Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to hi translation catalogue (558 entries)

en: photos
hi: तस्वीरें

en: sets
hi: समूह

en: list
hi: सूची

en: set:
hi: समूह:

en: tags
hi: उपनाम

en: cloud
hi: क्लाउड

en: tags:
hi: उपनाम:

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Focus
hi: केंद्र-बिंदु

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: toolbar
hi: औजार पट्टी

en: plugins
hi: प्लगइनस

en: select
hi: चुने

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: function
hi: फलन

en: enabled
hi: सक्रिय

en: weight
hi: भार

en: plugin
hi: प्लगइन

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: title
hi: शीर्षक

en: size
hi: आकार

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: approval
hi: स्वीकृति

en: denial
hi: इनकार

en: Attribute
hi: विशेषता

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Gross
hi: सकल

en: Item
hi: वस्तु

en: Payer
hi: अदाकर्ता

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: By
hi: द्वारा

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Accents
hi: मात्रा

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Is
hi: है

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Closed
hi: बंद

en: subscribe
hi: सदस्यता

en: yes
hi: हां

en: Subscribers
hi: अभिदाताओं

en: List
hi: सूची

en: Faces
hi: चेहरे

en: Subject
hi: विषय

en: closed
hi: बंद

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Unsubscribe
hi: सदस्यता रद्द करें

en: manager
hi: प्रबंधक

en: administrator
hi: प्रशासक

en: unsubscribe
hi: सदस्यता समाप्त

en: deny
hi: निषेध करें

en: admin
hi: व्यवस्थापक

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Age
hi: उम्र

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Audience
hi: दर्शक

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: feed
hi: फीड

en: page
hi: पृष्ठ

en: more
hi: और भी

en: Manager:
hi: प्रबंधक

en: website
hi: वेबसाइट

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Articles
hi: लेख

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Wishlist
hi: मनोकामना सूचि

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Wishlists
hi: इच्छा सूची

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Cost
hi: लागत

en: Quantity
hi: मात्रा

en: URLs
hi: यूआरएल

en: Purchaser
hi: ग्राहक

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Requested
hi: अनुरोधित

en: Purchased
hi: खरीदा

en: new
hi: नवीन

en: See
hi: देख

en: wishlist
hi: इच्छा-सूची

en: error
hi: त्रुटि

en: Tags
hi: उपनाम

en: random
hi: क्रम रहित

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: drupal
hi: ड्रूपल

en: Logging
hi: लॉगिंग

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: Ash
hi: ऐश

en: Aquamarine
hi: ऐक्वामरीन

en: Bluemarine
hi: ब्लूमरीन

en: Greenbeam
hi: ग्रीनबीम

en: Mediterrano
hi: मेडिटेरैनो

en: Mercury
hi: पारा

en: Nocturnal
hi: रात्रिकालीन

en: Olivia
hi: ओलीविया

en: ERROR
hi: त्रुटि

en: Servers
hi: सर्वर

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Documentation
hi: प्रलेखीकरण

en: License
hi: लाइसेंस

en: Screenshots
hi: स्क्रीनशॉट

en: Resources
hi: संसाधन

en: Support
hi: समर्थन

en: Developers
hi: विकसित करने वाले

en: project
hi: परियोजना

en: Projects
hi: परियोजनाओं

en: Project
hi: परियोजना

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: core
hi: कोर

en: view
hi: देखें

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: updated
hi: अद्यतन

en: created
hi: बनाया

en: Releases
hi: विज्ञप्ति

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: Major
hi: प्रमुख

en: Minor
hi: गौण

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: register
hi: रजिस्टर

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Monthly
hi: मासिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: Test
hi: परीक्षण

en: Logs
hi: लॉग

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Response
hi: उत्तर

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Captcha
hi: कैप्चा

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weather
hi: मौसम

en: Country
hi: देश

en: Place
hi: जगह

en: Weight
hi: मान

en: rain
hi: बारिश

en: Calm
hi: शान्त

en: North
hi: उत्तर

en: Northeast
hi: उत्तर-पूर्व

en: East
hi: पूर्व

en: Southeast
hi: दक्षिण-पूर्व

en: South
hi: दक्षिण

en: Southwest
hi: दक्षिण-पश्चिम

en: West
hi: पश्चिम

en: Northwest
hi: उत्तर-पश्चिम

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Single
hi: एक

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: Required
hi: ज़रूरी

en: root
hi: मूल

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Parents
hi: जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: One
hi: एक

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: up
hi: ऊपर

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Back
hi: वापस

en: Field
hi: क्षेत्र

en: (none)
hi: (कोई नहीं)

en: category
hi: विभाग

en: Outline
hi: रूपरेखा

en: Orphans
hi: अनाथ

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: px
hi: पिक्सेल

en: Move
hi: चाल

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Blank
hi: रिक्त

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Core
hi: कोर

en: High
hi: उच्च

en: Low
hi: निचला

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Album
hi: एल्बम

en: Artist
hi: कलाकार

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time
hi: समय

en: week
hi: सप्ताह

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Format
hi: प्रारूप

en: Audio
hi: आवाज

en: History
hi: इतिहास

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: forum
hi: मंच(फोरम)

