Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to ru translation catalogue (1041 entries)

en: photos
ru: фотографии

en: sets
ru: наборы

en: list
ru: список

en: set:
ru: набор:

en: tags
ru: теги

en: cloud
ru: облако

en: tags:
ru: теги:

en: Forms
ru: Формы

en: Focus
ru: Фокус

en: Home
ru: Главная

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: user
ru: пользователь

en: toolbar
ru: панель инструментов

en: plugins
ru: плагины

en: select
ru: выбор

en: Pages
ru: Страницы

en: function
ru: функция

en: enabled
ru: включено

en: weight
ru: вес

en: plugin
ru: плагин

en: enable
ru: включить

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: title
ru: заголовок

en: size
ru: размер

en: value
ru: значение

en: Status
ru: Статус

en: Administer
ru: Управлять

en: Register
ru: Регистрация

en: Markup
ru: Разметка

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: approve
ru: утвердить

en: Approve
ru: Утвердить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: approval
ru: утверждение

en: denial
ru: отклонение

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Value
ru: Значение

en: Totals
ru: Всего

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Gross
ru: Общая сумма (Гросс)

en: Item
ru: Элемент

en: Payer
ru: Плательщик

en: Transactions
ru: Операции

en: Private
ru: Приватный

en: Accents
ru: Акценты

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Groups
ru: Группы

en: Is
ru: Это

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Replies
ru: Ответы

en: Closed
ru: Закрыто

en: subscribe
ru: подписаться

en: yes
ru: да

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: List
ru: Список

en: Faces
ru: Персоны

en: Subject
ru: Тема

en: closed
ru: закрыто

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: manager
ru: менеджер

en: administrator
ru: администратор

en: unsubscribe
ru: отписаться

en: deny
ru: отклонить

en: admin
ru: админ

en: Manager
ru: Менеджер

en: Age
ru: Возраст

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Audience
ru: Аудитория

en: Log
ru: Журнал

en: feed
ru: лента

en: page
ru: страница

en: more
ru: ещё

en: Manager:
ru: Менеджер:

en: website
ru: вебсайт

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: optional
ru: опционально

en: required
ru: обязательно

en: Article
ru: Статья

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Articles
ru: Статьи

en: Administration
ru: Администрирование

en: footer
ru: подвал

en: Comments
ru: Комментарии

en: Wishlist
ru: Список желаний

en: Currency
ru: Валюта

en: Priority
ru: Приоритет

en: Wishlists
ru: Списки желаний

en: More
ru: Ещё

en: Action
ru: Действие

en: Cost
ru: Стоимость

en: Quantity
ru: Количество

en: URLs
ru: URL'ы

en: Purchaser
ru: Покупатель

en: On
ru: Вкл

en: For
ru: Для

en: unknown
ru: неизвестный

en: Requested
ru: Требуемое количество

en: Purchased
ru: Покупка

en: new
ru: новое

en: See
ru: Просмотреть

en: wishlist
ru: список желаемого

en: error
ru: ошибка

en: Tags
ru: Теги

en: random
ru: случайно

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Logging
ru: Журналирование

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Ash
ru: Пепел

en: Aquamarine
ru: Аквамарин

en: Mediterrano
ru: Средиземноморский

en: Mercury
ru: Ртуть

en: Nocturnal
ru: Ночной

en: Olivia
ru: Оливковый

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Servers
ru: Серверы

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Documentation
ru: Документация

en: License
ru: Лицензия

en: Screenshots
ru: Снимки экрана

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Support
ru: Поддержка

en: Developers
ru: Разработчики

en: project
ru: проект

en: Projects
ru: Проекты

en: Project
ru: Проект

en: Categories
ru: Категории

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: core
ru: ядро

en: view
ru: представление

en: unpublished
ru: неопубликовано

en: updated
ru: обновлено

en: created
ru: создано

en: Releases
ru: Версии

en: Overview
ru: Обзор

en: all
ru: все

en: Major
ru: Основной

en: Minor
ru: Второстепенный

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: register
ru: зарегистрироваться

en: Login
ru: Логин

en: version
ru: версия

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Schemes
ru: Схемы

en: None
ru: Нет

en: Scheme
ru: Схема

en: default
ru: по умолчанию

en: breadcrumb
ru: навигационная линейка

en: logo
ru: логотип

en: mission
ru: миссия

en: Test
ru: Тест

en: Logs
ru: Системные журналы

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Response
ru: Ответ

en: Password
ru: Пароль

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weather
ru: Погода

en: Country
ru: Страна

en: Place
ru: Место

en: metric
ru: метрические

en: imperial
ru: имперские

en: Weight
ru: Вес

en: Overcast
ru: Пасмурно

en: rain
ru: дождь

en: Calm
ru: Безветрие

en: North
ru: Северный

en: Northeast
ru: Северо-восточный

en: East
ru: Восточный

en: Southeast
ru: Юго-восточный

en: South
ru: Южный

en: Southwest
ru: Юго-западный

en: West
ru: Западный

en: Northwest
ru: Северо-западный

en: Variable
ru: Переменная

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Break
ru: перерыв

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Single
ru: Одиночная

en: Multiple
ru: Множественная

en: Synonyms
ru: Синонимы

en: Required
ru: Обязательно

en: root
ru: корень

en: Parent
ru: Родитель

en: Parents
ru: Родители

en: Depth
ru: Глубина

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Поток данных

en: One
ru: Один

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: installed
ru: установлена

en: uninstalled
ru: удалена

en: up
ru: Вверх

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: settings
ru: настройки

en: Back
ru: Назад

en: categories
ru: категории

en: containers
ru: контейнеры

en: Group(s)
ru: Группа(ы)

en: Field
ru: Поле

en: (none)
ru: (нет)

en: category
ru: категория

en: container
ru: контейнер

en: Outline
ru: Оглавление

en: [container]
ru: [контейнер]

en: header
ru: шапка

en: Label
ru: Метка

en: Changes
ru: Изменения

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: username
ru: имя пользователя

en: password
ru: пароль

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default:
ru: По умолчанию:

en: Font
ru: Шрифт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Summary
ru: Сводка

en: Move
ru: Перенести

en: Insert
ru: Вставить

en: Update
ru: Обновить

en: Open
ru: Открыть

en: Blank
ru: Пустое

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Relevancy
ru: Релевантность

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Station
ru: Станция

en: Core
ru: Ядро

en: High
ru: Высокий

en: Low
ru: Низкий

en: Archive
ru: Архив

en: Archives
ru: Архивы

en: Catalog
ru: Каталог

en: Album
ru: Альбом

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Program
ru: Программа

en: Tracks
ru: Треки

en: Programs
ru: Программы

en: Playlists
ru: Плейлисты

en: Genre
ru: Жанр

en: Icon
ru: Иконка

en: Schedule
ru: Расписание

en: Listen
ru: Слушать

en: Podcast
ru: Подкаст

en: Times
ru: Время

en: Starts
ru: Статус

en: Time
ru: Время

en: week
ru: неделя

en: Views
ru: Представление

en: Access
ru: Доступ

en: Setup
ru: Установка

en: Galleries
ru: Галереи

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: Main
ru: Основная

en: View
ru: Просмотр

en: Length
ru: Длина

en: Format
ru: Формат

en: Audio
ru: Аудио

en: Players
ru: Проигрыватели

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: History
ru: История

en: tag
ru: тег

en: hidden
ru: скрыто

en: Player
ru: Плеер

en: Path
ru: Путь

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Filename
ru: Имя файла

en: Sync
ru: Синхронизация

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Section
ru: Раздел

en: Snippets
ru: Сниппеты

en: forum
ru: форум

en: Manage
ru: Управление

en: forums
ru: форумы

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Visible
ru: Видимый

en: key
ru: ключ

en: link
ru: ссылка

en: Anchor
ru: Якорь

en: Display
ru: Отображение

en: Menu
ru: Меню

en: results
ru: результаты

en: search
ru: поиск

en: Aggregation
ru: Сбор новостей

en: Teaser
ru: Анонс

en: never
ru: никогда

en: Notes
ru: Примечания

en: mail
ru: почта

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: actions
ru: действия

en: rename
ru: переименовать

en: Text
ru: Текст

en: Icons
ru: Иконки

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: style
ru: стиль

en: format
ru: формат

en: name
ru: имя

en: add
ru: добавить

en: Rename
ru: Переименовать

en: aggregator
ru: сбор новостей

en: headlines
ru: заголовки

en: blogs
ru: блоги

en: path
ru: путь

en: articles
ru: статьи

en: theme
ru: тема оформления

en: Timestamp
ru: Время

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Updates
ru: Обновления

en: Attachment:
ru: Вложения:

en: <none>
ru: <нет>

en: Component
ru: Компонент

en: Overall
ru: Везде

en: Total
ru: Итого

en: Unassign
ru: Отменить назначение

en: Unassigned
ru: Не назначено

en: Component:
ru: Компонент:

en: Category:
ru: Категория:

en: Priority:
ru: Приоритет:

en: Assigned:
ru: Ответственный:

en: Status:
ru: Состояние:

en: Issues
ru: Задачи

en: tasks
ru: задачи

en: task
ru: задача

en: Versions
ru: Версия

en: Components
ru: Компоненты

en: Priorities
ru: Приоритеты

en: Participant
ru: Участник

en: <all>
ru: <все>

en: Statistics
ru: Статистика

en: issues
ru: задачи

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: Issue
ru: Проблема

en: Titles
ru: Названия

en: Paths
ru: Пути

en: blog
ru: блог

en: type
ru: тип

en: subscribers
ru: подписчики

en: Mail
ru: Почта

en: User
ru: Пользователь

en: action
ru: действие

en: Configure
ru: Настроить

en: Files
ru: Файлы

en: Imported
ru: Импортировано

en: imported
ru: импортировано

en: file
ru: файл

en: status
ru: статус

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Настройки

en: no
ru: нет

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Activated
ru: Активирован

en: vocabularies
ru: словари

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: outline
ru: схема

en: administer
ru: управлять

en: All
ru: Все

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: submit
ru: отправить

en: Post
ru: Сообщение

en: Year
ru: Год

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Logo
ru: Логотип

en: Mission
ru: Миссия

en: Site
ru: Сайт

en: Database
ru: База данных

en: Module
ru: Модуль

en: Extensions
ru: Расширения

en: Host
ru: Хост

en: Never
ru: Никогда

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Published
ru: Опубликовано

en: Cacheable
ru: Кэшируемое

en: Filter
ru: Фильтр

en: Locale
ru: Язык

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Gallery
ru: Галерея

en: item
ru: пункт

en: items
ru: объектов

en: configure
ru: настроить

en: Items
ru: Элементы

en: Nodes
ru: Материалы

en: sources
ru: Источники

en: Up
ru: Вверх

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Maximum
ru: Максимум

en: download
ru: скачать

en: dimensions
ru: размеры

en: help
ru: справка

en: home
ru: домой

en: login
ru: войти

en: Month
ru: Месяц

en: Widget
ru: Виджет

en: overview
ru: обзор

en: groups
ru: группы

en: Domain
ru: Домен

en: cart
ru: корзина

en: Address
ru: Адрес

en: total
ru: всего

en: Code
ru: Код

en: operations
ru: операции

en: By
ru: Автор:

en: quote
ru: цитата

en: next
ru: вперёд

en: back
ru: назад

en: preview
ru: просмотр

en: Members
ru: Участники

en: node
ru: материал

en: directory
ru: Каталог

en: Directory
ru: Каталог

en: Avatars
ru: Аватары

en: group
ru: группа

en: Week
ru: Неделя

en: Day
ru: День

en: Events
ru: Мероприятия

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Verbose
ru: Подробности

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Forum
ru: Форум

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Integration
ru: Интеграция

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Role
ru: Роль

en: Deny
ru: Запретить

en: Messaging
ru: Обмен сообщениями

en: months
ru: месяцы

en: Blog
ru: Блог

en: reset
ru: сбросить

en: Class
ru: Класс

en: String
ru: Строка

en: Users
ru: Пользователи

en: Leaderboard
ru: Список лидеров

en: Clicks
ru: Клики

en: Cache
ru: Кэш

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: description
ru: описание

en: Provider
ru: Поставщик

en: Install
ru: Установить

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tab
ru: Вкладка

en: Option
ru: Опция

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Random
ru: Случайно

en: class
ru: класс

en: input
ru: ввод

en: Template
ru: Шаблон

en: template
ru: шаблон

en: false
ru: ложно

en: true
ru: истинно

en: top
ru: сверху

en: center
ru: по центру

en: Profile
ru: Профиль

en: module
ru: модуль

en: text
ru: текст

en: Static
ru: Статическая

en: Process
ru: Обработка

en: anonymous
ru: аноним

en: Expires
ru: Истекает

en: expired
ru: истекло

en: expires
ru: истекает

en: filters
ru: фильтры

en: Task
ru: Задание

en: fields
ru: поля

en: Flag
ru: Пометить флагом

en: Operation
ru: Действие

en: reply
ru: ответить

en: Function
ru: Функция

en: Weeks
ru: Недели

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Additional
ru: Дополнительно

en: Collapsed
ru: Свернуто

en: Labels
ru: Метки

en: Folders
ru: Папки

en: Folder
ru: Папка

en: comments
ru: комментарии

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: duplicate
ru: дубликат

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Attachments
ru: Вложения

en: Approval
ru: Одобрение

en: Avatar
ru: Аватар

en: Dimension
ru: Размер

en: Root
ru: Корень

en: second
ru: второе

en: seconds
ru: секунд

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минут

en: Key
ru: Ключ

en: install
ru: устанавливать

en: block
ru: блок

en: Change
ru: Изменить

en: message
ru: сообщение

en: Messages
ru: Сообщения

en: Tokens
ru: Токены

en: Token
ru: Токен

en: Teasers
ru: Анонсы

en: Countries
ru: Страны

en: Feeds
ru: Потоки данных

en: Sources
ru: Источники

en: 1 item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: menu
ru: меню

en: next ›
ru: следующая ›

en: update
ru: обновить

en: Result
ru: Результат

en: Source
ru: Источник

en: published
ru: опубликовано

en: Undo
ru: Отмена

en: tokens
ru: токены

en: Expired
ru: Истекшие

en: site
ru: сайт

en: checkout
ru: расчёт

en: Languages
ru: Языки

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Activity
ru: Активность

en: Lists
ru: Списки

en: Limit
ru: Предел

en: Query
ru: Запрос

en: one
ru: один

en: two
ru: два

en: three
ru: три

en: four
ru: четыре

en: five
ru: пять

en: six
ru: шесть

en: seven
ru: семь

en: eight
ru: восемь

en: nine
ru: девять

en: ten
ru: десять

en: times
ru: умножить на

en: day
ru: день

en: month
ru: месяц

en: year
ru: год

en: hour
ru: час

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: body
ru: текст

en: Posts
ru: Сообщения

en: Controls
ru: Элементы управления

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: Empty
ru: Пусто

en: Configurations
ru: Конфигурации

en: any
ru: любой

en: icon
ru: иконка

en: Days
ru: Дни

en: Months
ru: Месяцы

en: Selector
ru: Селектор

en: views
ru: представления

en: Extend
ru: Расширения

en: Expire
ru: Устаревание

en: profile
ru: профиль

en: Hours
ru: Часы

en: Seconds
ru: Секунды

en: role
ru: роль

en: unavailable
ru: не доступно

en: subtotal
ru: предварительная сумма

en: archive
ru: архив

en: Results
ru: Результаты

en: open
ru: открыто

en: Binary
ru: Двоичный

en: Blogs
ru: Блоги

en: Books
ru: Книги

en: Style
ru: Стиль

en: change
ru: изменить

en: Forums
ru: Форумы

en: posts
ru: публикации

en: public
ru: публично

en: Website
ru: Вебсайт

en: Session
ru: Сессия

en: Track
ru: Активность

en: Permissions
ru: Права доступа

en: roles
ru: роли

en: Installed
ru: Установлено

en: permission
ru: доступ

en: on
ru: вкл

en: Plugin
ru: Плагин

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: address
ru: адрес

en: options
ru: параметры

en: Cart
ru: Корзина

en: Transaction
ru: Перевод

en: Schedules
ru: Расписание

en: Subtotal
ru: Предварительная сумма

en: filename
ru: имя файла

en: Completed
ru: Завершено

en: names
ru: названия

en: Testing
ru: Тестирование

en: Unauthorized
ru: Неавторизованный

en: shipped
ru: отгружено

en: canceled
ru: отменено

en: completed
ru: завершено

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Gray
ru: Серый

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: Formats
ru: Форматы

en: previous
ru: предыдущий

en: Snippet
ru: Сниппет

en: New
ru: Новое

en: track
ru: Отслеживать

en: summary
ru: Сводка

en: flag
ru: отметить

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: image
ru: изображение

en: images
ru: изображения

en: Quota
ru: Квота

en: Environment
ru: Окружение

en: Facets
ru: Фасеты

en: Facet
ru: Фасета

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Translations
ru: Переводы

en: Developer
ru: Разработчик

en: Story
ru: Заметка

en: Minutes
ru: Минуты

en: Workspace
ru: Рабочее пространство

en: comment
ru: комментарий

en: Join
ru: Присоединиться

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: by
ru: автор

en: publish
ru: опубликовать

en: Intersection
ru: Перекрёсток

en: News
ru: Новости

en: hits
ru: посещения

en: Hits
ru: Переходы

en: sticky
ru: прикреплено

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: Review
ru: Проверка

en: cancel
ru: отмена

en: users
ru: пользователи

en: Tabs
ru: Вкладки

en: logs
ru: Журнал

en: disable
ru: отключить

en: date
ru: дата

en: Limits
ru: Ограничения

en: Photo
ru: Фото

en: Sets
ru: Установки

en: responses
ru: ответов

en: low
ru: низко

en: high
ru: сильный

en: Select
ru: Выбрать

en: is
ru: =

en: taxonomies
ru: таксономия

en: log
ru: журнал

en: small
ru: маленький

en: large
ru: большой

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Information
ru: Информация

en: Variables
ru: Переменные

en: Tasks
ru: Задачи

en: Plugins
ru: Плагины

en: Authors
ru: Авторы

en: Complex
ru: Расширенная

en: Selectors
ru: Селекторы

en: Strings
ru: Строки

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: translation
ru: перевод

en: Translation
ru: Перевод

en: Blocks
ru: Блоки

en: Menus
ru: Меню

en: Pink
ru: Розовый

en: fieldset
ru: набор полей

en: collapsed
ru: свёрнуто

en: Minimum
ru: Минимум

en: Form
ru: Форма

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Canceled
ru: Отменено

en: years
ru: годы

en: weeks
ru: недели

en: Permission
ru: Право доступа

en: test
ru: тест

en: parent
ru: родитель

en: Participants
ru: Участники

en: Two
ru: Два

en: Three
ru: Три

en: Autocompleted
ru: Автозавершение(автодополнени)

en: Browsable
ru: Просматриваемый

en: Explicit
ru: Явный

en: arguments
ru: аргументы

en: Green
ru: Зелёный

en: audio
ru: аудио

en: Profiles
ru: Профили

en: Classes
ru: Классы

en: Reply
ru: Ответить

en: Licenses
ru: Лицензии

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Installation
ru: Установка

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Directories
ru: Папки

en: Extension
ru: Расширение

en: Server
ru: Сервер

en: Deploy
ru: Развернуть

en: Services
ru: Службы

en: Keys
ru: Ключи

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Screenshot
ru: Снимок экрана

en: Drafts
ru: Черновики

en: Expand
ru: Развернуть

en: Administrator
ru: Администратор

en: Brand
ru: Бренд

en: Available
ru: Доступно

en: Contexts
ru: Контексты

en: Aggregate
ru: Агрегировать

en: Sizes
ru: Размер

en: Addresses
ru: Адреса

en: empty
ru: пусто

en: Interests
ru: Интересы

en: taxonomy
ru: таксономия

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: Values
ru: Значения

en: album
ru: альбом

en: Build
ru: Конструктор

en: Years
ru: Годы

en: Subscriber
ru: Подписчик

en: Context
ru: Контекст

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: argument
ru: аргумент

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Featured
ru: Популярное

en: contains
ru: содержит

en: import
ru: Импорт

en: types
ru: типы

en: Any
ru: Любой

en: modules
ru: Модули

en: themes
ru: Темы

en: setting
ru: настройка

en: Accessibility
ru: Доступность

en: daily
ru: ежедневно

en: weekly
ru: еженедельно

en: Emails
ru: Адреса электронной почты

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Alphabet
ru: Алфавит

en: Setting
ru: Настройка

en: Domains
ru: Домены

en: string
ru: строка

en: Cardinality
ru: Количество элементов

en: and
ru: и

en: unassign
ru: отменить присвоение

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: for
ru: для

en: Suggestions
ru: Предложения

en: custom
ru: дополнительный

en: Member
ru: Участник

en: Synchronize
ru: Синхронизация

en: Untranslated
ru: Не переведено

en: Errors
ru: Ошибки

en: field
ru: поле

en: nodes
ru: материалы

en: Formatter
ru: Форматер

en: Metric
ru: Метрическая

en: Regions
ru: Области

en: Release
ru: Версия

en: Decline
ru: Отклонить

en: database
ru: база данных

en: Element
ru: Элемент

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Currencies
ru: Валюты

en: Activities
ru: Мероприятия

en: vocabulary
ru: словарь

en: event
ru: событие

en: VAT
ru: НДС

en: Importing
ru: Импортирование

en: Dates
ru: Даты

en: Validator
ru: Проверка

en: Admins
ru: Администраторы

en: Gets
ru: Извлечения

en: Previews
ru: Предварительные просмотры

en: Subtotal:
ru: Предварительная сумма:

en: gross
ru: общая сумма

en: addresses
ru: адреса

en: quantity
ru: количество

en: number
ru: число

en: monthly
ru: ежемесячно

en: Widgets
ru: Виджеты

en: expanded
ru: развернуто

en: export
ru: экспорт

en: sunday
ru: воскресенье

en: monday
ru: понедельник

en: Instances
ru: Экземпляры

en: operation
ru: операция

en: Sessions
ru: Сеансы

en: Environments
ru: Окружения

en: Flags
ru: Флаги

en: Admin
ru: Администратор

en: tuesday
ru: вторник

en: wednesday
ru: среда

en: thursday
ru: четверг

en: friday
ru: пятница

en: saturday
ru: суббота

en: permissions
ru: разрешения

en: Control
ru: Управление

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Boolean
ru: Логическое

en: Bundles
ru: Наборы

en: Bundle
ru: Набор

en: host
ru: хост

en: Click
ru: Клик

en: Websites
ru: Вебсайты

en: teaser
ru: Заголовки с сопроводительными надписями

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: albums
ru: альбомы

en: Albums
ru: Альбомы

en: priority
ru: приоритет

en: Project:
ru: Проект:

en: Slideshows
ru: Слайдшоу

en: Confirmed
ru: Подтверждено

en: Localization
ru: Локализация

en: locale
ru: язык

en: Draft
ru: Черновик

en: Tests
ru: Тесты

en: Mappings
ru: Соответствия

en: Downloading
ru: Загрузка

en: notes
ru: примечания

en: label
ru: метка

en: click
ru: Переход

en: unassigned
ru: не назначено

en: Initializing.
ru: Инициализация.

en: Providers
ru: Поставщики

en: form
ru: форма

en: alert
ru: предупреждение

en: layout
ru: макет

en: Callback
ru: Обратный вызов

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: synchronization
ru: синхронизация

en: Education
ru: Обучение

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Platforms
ru: Платформы

en: Platform
ru: Платформа

en: And
ru: И

en: ends
ru: оканчивается

en: Displays
ru: Отображения

en: filter
ru: фильтр

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: catalog
ru: каталог

en: Compact
ru: Компактный

en: Dependency
ru: Зависимость

en: insert
ru: вставить

en: Resource
ru: Ресурс

en: Mask
ru: Маска

en: folder
ru: папка

en: language
ru: язык

en: Locales
ru: Языки

en: book
ru: книга

en: Transliterate
ru: Транслитерировать

en: Hooks
ru: Хуки

en: Styles
ru: Стили

en: available
ru: доступно

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Serialized
ru: Сериализованное

en: support
ru: поддержка

en: Agreement
ru: Пользовательское соглашение

en: access
ru: доступ

en: Alert
ru: Оповещение

en: Authorized
ru: Авторизованный

en: Numbers
ru: Число

en: Ready
ru: Готов

en: Hosts
ru: Хосты

en: Hint
ru: Подсказка

en: self
ru: на себя

en: projects
ru: проекты

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Elements
ru: Элементы

en: Facility
ru: Способ

en: currency
ru: валюта

en: Library
ru: Библиотека

en: Fulfillment
ru: Выполнение

en: tabs
ru: вкладки

en: features
ru: особенности

en: hash
ru: хэш

en: Unique
ru: Уникальный

en: boolean
ru: логическое значение

en: length
ru: длина

en: members
ru: участники

en: token
ru: маркер

en: Statuses
ru: Статусы

en: styles
ru: стили

en: templates
ru: шаблоны

en: Stream
ru: Поток

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: release
ru: версия

en: slideshow
ru: слайд-шоу

en: languages
ru: языки

en: profiles
ru: профили

en: schedule
ru: расписание

en: schedules
ru: расписания

en: messages
ru: сообщения

en: Entities
ru: Сущности

en: attribute
ru: атрибут

en: Managers
ru: Менеджеры

en: E-mails
ru: Электронная почта

en: attachment
ru: приложение

en: draft
ru: черновик

en: subject
ru: тема

en: documentation
ru: документацию

en: Shipped
ru: Отправлен

en: visible
ru: видимый

en: item | items
ru[0]: штука
ru[1]: штук

en: Four
ru: Четыре

en: Initializing...
ru: Запуск…

en: save
ru: сохранить

en: Pane
ru: Панель

en: Formatters
ru: Форматеры

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: weather
ru: погода

en: statistics
ru: статистика

en: layouts
ru: макеты

en: progress
ru: прогресс

en: article
ru: статья

en: Bin
ru: Пункт

en: Contributor
ru: Участник

en: Checklist
ru: Чек-лист

en: administration
ru: администрирование

en: elements
ru: элементы

en: Places
ru: Места

en: Hash
ru: Хэш

en: attributes
ru: свойства

en: Board
ru: Доска

en: files
ru: файлы

en: Display:
ru: Отображение:

en: Panes
ru: Панели

en: countries
ru: странах

en: teasers
ru: анонсы

en: titles
ru: заголовки

en: entity
ru: сущность

en: Checklists
ru: Чек-листы

en: currencies
ru: валюты

en: breadcrumbs
ru: строки навигации

en: Memberships
ru: Членство

en: entities
ru: сущности

en: blocks
ru: блоки

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Contain
ru: По содержимому

en: Breakpoint
ru: Точка останова

en: Breakpoints
ru: Точки останова

en: Cores
ru: Ядра

en: Caches
ru: Кэши

en: Exported
ru: Экспортировано

en: development
ru: разработка

en: Init
ru: Инициализация

en: Dropbutton
ru: Раскрывающаяся кнопка

en: Serializer
ru: Сериализатор

en: menus
ru: меню

en: Toolkit
ru: Инструментарий

[ctx: Validation]
en: Range
ru: Диапазон

en: brand
ru: бренд

en: classes
ru: классы

en: Serialization
ru: Сериализация

[ctx: With components]
en: Extend
ru: Расширение

en: Formula
ru: Формула

en: Passwords
ru: Пароли

en: Workspaces
ru: Рабочие пространства

en: Carts
ru: Корзины

en: workspace
ru: Рабочее пространство

en: workspaces
ru: Рабочие пространства

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик
