Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to fr translation catalogue (945 entries)

en: sets
fr: ensembles

en: list
fr: liste

en: set:
fr: ensemble :

en: tags
fr: mots-clés

en: cloud
fr: nuage

en: tags:
fr: étiquettes :

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: toolbar
fr: barre d'outils

en: select
fr: sélectionner

en: function
fr: fonction

en: enabled
fr: activé

en: weight
fr: poids

en: enable
fr: activer

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: title
fr: titre

en: size
fr: taille

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Register
fr: S'inscrire

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: approval
fr: approbation

en: denial
fr: refus

en: Attribute
fr: Attribut

en: Value
fr: Valeur

en: Totals
fr: Totaux

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Gross
fr: Brut

en: Item
fr: Élément

en: Payer
fr: Débiteur

en: By
fr: Par

en: Private
fr: Privé

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Is
fr: Est

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Closed
fr: Fermé

en: subscribe
fr: souscrire

en: yes
fr: oui

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: List
fr: Lister

en: Faces
fr: Portraits

en: Subject
fr: Objet

en: closed
fr: fermé

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: manager
fr: Gestionnaire

en: administrator
fr: administrateur

en: unsubscribe
fr: se désabonner

en: deny
fr: refuser

en: admin
fr: Administrateur

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: Log
fr: Journal

en: feed
fr: flux

en: more
fr: plus

en: Manager:
fr: Gestionnaire :

en: website
fr: site web

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: optional
fr: facultatif

en: required
fr: requis

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: Wishlist
fr: Liste de vœux

en: Currency
fr: Devise

en: Priority
fr: Priorité

en: Wishlists
fr: Listes de vœux

en: More
fr: Plus

en: Cost
fr: Coût

en: Quantity
fr: Quantité

en: Purchaser
fr: Acheteur

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: unknown
fr: inconnu

en: Requested
fr: Demandé

en: Purchased
fr: Acheté

en: new
fr: nouveau

en: See
fr: Consulter

en: wishlist
fr: liste de vœux

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: random
fr: aléatoire

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Logging
fr: Journalisation

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Ash
fr: Cendre

en: Aquamarine
fr: Aigue-marine

en: Bluemarine
fr: Bleu marine

en: Greenbeam
fr: Rayon vert

en: Mercury
fr: Mercure

en: Nocturnal
fr: Nocturne

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Servers
fr: Serveurs

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: License
fr: Licence

en: Screenshots
fr: Captures d'écran

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Resources
fr: Ressources

en: Support
fr: Assistance technique

en: Developers
fr: Développeurs

en: project
fr: projet

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: core
fr: cœur ( core )

en: contrib
fr: contribution

en: view
fr: voir

en: unpublished
fr: non publié

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: Releases
fr: Versions

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: Major
fr: Majeur

en: Minor
fr: Mineur

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: register
fr: s'inscrire

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Schemes
fr: Schémas

en: None
fr: Aucun(e)

en: Scheme
fr: Schéma

en: default
fr: défaut

en: breadcrumb
fr: Fil d'ariane

en: Test
fr: Tester

en: Logs
fr: Journaux

en: Number
fr: Nombre

en: Response
fr: Réponse

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weather
fr: Météo

en: Country
fr: Pays

en: metric
fr: Métriques

en: imperial
fr: Impériales

en: Weight
fr: Poids

en: Overcast
fr: Couvert

en: rain
fr: Pluie

en: Calm
fr: Calme

en: North
fr: Nord

en: Northeast
fr: Nord-Est

en: East
fr: Est

en: Southeast
fr: Sud-Est

en: South
fr: Sud

en: Southwest
fr: Sud-Ouest

en: West
fr: Ouest

en: Northwest
fr: Nord-Ouest

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Break
fr: Saut

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Single
fr: Simple

en: Synonyms
fr: Synonymes

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: One
fr: Un

en: Note:
fr: Note :

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: installed
fr: installé

en: uninstalled
fr: désinstallé

en: up
fr: haut

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: categories
fr: catégories

en: containers
fr: conteneurs

en: Group(s)
fr: Groupe(s)

en: Field
fr: Champ

en: (none)
fr: (aucun)

en: category
fr: la catégorie

en: container
fr: conteneur

en: Outline
fr: Structure

en: Orphans
fr: Orphelins

en: On
fr: dans

en: header
fr: en-tête

en: Legal
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Label
fr: Libellé

en: Changes
fr: Modifications

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: password
fr: mot de passe

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default:
fr: Défaut :