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: forums
hi: मंच

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: link
hi: लिंक

en: Anchor
hi: एंकर

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: never
hi: कभी नहीं

en: mail
hi: मेल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: actions
hi: क्रियाएँ

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: aggregator
hi: ऐग्रिगेटर ( समूहक )

en: path
hi: पथ

en: theme
hi: थीम

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: Component
hi: अंग

en: Total
hi: कुल

en: Unassign
hi: निरस्त करें

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: blog
hi: ब्लॉग

en: type
hi: प्रकार

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: file
hi: फ़ाइल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: vocabularies
hi: शब्दसंग्रह

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: outline
hi: रूपरेखा

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Post
hi: पोस्ट

en: Year
hi: वर्ष

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Mission
hi: विशेष कार्य,नियोग

en: Site
hi: साइट

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Locale
hi: लोकेल

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Up
hi: ऊपर

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: help
hi: मदद

en: Month
hi: माह

en: Next
hi: अगला

en: Address
hi: पता

en: email
hi: ईमेल

en: total
hi: कुल

en: Code
hi: कोड

en: By
hi: द्वारा

en: next
hi: अगला

en: back
hi: पिछला

en: Members
hi: सदस्य

en: node
hi: नोड

en: directory
hi: डायरेक्टरी

en: Avatars
hi: वेश

en: clicks
hi: क्लिक

en: group
hi: समूह

en: Day
hi: दिन

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Forum
hi: फोरम

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Attributes
hi: गुण

en: Role
hi: भूमिका

en: Deny
hi: निषेध करें

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: reset
hi: रीसेट करें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Cache
hi: कैश

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Tools
hi: उपकरण

en: Option
hi: विकल्प

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Template
hi: फर्मा

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: module
hi: मॉड्यूल

en: text
hi: टेक्स्ट

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Task
hi: कार्य

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: second
hi: सेकंड

en: seconds
hi: क्षण

en: minute
hi: मिनट

en: block
hi: ब्लॉक

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Messages
hi: संदेश

en: Sources
hi: स्रोत

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: menu
hi: सूची

en: next ›
hi: अगला >

en: Result
hi: परिणाम

en: Source
hi: स्रोत

en: published
hi: प्रकाशित

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Languages
hi: भाषायें

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Lists
hi: सूचियों

en: Limit
hi: सीमा

en: day
hi: दिन

en: month
hi: माह

en: year
hi: वर्ष

en: hour
hi: घंटा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: Empty
hi: खाली

en: any
hi: कोई भी

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Extend
hi: विस्तार

en: archive
hi: आरकाईव ( लेखागार )

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Binary
hi: बाइनरी

en: Blogs
hi: ब्लॉग

en: Books
hi: किताबें

en: Style
hi: अंदाज

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: Session
hi: सेशन

en: Track
hi: पथ

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: e-mail
hi: ईमेल

en: roles
hi: भूमिकाओं

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Installed
hi: संस्थापित

en: permission
hi: अनुमति

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Unauthorized
hi: अनाधिकृत

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: width
hi: चौड़ाई

en: height
hi: ऊंचाई

en: Formats
hi: प्रारूप

en: New
hi: नया

en: Next ›
hi: अगला ›

en: image
hi: छवि

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Story
hi: कहानी

en: Workspace
hi: कार्यस्थान

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: by
hi: द्बारा

en: Hits
hi: हिट्स

en: sticky
hi: अग्रसर

en: Sticky
hi: मुख्य

en: users
hi: उपयोगकर्ताओं

en: Tabs
hi: टैब्स

en: disable
hi: अक्षम करना

en: date
hi: तिथि

en: is
hi: है

en: Tasks
hi: कार्य

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: translation
hi: अनुवाद

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Permission
hi: अनुमति

en: parent
hi: मूल जनक

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Installation
hi: स्थापना

en: Deploy
hi: तैनात

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: empty
hi: खाली

en: taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Context
hi: संदर्भ

en: Pager
hi: पेजर

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: contains
hi: शामिल हैं

en: types
hi: प्रकार

en: Setting
hi: व्यवस्था

en: string
hi: शृंखला

en: and
hi: और

en: Member
hi: सदस्य

en: vocabulary
hi: शब्दकोश

en: sunday
hi: रविवार

en: monday
hi: सोमवार

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: host
hi: होस्ट

en: locale
hi: स्थान

en: Draft
hi: प्रारूप

en: label
hi: लेबल

en: Initializing.
hi: आरंभ किया जा रहा है ...

en: form
hi: प्रपत्र

en: alert
hi: चेतावनी

en: Callback
hi: वापस कॉल करें

en: And
hi: और

en: filter
hi: निस्पंदन

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Compact
hi: सघन

en: language
hi: भाषा

en: book
hi: किताब

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Alert
hi: चेतावनी

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Seven
hi: सात

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Hash
hi: हैश

en: resource
hi: संसाधन

en: Breakpoint
hi: ब्रेकप्वाइंट

[ctx: Validation]
en: Range
hi: सीमा

[ctx: With components]
en: Extend
hi: विस्तार

en: Workspaces
hi: कार्यस्थानों

en: workspace
hi: कार्यक्षेत्र

en: workspaces
hi: कार्यस्थानों

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप
