en: profile
eo: profilo

en: role
eo: rolo

en: open
eo: malfermita

en: Blogs
eo: Blogoj

en: Books
eo: Libroj

en: Forums
eo: Forumoj

en: Permissions
eo: Permesoj

en: e-mail
eo: retpoŝto

en: permission
eo: permeso

en: Gray
eo: Griza

en: image
eo: bildo

en: Themes
eo: Haŭtoj

en: Translations
eo: Tradukoj

en: Story
eo: Rakonto

en: comment
eo: komento

en: by
eo: de

en: Hits
eo: Vizitoj

en: sticky
eo: listita supre

en: disable
eo: malŝalti

en: date
eo: dato

en: is
eo: estas

en: log
eo: protokolo

en: small
eo: malgranda

en: large
eo: granda

en: Variables
eo: Variabloj

en: translation
eo: traduko

en: Blocks
eo: Blokoj

en: Menus
eo: Menuoj

en: Minimum
eo: Minimumo

en: Publish
eo: Publikigu

en: Permission
eo: Permeso

en: parent
eo: patra

en: Green
eo: Verda

en: Profiles
eo: Profiloj

en: Reply
eo: Respondu

en: Mapping
eo: Mapigo

en: Screenshot
eo: Ekrankapto

en: taxonomy
eo: taksonomio

en: Aggregator
eo: Kolektilo

en: Pager
eo: Tabulpaĝilo

en: types
eo: Specoj

en: Setting
eo: Agordo

en: Boolean
eo: Bulea valoro

en: Bundle
eo: Fasko

en: host
eo: gastiganto

en: Localization
eo: Asimilado

en: locale
eo: lokaĵaro

en: Initializing.
eo: Pravalorizante.

en: form
eo: formularo

en: alert
eo: atentigo

en: Displays
eo: Vidigiloj

en: filter
eo: filtro

en: Placeholder
eo: Lokokupilo

en: Mask
eo: Masko

en: language
eo: lingvo

en: Locales
eo: Lokaĵaroj

en: book
eo: libro

en: Elements
eo: Elementoj

en: Seven
eo: Sep

en: Dependencies
eo: Dependecoj