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: UPPERCASE
fr: MAJUSCULES

en: lowercase
fr: minuscules

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Move
fr: Déplacer

en: Insert
fr: Insérer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Partial
fr: Partiel

en: Blank
fr: Vide

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Relevancy
fr: Pertinence

en: midnight
fr: minuit

en: noon
fr: midi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: Archive
fr: Archiver

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Artist
fr: Artiste

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Program
fr: Programme

en: Programs
fr: Programmes

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Icon
fr: Icône

en: Schedule
fr: Planning

en: Listen
fr: Ecouter

en: Times
fr: Fois

en: Unscheduled
fr: Non planifié

en: Ends
fr: Finit

en: Time
fr: Heure

en: week
fr: semaine

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Setup
fr: Configuration

en: Galleries
fr: Galeries

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: Main
fr: Principal

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Bitrate
fr: Débit

en: History
fr: Historique

en: tag
fr: balise

en: autocomplete
fr: autocomplétion

en: hidden
fr: caché

en: browsable
fr: navigable(s)

en: Player
fr: Lecteur

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: key
fr: clé

en: link
fr: lien

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: Volunteers
fr: Bénévoles

en: mail
fr: courriel

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: rename
fr: renommer

en: Text
fr: Texte

en: Icons
fr: Icônes

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: name
fr: nom

en: add
fr: ajouter

en: Rename
fr: Renommer

en: aggregator
fr: agrégateur

en: books
fr: livres

en: path
fr: chemin

en: theme
fr: thème

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Updates
fr: Mises à jour

en: <none>
fr: --aucun--

en: Component
fr: Composant

en: Overall
fr: Global

en: Unassign
fr: Supprimer l'association

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Assigned
fr: Attribué

en: Component:
fr: Composant :

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Assigned:
fr: Attribué :

en: Status:
fr: Statut :

en: Issues
fr: Publications

en: tasks
fr: tâches

en: task
fr: Tâche

en: Components
fr: Composants

en: Priorities
fr: Priorités

en: <all>
fr: -Tout-

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Issue
fr: Ticket

en: Titles
fr: Titres

en: Paths
fr: Chemins

en: subscribers
fr: abonnés

en: Mail
fr: Courriel

en: searches
fr: recherches

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Imported
fr: Importé

en: imported
fr: importé

en: file
fr: fichier

en: errors
fr: erreurs

en: status
fr: statut

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Activated
fr: Activé

en: vocabularies
fr: vocabulaires

en: Expanded
fr: Déplié

en: outline
fr: structure

en: administer
fr: administrer

en: All
fr: Tout

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: submit
fr: soumettre

en: Post
fr: Publier

en: Year
fr: Année

en: Block
fr: Bloc

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Mission
fr: Objectifs

en: Database
fr: Base de données

en: Host
fr: Hôte

en: Never
fr: Jamais

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Cacheable
fr: Peut être mis en cache

en: Filter
fr: Filtrer

en: Locale
fr: Localisation

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: gallery
fr: galerie

en: Gallery
fr: Galerie

en: item
fr: élément

en: items
fr: éléments

en: configure
fr: configurer

en: Items
fr: Éléments

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: download
fr: télécharger

en: help
fr: aide

en: home
fr: accueil

en: login
fr: s'authentifier

en: Month
fr: Mois

en: overview
fr: vue d'ensemble

en: groups
fr: groupes

en: Domain
fr: Domaine

en: cart
fr: panier

en: Address
fr: Adresse

en: email
fr: courriel

en: operations
fr: opérations

en: By
fr: Par

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: quote
fr: devis

en: Quotes
fr: Devis

en: next
fr: suivant

en: back
fr: précédent

en: preview
fr: aperçu

en: Members
fr: Membres

en: node
fr: nœud

en: directory
fr: répertoire

en: Directory
fr: Répertoire

en: clicks
fr: clics

en: group
fr: groupe

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Integration
fr: Intégration

en: Attributes
fr: Attributs

en: Role
fr: Rôle

en: Deny
fr: Refuser

en: months
fr: mois

en: reset
fr: réinitialiser

en: Class
fr: Classe

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Clicks
fr: Clics

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Install
fr: Installer

en: Tools
fr: Outils

en: Tab
fr: Onglet

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Random
fr: Au hasard

en: class
fr: classe

en: Template
fr: Gabarit

en: template
fr: gabarit

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: top
fr: haut

en: center
fr: centre

en: Profile
fr: Profil

en: text
fr: texte

en: Static
fr: Statique

en: Process
fr: Traiter

en: anonymous
fr: anonyme

en: Expires
fr: Expire

en: expired
fr: expiré(e)

en: expires
fr: expire

en: filters
fr: filtres

en: Task
fr: Tâche

en: fields
fr: champs

en: Flag
fr: Marquer

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Metrics
fr: Métriques

en: Function
fr: Fonction

en: metrics
fr: métriques

en: Weeks
fr: Semaines

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Additional
fr: Supplément

en: Collapsed
fr: Replié

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Folders
fr: Dossiers

en: Folder
fr: Répertoire

en: comments
fr: commentaires

en: duplicate
fr: dupliquer

en: Hidden
fr: Caché

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Root
fr: Racine

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: Key
fr: Clef

en: install
fr: installation

en: block
fr: bloc

en: Change
fr: Modifier

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Teasers
fr: Accroches

en: Countries
fr: Pays

en: Feeds
fr: Flux

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: next ›
fr: suivant ›

en: update
fr: mettre à jour

en: Result
fr: Résultat

en: published
fr: publié

en: Undo
fr: Annuler

en: tokens
fr: jetons (<em>tokens</em>)

en: Expired
fr: Expiré

en: checkout
fr: validation de commande

en: Languages
fr: Langues

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: activity
fr: activité

en: Activity
fr: Activité

en: Lists
fr: Listes

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: one
fr: un

en: two
fr: deux

en: three
fr: trois

en: four
fr: quatre

en: five
fr: cinq

en: seven
fr: sept

en: eight
fr: huit

en: nine
fr: neuf

en: ten
fr: dix

en: times
fr: fois

en: day
fr: jour

en: month
fr: mois

en: year
fr: année

en: hour
fr: heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: body
fr: corps

en: Posts
fr: Contributions

en: Controls
fr: Contrôles

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Empty
fr: Vide

en: any
fr: tous

en: icon
fr: icône

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Selector
fr: Sélecteur

en: views
fr: vues

en: Extend
fr: Extension

en: Expire
fr: Date d'expiration

en: profile
fr: profil

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: role
fr: rôle

en: unavailable
fr: indisponible

en: private
fr: privé

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Binary
fr: Binaire

en: Books
fr: Livres

en: change
fr: modifier

en: posts
fr: publications

en: Website
fr: Site web

en: Track
fr: Suivi

en: defaults
fr: par défaut

en: Permissions
fr: Droits

en: e-mail
fr: courriel

en: roles
fr: rôles

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Installed
fr: Installé

en: Membership
fr: Abonnement

en: on
fr: activé

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: address
fr: adresse

en: Cart
fr: Panier

en: Calculation
fr: Calcul

en: Schedules
fr: Plannings

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: filename
fr: nom du fichier

en: Completed
fr: Terminé

en: names
fr: noms

en: Testing
fr: Test

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: completed
fr: terminé

en: activated
fr: actif

en: Authentication
fr: Authentification

en: Templates
fr: Modèles

en: Gray
fr: Gris

en: Purple
fr: Violet

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: previous
fr: précédent

en: New
fr: Nouveau

en: summary
fr: résumé

en: flag
fr: marqueur

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Environment
fr: Environnement

en: Facets
fr: Facettes

en: Facet
fr: Facette

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Developer
fr: Dévelopeur

en: Story
fr: Article

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: comment
fr: commentaire

en: Join
fr: S'inscrire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: by
fr: par

en: publish
fr: publier

en: News
fr: Nouvelles

en: Hits
fr: Accès

en: sticky
fr: épinglé

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Review
fr: Vérifier

en: cancel
fr: annuler

en: users
fr: utilisateurs

en: Tabs
fr: Onglets

en: logs
fr: journaux

en: disable
fr: désactiver

en: Limits
fr: Limites

en: responses
fr: réponses

en: low
fr: bas

en: high
fr: élevé(e)

en: Headers
fr: Entêtes

en: Select
fr: Sélectionner

en: is
fr: est

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Information
fr: Informations

en: Tasks
fr: Tâches

en: Authors
fr: Auteurs

en: manage
fr: gérer

en: Complex
fr: Complexe

en: Input
fr: Entrée

en: Selectors
fr: Sélecteurs

en: Strings
fr: Chaînes de caractères

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: translation
fr: Traduction du contenu (Translation)

en: Translation
fr: Traduction

en: Blocks
fr: Blocs

en: Pink
fr: Rose

en: fieldset
fr: groupe de champs

en: collapsed
fr: replié

en: Form
fr: Formulaire

en: Manufacturers
fr: Fabricants

en: Publish
fr: Publier

en: Canceled
fr: Annulé

en: years
fr: années

en: weeks
fr: semaines

en: Permission
fr: Droit

en: Next >
fr: Suivant >

en: Two
fr: Deux

en: Three
fr: Trois

en: Explicit
fr: Explicite

en: Green
fr: Vert

en: Profiles
fr: Profils

en: Reply
fr: Répondre

en: Licenses
fr: Licences

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Grey
fr: Gris

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Directories
fr: Répertoires

en: Server
fr: Serveur

en: Deploy
fr: Déployer

en: Keys
fr: Clés

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: membership
fr: adhésion

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: Databases
fr: Bases de données

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Expand
fr: Déplier

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Brand
fr: Marque

en: Available
fr: Disponible

en: Contexts
fr: Contextes

en: Aggregate
fr: Agréger

en: Set
fr: Défini

en: Sizes
fr: Tailles

en: Addresses
fr: Adresses

en: empty
fr: vide

en: Interests
fr: Intérêts

en: Encoding
fr: Codage

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Values
fr: Valeurs

en: Build
fr: Construire

en: html
fr: HTML

en: Years
fr: Années

en: Subscriber
fr: Abonné

en: Context
fr: Contexte

en: Pager
fr: Pagination

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Featured
fr: Recommandés

en: contains
fr: contient

en:  Next >
fr:  Suivant >

en: legal
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Screen
fr: Écran

en: Headline
fr: Titre principal

en: import
fr: importer

en: passwords
fr: mots de passe

en: Any
fr: Tout

en: setting
fr: paramètre

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: daily
fr: journalier

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: Emails
fr: Courriels

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Setting
fr: Paramètre

en: Domains
fr: Domaines

en: string
fr: chaîne de caractères

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: and
fr: et

en: unassign
fr: supprimer l'association

en: Bodies
fr: Corps

en: for
fr: pour

en: custom
fr: personnalisé

en: Member
fr: Membre

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Errors
fr: Erreurs

en: field
fr: champ

en: nodes
fr: nœuds

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Metric
fr: Métrique

en: Regions
fr: Régions

en: Release
fr: Version

en: Decline
fr: Refuser

en: database
fr: base de données

en: hierarchy
fr: hiérarchie

en: Element
fr: Élément

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Currencies
fr: Devises

en: Activities
fr: Activités

en: Enter
fr: Entrer

en: vocabulary
fr: vocabulaire

en: Responses
fr: Réponses

en: event
fr: événement

en: VAT
fr: TVA

en: Importing
fr: Importation

en: start
fr: début

en: Validators
fr: Validateurs

en: Validator
fr: Validateur

en: Admins
fr: Administrateurs

en: Previews
fr: Aperçus

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: number
fr: nombre

en: end
fr: fin

en: monthly
fr: mensuel

en: expanded
fr: déplié

en: export
fr: exporter

en: sunday
fr: dimanche

en: monday
fr: lundi

en: tuesday
fr: mardi

en: wednesday
fr: mercredi

en: thursday
fr: jeudi

en: friday
fr: vendredi

en: saturday
fr: samedi

en: permissions
fr: droits

en: assigned
fr: assigné

en: Control
fr: Contrôle

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: scheme
fr: schéma

en: host
fr: nom de domaine

en: Click
fr: Clic

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Websites
fr: Sites web

en: teaser
fr: accroche

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: priority
fr: priorité

en: blank
fr: vide

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Localization
fr: Traduction

en: locale
fr: paramètre régional

en: Uptime
fr: Durée de fonctionnement

en: Draft
fr: Brouillon

en: Mappings
fr: Correspondances

en: label
fr: libellé

en: click
fr: clic

en: post
fr: contribution

en: Initializing.
fr: Initialisation.

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: form
fr: formulaire

en: forms
fr: formulaires

en: alert
fr: alerte

en: layout
fr: mise en page

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: background
fr: fond

en: Education
fr: Éducation

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Verify
fr: Vérifier

en: Platforms
fr: Plates-formes

en: Platform
fr: Plate-forme

en: And
fr: Et

en: ends
fr: finit

en: Displays
fr: Affichages

en: filter
fr: filtre

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Dependency
fr: Dépendance

en: Resource
fr: Ressource

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Mask
fr: Masque

en: folder
fr: dossier

en: language
fr: langue

en: Locales
fr: Langues

en: book
fr: livre

en: Transliterate
fr: Translittérer

en: refresh
fr: actualiser

en: Names
fr: Noms

en: available
fr: disponible

en: Serialized
fr: Sérialisé

en: Agreement
fr: Approbation

en: access
fr: accès

en: Alert
fr: Alerte

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Numbers
fr: Nombres

en: Ready
fr: Prêt

en: updates
fr: mises à jour

en: Hint
fr: Astuce

en: Contents
fr: Contenu

en: self
fr: soi-même

en: Queries
fr: Requêtes

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Facility
fr: Fonction

en: currency
fr: Monnaie

en: Searches
fr: Recherches

en: Library
fr: Bibliothèque

en: tabs
fr: onglets

en: Progress
fr: Progression

en: set
fr: définir

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: dependencies
fr: dépendance

en: hash
fr: Hachage

en: length
fr: longueur

en: token
fr: jeton (<em>token</em>)

en: Statuses
fr: Statuts

en: templates
fr: gabarits

en: Stream
fr: Flux

en: domain
fr: domaine

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: feeds
fr: flux

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: display
fr: Affichage

en: languages
fr: Langues

en: profiles
fr: profils

en: schedule
fr: planification

en: schedules
fr: planifications

en: Entities
fr: Entités

en: snippets
fr: fragments de code

en: formatter
fr: formateur

en: attribute
fr: attribut

en: Managers
fr: Gestionnaires

en: E-mails
fr: Courriels

en: static
fr: statique

en: priorities
fr: priorités

en: Energy
fr: Énergie

en: draft
fr: ébauche

en: subject
fr: objet

en: member
fr: membre

en: Shipped
fr: Expedié

en: item | items
fr[0]: élément
fr[1]: éléments

en: Four
fr: Quatre

en: Five
fr: Cinq

en: save
fr: Enregistrer

en: authorization
fr: autorisation

en: Pane
fr: Panneau (pane)

en: Subjects
fr: Sujets

en: Formatters
fr: Formateurs

en: weather
fr: météo

en: range
fr: intervalle

en: Accesses
fr: Accès

en: statistics
fr: statistiques

en: layouts
fr: mises en page

en: progress
fr: progression

en: contexts
fr: contextes

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Checklist
fr: Liste de contrôle

en: verify
fr: valider

en: elements
fr: éléments

en: Hash
fr: Hachage

en: callback
fr: procédure de rappel (callback)

en: files
fr: fichiers

en: Display:
fr: Affichage :

en: Uninstalled
fr: Non installé

en: Panes
fr: Étapes

en: countries
fr: pays

en: Payers
fr: Payeurs

en: Industry
fr: Secteur

en: teasers
fr: accroches

en: titles
fr: titres

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: entity
fr: entité

en: resource
fr: ressource

en: Sanitize
fr: Assainir

en: explicit
fr: explicite

en: Inputs
fr: Entrées

en: Material
fr: Matériel

en: Checklists
fr: Listes de contrôle

en: news
fr: actualité

en: currencies
fr: devises

en: main
fr: principal

en: keyboard
fr: clavier

en: values
fr: valeurs

en: entities
fr: entités

en: blocks
fr: blocs

en: Reduce
fr: Réduire

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts

en: Dropbutton
fr: Liste déroulante

en: Serializer
fr: Sérialiseur

en: Toolkit
fr: Boîte à outils

en: Rain
fr: Pluie

[ctx: Validation]
en: Range
fr: Intervalle

en: selector
fr: sélecteur

en: bundles
fr: Paquets

en: Serialization
fr: Sérialisation

[ctx: With components]
en: Extend
fr: Extension

en: Formula
fr: Formule

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: element
fr: élément

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Unmasquerade
fr: Cesser de se faire passer pour quelqu'un d'autre

en: Workspaces
fr: Espaces de travail

en: Carts
fr: Paniers

en: workspace
fr: espace de travail

en: Exporting
fr: Export en cours

en: unscheduled
fr: non programmé

en: Consent
fr: Consentement

[ctx: Comment Button]
en: Comment
fr: Commenter

en: Agreements
fr: Approbations

en: Anonymizer
fr: Anonymiseur

en: workspaces
fr: espaces de travail

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon
